FÓRUM

Egészséges életmód

(Információk, tesztek, tippek)


30. Pokorny Aurél2016. 
29. Pokorny Aurél2016. november 20.


AZ ALMA, A GYÜMÖLCSÖK KIRÁLYNŐJE

Egyedül az alma az a fajta gyümölcs, amit más ételekkel is együtt ehetünk, anélkül, hogy er- jedés lépne fel.

Ezt már az ókorban is tudták róla, ezért is nevezték a gyümölcsök királynőjének. Nagyon könnyen tudjuk tárolni, ha csak kicsit is odafigyelünk rá, akkor eláll addig amíg, a tavaszi friss gyümölcsök megjelennek a piacon. Nagyon jól tárolható, szállítható.

Ha hiszed, ha nem, akár kizárólag almán is meg lehetne élni, szinte korlátlan ideig. Több mint 1000 fajta alma található a világon. Mindegyikben megtalálható fehérje, rostanyag, keményítő, sók, almasav, cukor, csersav, foszfor, a vas, és a nátrium.

Az almát nagyon rövid idő alatt megemészti a gyomrunk, és szinte azonnal energiát nyerhe- tünk belőle. Magas foszfor tartalmának köszönhetően sokat segíthet főleg azoknak, akik szellemi munkát  végeznek, vagy gyenge az idegzetük.
Ha régen nem ettél almát, vagyis talán kicsit elszoktál tőle, vagy nem a legjobban működik a gyomrod, esetleg az egészséges ételeket nehezebben emészted, akkor fokozatosan kezdd el az almaevést, először  csak egy-két falatot egyél belőle, de azt nagyon rágd meg, egy hara- pás almát legalább ötvenszer, mert így keveredik a legalaposabban össze a nyáladdal, és ez a legfontosabb. Utána fokozatosan emeld az adagot, de mindig ügyelj arra, hogy az alma
pépként kerüljön a gyomrodba.

Gyümölcsöt csak magában egyél. Ha mást is kívánsz fogyasztani, akkor almát ebéd előtt, vagy vacsora előtt legalább egy órával fogyassz. Bármilyen gyümölcsöt fogyaszthatsz főét- kezéskén is. Ha úgy érzed, hogy az alma nem csillapítja az éhségedet, akkor ez annak a jele, hogy valami baj van a gyomroddal vagy az emésztőrendszereddel.

Próbáld meg ezt tudatosan és módszeresen helyreállítani. Jó, ha tudod, soha sem a gyü- mölcs okozza a hasmenésedet, lázadat, vagy más kellemetlenséget, hanem az, amit a gyü- mölcs előtt ettél.
A gyümölcsök nagy része gyógyító hatású, megszabadítja szervezetünket az eddig okozott károktól, mérgektől.

Az alma nagyon jó tisztító és gyógyító hatású leglábbi betegségekre:
- Ételmérgezés, bélhurut, vérhas, koli baktérium okozta bélfertőzés, és akár hiszed akár nem még akkor is segíteni, tud, ha veseköved van.
- Székrekedés nélkül képes gyógyítani a  hasmenést, szabályozza a bélműködést, tisztítja a
húgyutakat, és a tüdőt.
- Gyógyítja a reumát, a köszvényt, mivel sói oldják a húgyköveket.

Az alma, mint gyümölcs, savas ugyan, de mégis a szervezetet lúgosítja, hiszen organikus sói semlegesítik a fehérje bomlástermékeiből származó savakat.


Kiválóan gyógyítja a hörghurutot, és a felső légúti betegségeket. Jó, ha tudod hogy másként hat az édes, és másként a savanyú alma.Édes almát fogyasszanak mindazok, akik székreke- désben szenvednek, vagy vérszegények, és inkább savanykásabbat mindazok, akik esetleg túltápláltak, vagy reumás fájdalmakkal küzdenek.

Mindkét fajtájú alma hatásos vértisztító, nagyon hasznos mindazoknak, akik érelmeszesedés- ben szenvednek, vagy gyenge a szívműködésük, esetleg aranyerük van, vagy a hölgyeknél
jól használható a menstruációs zavarok megszüntetésére.

