BEVEZETõ   BIHARI TÚRAINFÓK   TÚRALEIRÁSOK    OLVASNIVALÓK   FOTÓK    VIDEÓK     LINKAJÁNLÓ
Túravideók, szép tájak, várak,
 Erdélyben és más helyeken
Iratkozz fel a
You-tube csatornámra!
P E R E I  ÁRPÁD  honlapja   
BEVEZETõ   BIHARI TÚRAINFÓK   TÚRALEIRÁSOK    OLVASNIVALÓK   FOTÓK    VIDEÓK     LINKAJÁNLÓ

A    B i h a r - h e g y s é g     t á j a i n 

Pádis elõszobájában
Túrák, látnivalók a Boga-patak völgyében manapság és régidõkben
Perei Árpád írása

1. rész: Érkezés a Boga-telepre  

videófilm

 

    Bihari kalandozásunkat kezdjük a Fekete-Körös völgyében, a Béli- és Bihar-hegységek között elterülõ, viszonylag szûk és igen tetszetõs Belényesi-medencében. Könnyû  ide eljutni, hiszen a Nagyváradot Dévával összekötõ, 2018. végére talán már  teljes hosszában felújított 76-os fõút mentén fekszik, de Magyarország felöl Nagyszalonta (Salonta)/Tenke (Tinca) irányából is vezet ide közút, bár ez utóbbi minõségével helyenként nem lehet igazán dicsekedni. Belényest elhagyván vegyük szemügyre a minket balról kísérõ és fenséges csúcsaival elkápráztató Bihar-hegységet, álljunk meg egy kis idõre nézelõdni Belényes (Beius) és Kisszedres (Sudrigiu) között. Innen ugyanis jól kirajzolódik a bihari Nagy-havas 1600 méter feletti vonulatának impozáns része, mellette - Pádis irányában - ott fehérlik a Bogakõ fehér sziklafala, ahonnan belátni mai túracélunk területét is, a Boga-patak völgyét és az ott, békésen meghúzódó, szép fekvésû  hegyi üdülõhelyet, a Boga-telepet (Satul de vacanta Boga/Statinuea Boga). Megcsodálható még megannyi szép túracél is innen, ahová bihari túrasorozatunk során mi is eljutunk majd, pl. a Tatárhegy vagy a Harasztosi-Magura, hogy csak a legközelebbiekket említsem.

A medencében kanyargó Fekete-Körösnek három jelentõsebb forrás-ága van: a mostani túránk során felfedezendõ és bizonyosan legtetszetõsebb petroszi Köves-Körös, a rézbányai Körös és a biharmezõi Körös; talán mondani sem kell, hogy a turista bõségesen talál magának különlegesen szép látnivalókat mindhárom helyen. Ne is húzzuk tovább az idõt, induljunk el most a Köves-Körös vidékére, egészen a Boga-patak völgyéig, ahol minden irányban kisebb-nagyobb túralehetõségek várnak minket. Már most tudni lehet, lassan fogunk haladni, mert az utunkba esõ környezõ völgyek, hegyek rengeteg látnivalót rejtenek és ezek mellett sem mehetünk el szó nélkül.

 
A Belényesi-medencébõl a Köves-Körös völgyébe

Kisszedresnél, egy hatalmas iparvállalat (sör- és szeszgyár, italpalackozó) után tábla figyelmezteti az utazót, hogy forduljon balra, ha úticélja a Medve-barlang (Pestera ursilor) vagy Pietroasa (Vasaskõfalva) ill. Pádis. A Pádis-fennsík felé már  jó minõségû  úton lehet eljutni Pádisra (de onnan a Bihar-Vlegyásza hegység túlsó felére, gyakorlatilag Kalotaszeg határába tovább vezető út még nem került felújításra). 

 Mielõtt az elsõ kisebb hegyvonulatot elérnénk, Pietroasa (Vasaskõfalva/Petrosz) elõtt balra kellene fordulnunk Ferice (Fericse/Harasztos) felé, ha a Harasztosi-Magura 1106 méteres csúcsára, a Bihar-hegység nyugati elõbástyájára szeretnénk túrát tenni, ahonnan szép kilátás nyílik a szemközti Béli-hegységre, a Belényesi-medencére és a Magura felett lévõ bihari csúcsokra (túraképek itt).

