Székely László

fafaragó


Székely László


1968 augusztus 11.én láttam meg a napvilágot Budapesten. Jelenleg Kistarcsán élek. Apai ágról Erdélyböl, Dézsröl származom. 13 éves korom óta vagyok közeli kapcsolatban a faragókéssel. Az általános iskolában kezdtem el fafaragó szakkörre járni Apostol Péter bácsi felügyelete mellett, aki az első és egyetlen mesterem, tanítóm volt. Ekkor éreztem rá a fához történő kötödésemre először. Az általános iskola befejeztével még évekig visszajártam a szakkörbe, amíg az időm engedte. Később otthon folytattam a faragást egyedül, útmutatás és tanító nélkül. Az iskolában kétszer vettek részt munkáim kiállításon. További tanulmányaimat a Kaesz Gyula faipari szakközép iskolában folytattam, mint asztalos tanuló. Azóta folyamatosan képzem magam és szinte állandóan faragok.


Székely László

Szakmai munkáim jellemzője a tárgyalkotó népművészet, hagyományápolás tisztelete, művelése. Munkáim között a faragott tárgyak egész tárháza felvonul a rozetta mintás medáltól, a faragott konyhaszekrényig bezárólag. Általában a népi motívumok egyszerű és tiszta alkalmazására törekszem. A munkáimon fellelhetőek a különböző tájegységek szinte valamennyi motívuma is. Faragásaimnál előnyben részesítem a gyümölcsfákat, főleg a diót, cseresznyét, meggyet, mogyorót, körtét, almát. Törekszem a hagyományos kéziszerszámok használatára, ahol csak lehetséges kerülöm a gépi munkát.


Székely László

Vallom és hiszem, hogy a fának lelke van. Minden darab fában lakozik, rejtezik valami, nekem csak a felesleget kell lebontani és előbújik belőle az a kis tárgy ami miatt a fadarab a kezembe tévedt.


Székely László

2001 óta faszobrászattal és diszítőszobrászattal is foglalkozom.

2011 áprilisában kaptam meg a Népi Iparművész címet.


Székely László