Minden embernek, de főleg azoknak, akik rendszeresen ülő munkát végeznek, legalább min- den második hónapban kellene almakúrát tartani. Ez azt jelenti, hogy legalább egy napig csak almát ehet.
Lehetőleg csak egészséges, lédús, és érett almát együnk. Lehetőleg törekedjünk arra, hogy azonos fajtákat fogyasszunk, ugyanis minden almának más a savassági foka. Ne keverjük a különbözőfajta almákat egymással.
Az almát lehetőleg mindig teljes egészében fogyasszuk el. Ne dobjuk el az alma csutkáját sem, hiszen igen értékes jódot tartalmaz.
Az alma fogyasztásával még az áldott állapot alatti hányingert is le lehet küzdeni.

Almakúrát egész évben lehet a szervezet regenerálása érdekében végezni 4-5 héten keresz-tül, melyből egy hét legyen a bevezetés. Jó étvágyat!!!!


28. Pokorny Aurél2016. november 10.


Antibiotikum-rezisztencia

Az egész társadalmat veszélyeztetik a felesleges gyógyszerek
 
Vírusos és bakteriális fertőzés esetében különböző kezelési mód szükséges, mégis egyre gyakoribb, hogy az orvosok mindkét esetben antibiotikumot javasolnak. A felesleges gyógy- szerhasználat nemcsak a betegre, de az egész társadalomra veszélyes, hiszen az így kiala- kuló antibiotikum-rezisztencia miatt évtizedek múlva már nem lesznek hatékonyak a jelenlegi kezelések, és egy egyszerű bakteriális fertőzés is súlyos egészségügyi problémát jelenthet majd. Utánajártunk, hogy jelenleg mennyire súlyos a helyzet Magyarországon, és min kellene változtatni.
A vírusos és bakteriális megbetegedéseket nem mindig könnyű megkülönböztetni, mivel klini- kailag gyakran nagyon hasonló tüneteket okozhatnak – mondta az MNO-nak dr. Fekete Ferenc, a Heim Pál Gyermekkórház belgyógyásza. Mindkét esetben megemelkedik a testhő, a lázas légúti betegségek 70-80 százalékát azonban gyerekkorban biztos, hogy vírusok okoz- zák, ilyenkor csak tüneti kezelést alkalmaznak. Orrfolyásra orrcsepp, ha szükséges, lázcsil- lapító, bár – Fekete szerint – ezt sem szabad túlzásba vinni, hiszen a láz végeredményben egy jó dolog, az agresszív csillapítás nem szerencsés. Ha a diagnózis szerint bakteriális fer- tőzés okozza a panaszokat, akkor megfelelő antibiotikumot, megfelelő ideig, megfelelő adag- ban kell adni.

Miért írják fel, ha tudják, hogy hatástalan?
Nagyon gyakran előfordul, hogy az orvosok szükségtelenül is felírják a recepteket, sőt, néha a betegek nem is az orvoshoz, csak az asszisztenshez állnak sorba, és vizsgálat nélkül köve- telik azt az antibiotikumot, ami szerintük hatni fog.
A belgyógyász szerint a problémát az okozza, hogy érezhető egy erős presszió a betegek részéről az orvos felé. „A szülők szinte elvárják, hogy ha lázas a gyermek, akkor igenis adjon az orvos antibiotikumot, hogy azzal megelőzzék a bakteriális betegségeket. Ez helytelen ér- velés, de magam is érzem, hogy tapasztalható egyfajta nyomás. A legtöbben úgy gondolják, nem tudnak másként dűlőre jutni a szülővel, mint hogy receptet írnak, még akkor is, ha ez szakmailag nem helyes.”