Jelzés egyébként csak Biharfüredre (Stana de Vale) vezet Ferice/Harasztosról, amely nem érinti a Magura jellegzetes csúcsát, ezért aztán a jelzésrõl (sárga háromszög) le kell térni a Magura lábánál. A csúcs elérése után sem forduljunk vissza, hanem haladjunk tovább egyenesen, hiszen az ösvény egy nagyon tetszetõs tisztásra vezet, itt is érdemes szétnézni.
Csodálatos rálátásunk van a havasokra és több ösvényen is visszatérhetünk a faluba, ahol egyébként a Harasztosi-csontbarlang (Pestera de la Ferice)
is felkereshetõ. Télen, kora tavasszal, õsszel egész napos, szép túra.
A Harasztosról Biharfüredre vezetõ színjelzett túra egyébként 16 km hosszú.

A lenti képen: Bihari csendélet a Magura alatti rétrõl

Ha nem fordultunk le Harasztos felé, akkor hamarosan jobbra térhetünk le a Pádis-fennsík felé vezetõ útról, ezúttal a híres kiskóhi Medve-barlang (Pestera Ursilor) felé.
Pár kilométerre, Kiskóh (Chiscau) túlsó végén található az 1975-ben felfedezett, ma már jól kiépített, szép cseppkõbarlang, amelyben barlangi medvék csontvázát találták meg. Hétfõ kivételével minden nap, csoportosan, román nyelvû  vezetõvel lehet megtekinteni, könnyed barlangi séta keretében a barlang nagyközönség részére megnyitott, kivilágított részeit (kb. 40-45 perces program). A barlang környékérõl, a pisztrángtelep mellõl indul egy nem jelzett ösvény a Bihar egyik legszebb kilátópontjára, a Tatárhegyre (Vf. Tataroaia, 1291 méter). A Medve-barlangtól a Szegyesd-völgybe induló körtúra jelzései megkoptak, aligha követhetõek.

Fotó a Tatárhagyi túráról: A bihari Nagy-havas vonulat markáns része alatt fekvõ völgy (Bulz/Boga/Gonosz völgyek) 

 A hegyek közé érve csakhamar a 320 méter tsz. sz. magasságon fekvõ Vasaskõfalvát (Pietroasa, Petrosz) keresztezzük és megpillanthatjuk az út mellett, a Belényesi-medence felé sebesen robogó folyót, a Köves-Köröst is.
A falu túlsó végétõl (a Láz patak hídjánál jobbra letérve) indulhatunk, nem jelzett ösvényen, a Tatárhegy felfedezésére (láttuk, hogy erre a szép kilátóhelyre a Medve-barlang közelébõl is feljuthatunk egy rövidebb túrával).
 Már a falu határában gyönyörködhetünk a Köves-Körös vadregényes környezetében, nevéhez méltó sziklás medrében, amelyben kisebb zúgok, esések, látványos sziklamedencék tûnnek fel. A falu után balra, alig két kilométerre, egy kis híd vezet át a folyón az Aló-völgye (V. Aleului) felé. Ebbõl a völgybõl is szép túrákat tehetünk. 

Alighogy átmegyünk a hídon, jobbra a Gurányi-Magura 948 méteres csúcsára mászhatunk fel „toronyiránt”  (mellette nyugatabbra, egy szép tisztás, a Prislop-rét), vagy az Aló-völgybõl balra indulva, egy kis hídon átkelve, a közeli gerincre felmászva, a már említett Harasztosi-Magurára (1106 méter) juthatunk, többnyire jó kilátással a Nagy-havasra és az Aló-völgyre ill. a Belényesi-medencére (ez is jelzés nélküli, hosszabb túra).

