Meteo   Meteo Pádis  Hóinfó Bihar 1  2   Radar  Műholdkép  Webcam   Webcam2  Térkép Bihar1   Térkép2

    BIHARI TÚRAINFÓK      TÚRALEIRÁSOK     OLVASNIVALÓK    FOTÓK     VIDEÓK       LINKAJÁNLÓ

A Varasó vidéke

Pádis északi részének szépséges ékköve a Varasó-hegy 
és az alatta elterülő Varasó-karsztrét    

VIDEÓ


Mai kirándulásunk a Pádis-fennsík egyik viszonylag rövid és könnyed túrával elérhető területére az 1461 méter magas Varasó-hegyre (Vf. Varasoaia) és az alatta húzódó Varasó-rétre (Poiana Vărășoaia) vezet. Szemnek kellemes látvány a Varasó, víznyelőkben gazdag, szép havasi ligete (havasi rétje), tetején a fenyősapkával megkoronázott kopaszodó Varasó-csúcs jellegzetes képével.

A Varasó-hegy (vagy más néven Varasó-havas) a fennsík remek kilátópontja, a Varasó-réten pedig a Pádisra jellemző víznyelők csodálatos világába nyerünk bebocsátást. Ott található a híres Varasó-tó (Taul Varasoaia) azaz a Balogh Ernő-tó, a fennsík lefolyástalan állóvize, amely nem tudja levezetni a vízét a töbör fenekén lévő vastag, vízzáróként működő agyagréteg miatt.

(Balogh Ernő 1882-1969, az Arad megyei Kisjenőhöz tartozó Erdőhegyen született kolozsvári természettudós geológus, mineralógus, egyetemi tanár, Erdély karsztjainak és barlangjainak jeles kutatója).



Hogy jutunk oda?


A Varasó-rét Pádis északi részén, annak északi határán helyezkedik el, a Kis-Pádis-rét ((Sesul Padis), a Boga-kő (Piatra Boghii), a Kék-Magura (Măgura Vânătă), a Varasó-csúcs és a Meleg-Szamos medencéje között. Közelében található a Varasó-turistaház (Cabana Varasoaia), ahol akár meg is lehet szállni, hiszen a környék ugyancsak bővelkedik látnivalókban.

Megközelítése egyszerű, hiszen a gyakorlatilag a Pádisi szerpentintől, a Pádisi turistakomplexum előtt kevéssel, nevezetesen az ún. ötös elágazásnál kell letérni a Varasó-házak/ Szamos Bazár felé vezető erdészeti útra és nagyjából 1,5 kilométer után érjük el a Varasó-turistaházat, amely közeléből indíthatjuk túránkat. Az elágazást nem lehet elhibázni, mert ott nagy jelzőtábla hívja fel a figyelmet az Aragyásza-barlangra (magyarul is) és egy kisebb, kopott tábla is van a „Drum Auto forestier Varasoia” (erdészeti út Varasó) román nyelvű felirattal. Korábban a Boga-kő túránk innen indult.


A környék túralehetőségei, turistajelzései



A Varasó mellett elvezető, a Szamos-Bazár letérő felé vezető erdészeti út egyébként egyben forgalmas turistaútvonal is, hiszen annak mentén féltucatnyi jelzés is fellelhető a hegység közeli vagy éppen távolabbi részei felé. Lássuk ezeket a túralehetőségeket:

A piros sáv jelzés Biharfüred illetve a Vertop-hágó (Nagy-Bihar) felé,

a kék sáv jelzés a Vlegyásza illetve Felsőgirda felé vezet.

A sárga háromszög a Kék Magura túra,

a piros kör Szamos-Bazár túra,

a másik piros kör pedig a Boga-kő túra jelzése.

A sárga sáv pedig a Varasó-házak – Oncsásza-rét (jelenleg lezárva)- Tovajkő – Esztenácska-rét – Dragán-völgye – Biharfüred útvonal turistajelzése.



