top left image
top right image
bottom left image
bottom right image

Mire figyeljünk oda



Már elfogadott, hogy az evésnek, illetve a nem evésnek fokozatai vannak. Ugyanis az evést a szervezet működtetése érdekében folytatott energia és működtető elemek bevitelének tekinthetjük, a gasztronómiai élvezetek mellett.
Energetikailag a fény evés és a tisztán főzött, szilárd étel táplálkozás között fokozatok vannak. Böjt során ezen fokozatok között kell magunkat behetárolni, és ahhoz képest, ha tetszik egy magasabb szintet képviselő táplálkozást folytatni. Ugrani ugyan lehet több fokozatot is, de ekkor nagyon figyeljünk oda, s ne essünk az egyik végletből a másikba.

Másik adottság, amire figyelnünk kell.
Egészségi állapotunk.
A méregtelenítés megterheli a vesét, hisz ilyenkor fokozott a folyadékbevitel, s több méreganyagot kell kiürítenünk. De a szívre is több feladatot ró, hisz a véráramban több méreganyag kerül átmenetileg, hisz az elraktározott méreganyagokat szabadítjuk ezzel fel. S természetesen a méregtelenítő szervünk, a májunk is többet dolgozik ilyenkor. Ezt a többlet terhelést szerveink egy kúra idejére bírják, ha egészségesek.
Akinek komoly szervi bajai vannak annak jól meg kell gondolnia egy ilyen kúrának az elkezdését, sőt szükség lehet előzetes orvosi konzultációra.
Magam erről ismeretekkel nem rendelkezem. Nem tudom, hogy milyen fokú szervi elégtelenség mellett lehet méregteleníteni biztonsággal, milyen fokúnál kell a kúrának szelidebb változatát alkalmazni, s mikor már nem tanácsos, sőt kockázatos. Az biztos, hogy akik dialízisre járnak, azok nem méregteleníthetnek.
További kérdés, hogy milyen súlyfelesleggel rendelkezünk, ha rendelkezünk?
Ha csak pár kilónyi feleslegünk van, amit szinte meg se érzünk, vagy csak 10-20 kgnyi, amit már kellemetlennek érzünk különösebb probléma nélkül méregteleníthetünk. Viszont ha jelentős a súlyfeleslegünk, s esetleg még szervi problémákkal is párosul mindenképp kérjük ki orvosunk véleményét, akiben megbízunk.
Miért kockázatos a súlyfelesleg?
Mivel a testünkben felhalmozódó mérgek egy jó része a lerakódott zsírpárnákban helyezkedik el. Ha intenzíven méregtelenítünk, ez a méreg felszabadul, s ha túl sok szabadul fel egyszerre az a véráramba kerülve intoxikációt okozhat, mely súlyosabb esetben valódi mérgezéssel egyenértékű.

Mikor nem kérdés, hogy nem méregteleníthetünk?
A várandósság és a szoptatás alatt nem szabad méregteleníteni. Ha lehet inkább a várandóságok megelőzően hónapokkal korábban méregtelenítsünk utoljára, ugyanis a kúra befejezése után a mérgek felszabadulása, kiürülése nem szűnik meg azonnal.

Kisgyermekek esetében egyáltalán nincs szükség méregtelenítésre. Fejlődő szervezetüket nem terhelhetjük meg vele, s értelmileg sem lennének ezt képesek feldolgozni.
Hogy pontosan hány éves kortól lehet ilyen kúrát bevezetni nem lehet konkrét választ adni.
Általában a kamaszkorú gyermekekben merülnek fel kérédések először. Vannak akik ilyenkor táplálkozási szokásaikon változtatnak. Ilyenkor mindenben önálló döntéseket próbálnak hozni, próbálgatják szárnyaikat. Mivel még mindig egy fejlődő szervezetről beszélünk, még megfontolandó, hogy szükséges lehet-e egy méregtelenítő kúra. Mivel méregtelenítésről beszélünk, kérdés, hogy van e mitől megszabadulni? Ha zömmel feldolgozott, adalékanyagokkal telített ételeket fogyasztott, s súlyfelesleggel is rendelkezik, akkor nemcsak ez a kúra jöhet szóba, hanem egy táplálkozási szokásokat megváltoztató életmódváltás is. Ilyenkor is célszerű lehet egy konzultáció.