Ewan Steery

A STAR WARS UNIVERZUM JÁRMŰVEI


A Deagostini cég 2012-14 közt jelentette meg Magyarországon a Star wars kultikus hajók és járművek című újság sorozatát, amihez kis műanyag modelleket is mellékeltek a gyűjtőknek. Az egyes számokban nem csak az adott járműtípusról lehet műszaki információkat olvasni (ki és mikor fejlesztette, kinek a számára), hanem a filmekben (és a star wars univerzumban) betöltött helyükről is, valamint a hozzájuk kapcsolódó szereplőkről, eseményekről. Továbbá minden számban egy olyan jármű rövid leírása is szerepel, ami vagy nem látható a filmekben vagy csak a háttérben bukkan fel, mellékes díszletként (vagy fontos gépezet, de valamiért mégis ide került). Eltekintve a fogalmazási és helyesírási hibáktól, valamint a téves információkról, amik a sorozatot jellemzik (ha összehasonlítjuk a könyvek, filmek tartalmával és a wookieepedia oldalon szereplő adatokkal), egész hasznos ez a kiadvány a rajongók számára (és nem csak a színes képek miatt).

Az alábbiakban röviden összefoglaltam, hogy az egyes járműveknek milyen műszaki hibáik, technikai hiányosságaik és lehetetlen megoldásaik vannak. Ezek főleg annak köszönhetők, hogy a kitalálóikat jobban érdekelte a dizájnos külső, mint a valósághűség és a tényleges harcérték, a gyakorlati használhatóság. Látványos, egyedi kialakítású, könnyen felismerhető szerkezeteket akartak filmre vinni, nem működőképes gépeket - sajnos. Épp ezért azt is hozzáteszem, milyennek kéne lenniük a szerkezeteknek akkor, ha egy műszaki ember (vagy katonai fejlesztőcsapat) alkotta volna meg őket ténylegesen.


TARTALOM

1-től 10-ig
11-től 20-ig
21-től 30-ig
31-től 40-ig
41-től 50-ig
51-től 60-ig

A sorozat angol kiadása 80 számból áll, a magyar kiadás viszont csak 60 darabos. Így sajnos a számunkra kimaradtak belőle olyan kultikus űrhajók, mint a IV. V. és VI. epizódokban látható TIE vadászgép (amit nagyon vártam volna), Anakin versenyfogata (44/b-ben megemlítve), Sebulba versenyfogata, XJ-6 légsikló (52/b-ben megemlítve) vagy a Sentinel-osztályú űrkomp, miközben más járművek kétszer is szerepelnek (Punworcca-116 a 22/b-ben és 34/b-ben, J típusú nubian jacht 36/b és 50.), illetve számos a sorba nem illő szerkezet, mint Vader meditációs kamrája (38/b-ben megemlítve), a gungan szekér (55/b-ben megemlítve) vagy a különféle harci droidok, amik nem minősülnek járműnek (összesen 7 db).
A felsorolásból jól látszik, hogy ez az űrmese univerzum tényleg tele van mesebeli járművekkel. A tanulságokat mindenki vonja le önállóan. Én speciel örülnék, ha a sci-fi írók és filmkészítők picit gondolkodnának, mielőtt mindenféle technikai botorságokat összeügyetlenkednek, jól leégetve magukat a közönségük előtt.

Készült: 2013.03.22. - 2014.05.13.
Legutóbbi módosítás: 2016.08.31.

Vissza a tartalomhoz