Így lehetne elkerülni a bajt
A gyermek érdekében érdemes lenne a szülőknek jelezni az orvos felé, amennyiben nincs feltétlen igényük az antibiotikumos kúrára, és ha csak lehet, kerülnék az ilyen jellegű kezelést. Így az orvos sem érezné a nyomást, hogy kezelni csak gyógyszerrel lehet.
„Kifejezetten jó ötletnek tartom, hogy létrejöjjön egy kölcsönös kommunikáció a szülő és az orvos között. Talán javíthatna a jelenlegi helyzeten” – mondja dr. Fekete Ferenc.

Szükségtelenül gyógyszerezett gyerekek
A témáról több szülőt is megkérdeztünk. Kovács Teréz édesanya magas láz és hányás miatt vitte orvoshoz négyéves kislányát, akinek azért írt fel egy komolyabb antibiotikumot az orvos, mert a gyermek környezetében skarlátos betegség is előfordult, és a hasán látott egy pöttyöt. A második napon már egyértelmű volt, hogy baj van, nem használ a gyógyszer. A kislány rosszabbul lett, az antibiotikumot is kihányta, egész nap csak feküdt. Aztán végül visszamen- tek a gyermekorvoshoz, aki megállapította, hogy nem skarlátos a beteg, és kérte a szülőt, hagyja abba az antibiotikumos kúrát. Bár a kicsi nem szedte be az összes gyógyszert, a fe- leslegesen bevitt szer így is éreztette káros hatását.

A feleslegesen szedett antibiotikum veszélyei

 „Az antibiotikum alapvetően nem a szervezetünk része – mondja dr. Fekete –, és mint min- den, amit beviszünk, árthat. A vírusbetegségek esetében, mikor az immunrendszer feladata a szervezet gyógyítása, biztosan nincs szükség antibiotikumra, ezért, ha ennek ellenére bekerül a szervezetbe, annak különféle mellékhatásai lehetnek.” Ilyen a hasmenés, a hányás, de a doktor szerint nagyobb populációs hatása is van, hiszen a rezisztencia fokozódásához vezet, ami igazán komoly probléma. Ezek a rezisztens kórokozók ugyanis átterjedhetnek egyik em- berről a másikra.
„Vegyünk például két egészséges embert, ha az egyik megbetegedik, és a másiknak van egy rezisztens gént hordozó kórokozója, és ezt egyszerűen átadja a beteg félnek, akkor az ő állapota már nem gyógyítható azzal az antibiotikummal, amivel kellene, mivel már nem haté- kony. A rezisztencia terjedésének oka, hogy olyankor is gyógyszert adnak, mikor nem lenne szabad. Ez a populációs mellékhatás óriási” – hangsúlyozza a belgyógyász. Ennek tehát mind szenvedő alanyai vagyunk, függetlenül attól, hogy mikor és mennyi antibiotikumot sze- dünk, hanem az egész társadalmat megvédi a beteg a mellékhatásoktól vagy a nem kí- vánt követ-kezményektől.” „Éppen ezért érdemes kerülni a felesleges kezeléseket – emeli ki
dr. Fekete –, mert ezzel nemcsak saját magát,

A súlyos következményekről és károkról
Most még szinte elképzelhetetlennek tűnik, de ha nem változtatunk, akkor néhány évtizeden belül egy jelentéktelennek tűnő bakteriális fertőzés jelentheti a legnagyobb közegészségügyi kockázatot. Öröm az ürömben, hogy az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Köz- pont (ECDC) nemrégiben nyilvánosságra hozott kutatási eredményei szerint Magyarországon az európai átlagnál kevesebb antibiotikumot használnak fel. Ennek ellenére figyelmeztetnek, hogy minden helytelenül felhasznált antibiotikum-adaggal erősebb lesz az a néhány baktérium, amelyik már ellenállóvá vált az adott szerrel szemben.
„Láttunk már ilyen kórokozót, a második világháború alatt a harctéri sérülések esetén életmen- tő volt egy adag penicillin. Ma ehhez képest a stafilococcusok három százaléka érzékeny a penicillinre a korábbi száz százalékhoz képest, és vannak olyan baktériumok is, melyek az összes rendelkezésre álló gyógyszerrel szemben ellenállóak tudnak maradni. Akár a közös- ségen belül vagy a kórházban is lehetnek olyan kórokozók, melyek elvesztik érzékenységüket a gyógyszerekre, és akkor nincs tovább. Ilyenkor tényleg csak a szervezet és a baktérium viszonya dönti el, hogy mi lesz” – mondja dr. Fekete.
Jelenleg is kezelnek ilyen betegeket.