A Varasó-havas túrája

Túratáv: kb . 5,5 -6 km, színtemelkedés 240 méter



A Varasó- turistaház közelében, a Varasó-csúcstól délre fekvő réten kezdjük meg a túrát kb. 1260 méter tszf. magasságon. Túránk útvonala lényegében nem jelzett, de kezdetben haladhatunk a piros pont jelzésen, amely Boga-kőre visz fel az erdészeti úttól a Varasó-tó közeléből indulva (ha van időnk beiktathatjuk a közeli Boga-kő kilátóit vagy azoknak egy részét is túrába). A réten víznyelők sokasága vár ránk már a túra első részében, a víznyelők a Boga-kitörés felé vezetik le földalatti csatornáikon a vizet. Időnként ingoványos a talaj, időszakos tavacskákat is láthatunk. Tavasszal kókuszokkal is találkozunk itt szép számban hóolvadás után. Aztán jó egy kilométer után letérünk a szekérútról és toronyiránt (észak) a csúcs felé vesszük az irányt (jó 1 kilométeres emelkedő), erre jelzés nincs, de tiszta időben (mikor is ezt a túrát tanácsos megtenni) nem jelent problémát a tájékozódás a terep nyíltsága miatt.

Viszonylag meredek hegyoldalon jutunk fel a csúcs közelében lévő kb. 1416 méteren lévő magaslati tisztása (fokozatosan jelenik meg és tágul előttünk a környék csodálatos képe), ahonnan csodálatos panoráma nyílik van a hegység többi részére, a nem túl széles nyereg északi és déli részéről.

Az Varasó-csúcs (1441 m) melletti tisztás kiváló kilátóhely: megcsodálhatjuk a gyönyörű kilátást a többek között a Belényesi-medencére, a bihari Nagy-Havas vonulatára (Szeglet-havastól a Sík-havasig és még tovább..), az Oncsásza és a Szamos-Bazár vidékére, a Mócok templomára, a Boga-vidékére, a Tatár-havasra, valamint a déli részen egészen a Rozsda-hasadék, a Vertop vidéke és a Nagy-Bihar csúcsára és gerincére.

A terepszemle után, a csúcsot megkerülve keleti irányba ereszkedünk le, az erdészeti útra. Előttünk csodálatos a táj: a Szamos-Bazár vidéke illetve a Kék-Magura domináns hegyoldala.

A Varasó csúcstól északra/északeletre eső réten is vannak víznyelők sőt, a látványos fehér sziklák egy víznyelő-barlang létezéséről árulkodnak. Ott van az ország legmélyebb barlangja, a V5-ös barlang, melynek mélysége 642 méter, hossza akár 20 kilométer is lehet. Csak barlangászok látogathatják az 1985-ben felfedezett barlangot! A víznyelők és a Boga-forrás között húzódó karsztrendszer a Varasó/Vărăşoaia-barlangrendszer nevet viseli, melynek legmagasabban fekvő része a V5-zsomboly (1367 méteren fekvő bejárattal), a Varasó-havas ÉK-oldalán. Túránk ide nem vezetett.

Az erdészeti útra leérve (túránk eddig 3,5 km hosszú) elhaladunk a Szamos-bazár túra felé elágazó ösvény letérési pontja mellett, majd a Kék-Magura túra jelzése mellett is. Innen az erdészeti útról is szédületesen szép a rálátás a Nagy-Havas gerincére. Mielőtt visszatérünk a túra kiindulási pontjára, útközben az út közelében lévő Varasó-tóhoz is lesétálhatunk. A teljes, élményekben gazdag túra így 5,5-6 km távolságot tett ki. A túra időtartalma ennek megfelelően kb. 2,5 és 4 óra közt váltakozik, attól függ mennyire élvezzük ki a táj adta szépségeit.


PÁDIS

Boga-kő  túraleírás   videó  
Mócok temploma 
 túraleírás   videó  fotók fotók 
Csodavár  túraleírás fotók  videó   Glavoi- Ponor - Csodavár fotók
Pádisi rétek:  Nagy-Pádis Tamáka-rét - Ponor - Glavoi-rét túra leírás videó
Icbuc/Izbuk-völgyi Nagy-Molhás tőzegmohaláp Pádis  leírás videó
Pádis - Síkhavas krókusztúra leírás  videó  fotó  fotó fotó
Pádisi túrák: Pádis- Kék-Magura - Varasó-nyereg- Varasó ház leírás   videó
Pádisi túrák: Pádis- Kék-Magura - Varasó-hegy - Boga-kő/csűr - Kis-Pádis - Pádis  fotók
Varasó-hegy túraleírás  fotó



Perei Árpád

TÚRALEIRÁSOK

VIDEÓK