Ha az Aló-völgyben maradunk, akkor alig 3 kilométernyire  a Kis-Sebes-völgybe (V. Sebiselul) térhetünk le erdészeti úton jobbra, ahol panzió is mûködik (Pensiunea Sebisel, kb.560 méter t.sz. sz. magasságon, 2 kilométerre az elágazástól).
A vasaskõfalvai elágazástól induló, kék háromszög jelzéssel ellátott turistaút azonban hosszasan halad az Aló-völgyön, és a Bihari-havasok egyik legnagyobb vízeséséhez, az Istenek-havasa oldalán lezúduló Nagy-Phaeton-hoz (Saritoarea Bohodei) vezet. A vízesés után a jelzésen továbbhaladva egy kalandos túrán, a „mászós”, láncokkal biztosított Kereszthegyi-ösvényen (M.Crucii) egész Biharfüredig (Stana de Vale) juthatunk. (A kék háromszög az alábbi útvonalon fut: Vasaskõfalva (Pietroasa) - Áló-völgye – Nagy-Phaeton v.e. - Istenek-Havasa/ Bohodei-nyerge – Biharfüred, 28 km, kb. 9-10 óra menetidõvel; lefelé nem a Kereszthegyen át, hanem a Kígyók szakadékán át vezet a jelzés).

Kereszthegyi út (Nagy-Phaeton v.e)


Az Aló-völgy egyénként jó darabon autóval is járható (pl. a volt erdészház környékén lehet parkolni 540 méter magasságban). A völgybõl mászható meg a Tisza-hegy (Munt. Tisa, 1184 méter) is jelzés nélküli úttalan ösvényeken.

A Köves-Körös (Crisul Pietros) partján autózva, alig betelve a folyó hangosan morajlása mellett feltáruló szépségeivel, jobbra egy erdészeti útra térhetünk le (kb. 3 km-re az Aló-völgyi hídtól) a Galbena felé.
Ez a nehezen járható út a Pál-völgyi egykori erdészház (Canton Pauleasa) érintésével a Galbena-völgyébe tart és a Flóra-rét (Poina Florilor) mellett elhaladva egészen addig a pontig eljuthatunk, ahol a nem mindennapi élményekkel kecsegtetõ, igaz nem veszélyek nélküli, híres Galbena-kõköz (Cheile Galbenei) medertúráját kezdhetjük meg (innen egyébként egész az Aranyos-völgyébe juthatunk turistajelzésen – sárga háromszög - a Luncsoarai-erdészház érintésével. Megjegyezendõ, hogy sok turista Pádisról, a Glavoi-rétrõl ereszkedik le és a Galbena–kitörésnél kezdi a Galbena-szurdokának bejárását, így pontosan itt, az erdészeti útnál mászik ki a mederbõl, hogy aztán a Flóra-réten át másszon vissza a Pádis-fennsíkra vagy induljon Vasaskõfalva, esetleg az Aranyos-völgye felé.

Galbena-szorosGalbena-szoros

Aki nem autóval szeretne a Galbena-völgyébe jutni, azt is várja itt egy vagány túra: ne térjünk le jobbra az említett gödrös erdészeti útra, hanem haladjunk tovább a Köves-Körös mentén, kb. 2,5 kilométert, pontosan a Galbena-patak (V. Galbenei) beömlési pontjáig, ami  kb. 450 méter t.sz. sz. magasságon található (könnyen megismerhetõ, mert itt áll a „La Mama motel” épülete). 


Tovább a Boga-telep felé, immáron a Bulz-patak mentén

  Ez a motelhez közel esõ hely (Vizek köze/Intre ape) nem csak azért említésre méltó, mert nyáridõben a Galbena medrébe leereszkedve annak ugyancsak látványos Alsó-kõközében (Cheile Jghiabulur, egykori czáráni Galbinetta-körút része volt) medertúrázhatunk, hanem azért is, mert ez a Köves-Körös „születési helye”: a Galbena beömlési pontja elõtt, a patak már a „Bulz” névre hallgat felsõbb folyásán. A lenti képeken: A Galbena alsó szorosában járunk vagy inkább mászkálunk :-).