Kell vagy nem kell?
Több program is indult világszerte, melyek célja, hogy csökkentse az antibiotikum-használatot és csak egyértelműen indokolt esetben alkalmazzák. A megalapozott diagnózis esetén termé- szetesen szükséges, de túl hosszú ideig sem célszerű szedni, csak ameddig feltétlenül kell.
Ahogy dr. Fekete Ferenctől megtudtuk, nincs átlag arra, hogy hány antibiotikumos kúra „fér bele", ha valakinek nincs bakteriális megbetegedése, akkor egy évben egyszer is felesleges. Ugyanakkor, ha valakinél tízszer diagnosztizálnak bakteriális fertőzést egy éven belül, akkor tízszer szükséges a kezelés. Persze ott már el kell gondolkodni, hogy nincs-e valamilyen alapbetegsége a páciensnek.
A belgyógyász szakorvos tájékoztatása szerint a Heim Pál Gyermekkórházban jelenleg is kezelnek rezisztens kórokozóval fertőzött betegeket, de ez most még kontrollálható. „A gye- rekek esetében jobb a helyzet – mondja a szakorvos –, felnőtt vonalon azonban nehezebb ezt féken tartani.”
 „Az antibiotikum mellékhatásainak következménye az is, hogy világszerte elárasztották a ren- delőket azok a betegek, akiknél elszaporodott a Clostridium difficile nevű kórokozó, amely toxint termel a vastagbélben, és ott egy súlyos vérzéses gyulladást okoz – mondja dr. Fekete. – Ez tipikus következménye az antibiotikum túlzott használatának, és akár életveszélyes is lehet, nehezen gyógyítható.”


Forrás: MNO, szerző: Kuslits Szonja
27. Pokorny Aurél2016. október 30-

Íme a 10 legegészségesebb téli étel

A hideg téli napokon szervezetünk érzékenyebb a vírusokra, baktériumokra. Azért, hogy beteg- ség nélkül vészeljük át a telet és közben természetes vitaminokkal és ásványi anyagokkal is ellásuk a szervezetet, érdemes az alábbi összetevőket felhasználni a főzés során. A felsorolt  alapanyagok nem csupán egészségmegőrző tulajdonságokkal bírnak, de segítenek a magas vérnyomáson, a gyomorbántalmakon és baktériumölő hatásaik is vannak.
Ha csak lehet, mindig inkább idényzöldségekkel és gyümölcsökkel főzzünk, hiszen ezek sok- kal egészségesebbek és a legtöbb esetben az áruk is kedvezőbb, mint fagyasztott vagy tartó- sított társaiknak. Íme, az a 10 hozzávaló, mellyel sokat tehetünk szervezetünkért.

Amaránt
Az amaránt (magyarul az egyszerű disznóparéj) jelentős fehérje- és zsírtartalma révén kie- melkedik a gabonák, álgabonák sorából. Az amaránt rendszeres fogyasztása hasznos lehet a csontritkulás megelőzésében, emellett fehérje-, aminosav- és vastartalma révén a vegetáriá-nusok étrendjének alapvető kiegészítője lehet, segítségével ezen, tápanyagok hiánya is haté- konyabban megelőzhető.

Fokhagyma
A magyar konyha elképzelhetetlen fokhagyma nélkül, pedig nem is magyar specialitás. Frissen a legértékesebb. Ha zsiradékban pirítjuk, megkeseredik. Helyesebb egész gerezdben tenni az ételbe, vagy közvetlenül tálalás előtt kell lekaparva ízesítőnek felhasználni. Rendszeres fogyasztása eredményesen csökkenti a magas vérnyomást, segít megelőzni az érelmeszesedést.

Avokádó
A nyers avokádóból semleges íze révén édes és sós ételek egyaránt készíthetők, így például saláta, krém mártogatáshoz, leves, tejes turmix, jégkrém, kevés cukorral és lime-mal elkever- ve édesség, de illik húsokhoz, halakhoz, lehet szendvics vagy szusi alapja, s grillezhető is. A karibi vidékeken gyakori, hogy tej vagy tápszer hiányában avokádóval etetik a csecsemőket.

Banán
A benne lévő tápanyagok, ásványi anyagok és vitaminok számos előnyös fiziológiás hatást eredményeznek, s hozzájárulnak jó néhány élettani kellemetlenség tompításához. Értékes növényi pigmenttel látja el szervezetünket, amely nyugtató hatású, ezáltal segít a stressz elkerülésében. A banánt öregedést lassító gyümölcsként is szokták említeni A-, C- és E-vita- min-tartalmánál fogva, amelyek fiatalon tartják a sejteket.

Szója
Az élelmiszeriparban a szóját például édességek, hústöltelékek és pástétomok készítésére használják, s adalékanyagként rendkívül sok termékben előfordul, ezért az allergiásoknak fo- kozottan kell figyelniük az élelmiszercímkéket. Jó húspótló, de erősebb fűszerezést igényel, mint a húsok általában. A szójaliszt helyettesítheti a tojást a süteményekben. A szójatej, pedig kiválóan alkalmas a tehéntej helyettesítésére.

Káposzta
Télen kiváló C-vitamin-forrás a savanyú káposzta. Ügyelni kell arra, hogy ez a vitamin hő- és fényérzékeny, a szakszerűtlen tárolás és helytelen konyhatechnológiai műveletek hatására nagy része elvész. A fejes káposztában lévő glükózinolát elsősorban húgyúti fertőzések ellen nyújt védelmet. A nyomelemek közül a szelén, a cink antioxidáns hatása révén segíti az im- munrendszer működését.

Gyömbér
Állatokon, valamint embereken végzett kísérletek egyaránt bizonyították, hogy ginerol és so- gaol nevű hatóanyagai révén a gyömbér hatásos növényi véralvadásgátló, fokozza a vérke- ringést, s általános élénkítő hatású. Csökkenti a nyálkahártyák ingerlődését, így hörghurut ke- zelésére is beválik. Enyhíti az emésztési zavarok tüneteit – enyhe gyomorrontást, puffadást –, és émelygésnél, hányingernél is hasznunkra lehet.

Gránátalma
A gránátalma a konyhában sokoldalúan felhasználható, fogyaszthatjuk nyersen, illetve ször- pöt, befőttet, lekvárt, sőt savanyúságot is készíthetünk belőle. Főtt és sült húsok mellé már- tásként is adható. A gránátalma szív- és érrendszeri védőhatása elsősorban nagy antioxi- dáns-tartalmának köszönhető. Klinikai körülmények között végzett vizsgálatok alapján felté-telezhető, hogy a gránátalmalé fogyasztása kedvezően befolyásolhatja a vér LDL-szintjét, ezáltal megelőző hatású lehet az érelmeszesedéssel szemben.

Méz
Az édes csemege számos pozitív egészségügyi hatásával a természet sokoldalú gyógyszere nyugtalanságra, álmatlanságra, náthára, cserepes ajkakra, horzsolásra, étvágytalanságra, immunrendszeri gyengeségre és fejfájásra, s kellő energiát ad sportoláshoz és szellemi mun- kához egyaránt. Számos étrendbe beilleszthető a finomított cukor és az édesítőszerek egész- ségesebb alternatívájaként. Hazánkban tizenöt-húsz mézfajtát állítanak elő. Kevéssé ismert a hungarikumnak számító selyemfűméz, amely világos, kissé matt színű fajtaméz.

Füge
A füge enyhíti a szájüregben lévő afták okozta kellemetlen érzést, s csillapítja a köhögést. Fő- zete a köhögés és a tüdőbaj régi, házi készítésű szere. Légúti panaszok esetén hatásos köp- tetőszernek bizonyul. A fügét, valamint a belőle előállított készítményeket renyhe bélműkö- désre és emésztési zavarokra is használhatjuk. A szárított gyümölcs pedig tökéletes édesítő lehet. Tejjel vagy gyümölcslével pépesítve kitűnő éhségcsillapító, energiában dús csemege.