Egy másik túralehetõség az lenne, hogy az idõnként eltûnõ, egyébként Vasaskõfalva felöl érkezõ, sárga háromszög-jelzésen a korábban említett erdészeti út és a patakmeder közt haladva érünk fel a volt Pál-réti erdészházig illetve a Galbena felsõ-szurdokáig (vagy egészen tovább az Aranyos-völgyébe, Arieseni/Lepus-ba, ahogy azt már korábban megemlítettem; a jelzés teljes, 25 km-es útvonala a következõ: Vasaskõfalva (Pietroasa) - Köves körös völgye (Vl. Crisului Pietros) - Vizek köze (Intre Ape) - Galbena völgye (Vl. Galbenei) - Lankás völgy (Vl. Luncsoara) - Cornul Ponita - Vl. Coblesului - Lepus (Comuna Arieseni).
 Az úton tovább, immáron a Bulz-patak mentén felfelé haladva, elhaladunk az Ózon- motel mellett (korábbi Bulz turistaház helyén) és hamarosan egy különleges sziklaalakzatnál illetve a lábánál lévõ sziklamedencénél pihenhetünk meg. A Bulz-kõnél (Indián-kõnél) vagyunk, a hatalmas, nagy orrú sziklaarc érdekes látvány, „De Gaul-sziklaként” is emlegetik (Piatra Bulzului). A sziklára felmászva szép rálátásunk van a Boga-telep környékére, egyébként ide érkezik a közeli Boga-teleprõl Biharfüredre induló kék sáv turistajelzés is.

 A Bulz-kõ szikláin

A megkopott kék sáv itt vezet fel nehéz terepen a Bulz-kõ fölé és az erdõs és meredek un. Hegyek-gerincére (Creasta Muntilor) majd a Juharoson át a bihari Nagy-havas vonulat részét képezõ Szeglet-havas (Cornul Muntilor) alá érkezik. Ott, a gerinc alatt aztán sajnos a „semmibe veszve” a Hideg-kútnál (Vf. Fantana Rece) ér fel a gerincre a kitartó turista (ha nem akarunk tekeregni a járhatatlan, benõtt, rossz ösvényeken, akkor a Szeglet-havas alatti tisztásról azonnal másszunk ki, meredeken a 1627 méteres csúcsra, amely egyébként is szép kilátóhely. Megéri a fáradtságot, nem annyira fárasztó, bár meredek…).

Lenn az útról, a Bulz-kõ közelében rálátunk a Nagy-havas közeli vonulatára is. Utunkat tovább folytatva hamarosan (kb. 400 méter után) egy útelágazáshoz érünk, jobbra Pádis felé folytathatjuk az utat (alig 14 kilométer megtételével a pádisi menedékházhoz juthatunk, a Bál-rét/Uvala Balileasa pedig csak 8,5 kilométere van a pazar szerpentinen haladva), balra fordulva pedig már pár méter után a Boga-telep elsõ házai állnak. A telep Belényestõl 29 km, Vasaskõfalvától 9 km van, Békéscsabától pedig kb.145 kilométert kell autózni idáig.
                          

A pádisi útelágazás közelében folyik a Bulz-patakba a Pláj/Plaiului-patak, a lezúduló patak feljebb keresztezi még kétszer a Pádisról érkezõ szerpentint, a Pláj/Plai-nak nevezett közeli vidéken, ahol látványos építkezések zajlottak az elmúlt években.
Pádis felé - a szerpentint idõnként keresztezõ, azt lerövidítõ - kék kereszt turistajelzésen is továbbhaladhat a gyalogos turista (kék kereszt: Boga-telep - Pádisi menedékház, távolság: 14 km, menetidõ: 4 óra).      Folytatás : a cikk 2 .része itt                                          

                                                                                                                                                                       Perei Árpád

                       Folytatás,  a cikk  2. része: A Boga-völgyében

BEVEZETõ   BIHARI TÚRAINFÓK   TÚRALEIRÁSOK    OLVASNIVALÓK   FOTÓK    VIDEÓK     LINKAJÁNLÓ