Forrás: MNO, szerző: KSZ

26. Pokorny Aurél2016. október 28.

A napoban olvastam, s változatlanul adom közzé. Én az íze miatt kedvelem a petrezselyem- zöldet és eszem hihetetlen mennyiségben. Hogy ennek köszönhetem a jó egészségi állapoto- mat, ki tudja? De, ártani eddig nem ártott!

Petrezselyemzöld hatékonyan pusztítja el a rákos sejteket.


A mutatós zölddel leginkább éttermekben találkozunk, de ott aztán rendszeresen, persze díszítésként. A merészebbek megeszik, de van aki makacsul ragaszkodik az etiketthez, hogy a díszítést nem illik megenni. Ha tisztában lennénk vele, hogy mennyi pozitív hatása van, na- gyon sok petrezselyemzöldet fogyasztanánk. Ajánlott rendszeresen beiktatni az étrendünkbe nap mint nap.
Amerikában a tüdőrák áll a vezető helyen a rákos megbetegedések okozta elhalálozások  lis- táján, majd ezt követi a mell-, vastagbél-és hasnyálmirigyrák. Egy 2013-as tanulmány szerint kimutatták, hogy a petrezselyemzöld képes elpusztítani a tüdőrákos sejtek mintegy 86%-át.
A hatás egy igen erős flavonoidnak, az apigeninnek köszönhető, mely megtalálható az oregá- nóban, zellerben, narancsban, kamillában, kakukkfűben is, de a petrezselyemben legnagyobb a jelenléte.
Egyes feltételezések szerint a szárított petrezselyem több apigenint tartalmaz, mint a nyers. Azt is bizonyították, hogy más tumorellenes szerek kombinációjával a petrezselyem hatéko- nyan akadályozza meg a rákos sejt növekedését, tejedését.
A petrezselyem eredetileg a Földközi-tenger vidékéről származik, és már több mint kétezer évvel ezelőtt ismerték és alkalmazták. A vesekő kezelésében annyira hatásosnak bizonyult, hogy egyes országokban hivatalosan is elismerték, vagyis van ahol, orvos írja fel receptre.
Sok K-, C-, A- és B-vitamint tartalmaz, és nagy a klorofill és esszenciális aminósav tartalma is. Erős antioxidáns, szabályozza a vérnyomást, és hatékony gombaölőnek is bizonyult.
Ne felejtsünk el petrezselyemzöldet nevelni az ablakpárkányon, és minden étkezéshez csipe- gessünk belőle, sőt napközben is minél többet együnk.

25. Pokorny Aurél2016. október 25. 

Egy gyógyszerész őszinte vallomása! Tele lett a pohár! Felsorolta az összes forgalomban lévő, bármikor megvásárolható,  legális drogot:  NeoCitran,  Coldrex,  Robitussin.

 Ön tudta ezt??

  "Miközben azon elmélkedem, hogy miért lehet eljárni egy vitaminkereskedővel szemben, aki c-vitamint vagy cinket javasol a nátha kezelésére, és miért nem lehet a diszkódrogok forgalmazóival szemben fellépni, hadd mutassam meg a probléma gyökerét Önnek is.

Az utcai drogok a gyógyszeripar melléktermékei. Az LSD, a heroin és a most divatos diszkódrogok mind a gyógyszergyárak remekei. Hogy üldözik vagy mindennap reklámozzák a tévében, csak attól függ, hogy sikerült-e valakinek igazolni, hogy ártalmas.

Vegyük például a fenilefedrint. Ez a vegyület nem csupán a speed és az extasy nevű diszkódrogok alapanyaga, hanem a Coldrex, a NeoCitran, a Robitussin és még számos agyonreklámozott nátha elleni szer fő összetevője.

Miért szedik a fiatalok a diszkóban? Hogy feldobódjanak. Miért szedi egy náthás? Ugyanezért. Ne gondolja, hogy ettől meggyógyul! Ezek nem gyógyszerek! Csupán bedrogozva kevésbé fogja érezni, hogy beteg. Kicsit leverte a nátha? Szedjen drogot! Recept nélkül kapható a patikákban és akár egy benzinkúton is.

Amit biztosan tudunk a phenylephrineről és származékairól, hogy függőséget okoznak. Aki rászokott, nehezen tud róla leszokni, és bármilyen lelki megterhelés esetén újra használni fogja. Még olyan is előfordult, hogy nátha tüneteit mutatta valaki stressz hatására, csak hogy hozzájusson a gyógyszerhez. Több nőismerősöm is a táskájában hordta a Neocitrant akkor is, amikor semmi betegsége nem volt. "Biztonságérzetet" adott nekik.

Újat mondtam? Felháborodott?

Gondolom, ön is tudja, hogy a fenti gyógyszereknek van gyerekváltozata is. Képzelje, ugyanezekből az összetevőkből állnak. Ez abból az elgondolásból jött létre, hogy ha egy gyógyszer biztonságos a felnőtteknek, akkor egy kicsi nem árthat a gyereknek sem. És valóban így működik a gyógyszer-adagolási tudomány.

Hogy mit tehet?

Írjon levelet a képviselőjének. Mondja el neki, hogy nem ért egyet a pszeudoefedrin tartalmú szerek szabad forgalmazásával, és helyette a méz, a cink és a c-vitamin reklámozását javasolja legalizálni. Ugyanis ma tilos ezeknek gyógyhatást tulajdonítani. 

Ezért látunk olyan reklámokat a tévében a c-vitaminról, hogy van lassan ható, van gyorsan ható és van a lassan és gyorsan ható változata. A c-vitamin gyártóknak ki kell találni valami ostobaságot, mert azt nem mondhatják, hogy "szedjen c-vitamint, hogy meg ne fázzon".

Ha mégis megfázott, használja az immunrendszerét. Igyon gyógyteákat. Naponta 3-4 litert. Kanalazzon mézet, ami kitűnően csökkenti a köhögést, pihenjen, rágcsáljon gyömbért és szopogasson cink rágótablettát. Éppen annyi idő alatt fog meggyógyulni, mint ha drogokkal kezelné magát: 3-4 nap alatt."

24. Pokorny Aurél2016. szeptember 01.

Itt a recept: négy tojással megelőzhető a diabétesz



Heti négy tojás elfogyasztása több mint egyharmadával csökkenti a 2-es típusú diabétesz kia-  lakulásának a kockázatát – derítették ki finn kutatók.
A Kelet-finnországi Egyetem szakemberei több mint 2300, 42–60 év közötti férfi étkezési szo-  kásai alapján megállapították, hogy a tojásevés nemcsak a betegség alacsonyabb kockázatá- val, hanem alacsonyabb vércukorszinttel is párosul.
Feltárták, hogy 37 százalékkal kisebb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata azoknál a férfiaknál, akik négy tojást ettek egy héten, mint azoknál, akik csupán egyet. Az összefüggés akkor is fennállt, amikor az olyan tényezőket vették figyelembe, mint a fizikai akti- vitás, a testtömeg-index, a dohányzás, valamint a zöldség- és gyümölcsfogyasztás.
Kimutatták ugyanakkor azt is, hogy négynél több tojás fogyasztása nem jár több előnnyel.
Az American Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban közzétett tanulmányukban a szak- emberek felhívták a figyelmet arra, hogy a tojás számos olyan tápanyagot tartalmaz, amely hatással lehet a glükóz-anyagcserére és az alacsony szintű gyulladásra.
A kutatók arra is figyelmeztettek, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek nem szabad növelniük a tojásfogyasztást, mivel az növeli a szívbetegségek kockázatát náluk.

A zsíros tejtermékek is segítenek
Egy másik tanulmányban svéd kutatók arra figyeltek fel, hogy a zsíros tejtermékek fogyasztá- sa szintén csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A Lundi Egye- tem kutatóinak tanulmánya szerint 23 százalékkal csökkent a betegség kockázata azoknál, akik zsíros tejtermékeket fogyasztottak, mint azoknál, akik csekély mértékben fogyasztottak ilyen termékeket. A zsíros húsok azonban növelik a betegség kockázatát – figyelmeztettek a szakemberek.
Ulrika Ericson, az egyetem kutatója elmondta, hogy amikor elkezdték vizsgálni a telített zsírsa- vak fogyasztását, ami sokkal inkább fellelhető a tejtermékekben, mint a húsokban,  összefüg- gést figyeltek meg a 2-es típusú cukorbetegség alacsonyabb kockázatával.
Az American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban közzétett tanulmány összhangban van azokkal a korábbi kutatásokkal, amelyek felfedték, hogy a tejtermékek fogyasztása csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, ám az új kutatásból az derült ki, hogy különösen a zsíros tejtermékeknek köszönhető a kisebb kockázat.
A svéd kutatók 27 ezer, 45–74 év közötti személy étkezési szokásainak elemzéséből vonták le következtetéseiket.


Forrás: MNO   szerző: MD
23. Pokorny Aurél2016. szeptember 01.


Antibiotikum-rezisztencia

Az egész társadalmat veszélyeztetik a felesleges gyógyszerek

 
Vírusos és bakteriális fertőzés esetében különböző kezelési mód szükséges, mégis egyre gyakoribb, hogy az orvosok mindkét esetben antibiotikumot javasolnak. A felesleges gyógyszerhasználat nemcsak a betegre, de az egész társadalomra veszélyes, hiszen az így kialakuló antibiotikum-rezisztencia miatt évtizedek múlva már nem lesznek hatékonyak a jelenlegi kezelések, és egy egyszerű bakteriális fertőzés is súlyos egészségügyi problémát jelenthet majd. Utánajártunk, hogy jelenleg mennyire súlyos a helyzet Magyarországon, és min kellene változtatni.

A vírusos és bakteriális megbetegedéseket nem mindig könnyű megkülönböztetni, mivel klinikailag gyakran nagyon hasonló tüneteket okozhatnak – mondta az MNO-nak dr. Fekete Ferenc, a Heim Pál Gyermekkórház belgyógyásza. Mindkét esetben megemelkedik a testhő, a lázas légúti betegségek 70-80 százalékát azonban gyerekkorban biztos, hogy vírusok okozzák, ilyenkor csak tüneti kezelést alkalmaznak. Orrfolyásra orrcsepp, ha szükséges, lázcsillapító, bár – Fekete szerint – ezt sem szabad túlzásba vinni, hiszen a láz végeredményben egy jó dolog, az agresszív csillapítás nem szerencsés. Ha a diagnózis szerint bakteriális fertőzés okozza a panaszokat, akkor megfelelő antibiotikumot, megfelelő ideig, megfelelő adagban kell adni.

Miért írják fel, ha tudják, hogy hatástalan?
Nagyon gyakran előfordul, hogy az orvosok szükségtelenül is felírják a recepteket, sőt, néha a betegek nem is az orvoshoz, csak az asszisztenshez állnak sorba, és vizsgálat nélkül követelik azt az antibiotikumot, ami szerintük hatni fog.
A belgyógyász szerint a problémát az okozza, hogy érezhető egy erős presszió a betegek részéről az orvos felé. „A szülők szinte elvárják, hogy ha lázas a gyermek, akkor igenis adjon az orvos antibiotikumot, hogy azzal megelőzzék a bakteriális betegségeket. Ez helytelen érvelés, de magam is érzem, hogy tapasztalható egyfajta nyomás. A legtöbben úgy gondolják, nem tudnak másként dűlőre jutni a szülővel, mint hogy receptet írnak, még akkor is, ha ez szakmailag nem helyes.”

Így lehetne elkerülni a bajt
A gyermek érdekében érdemes lenne a szülőknek jelezni az orvos felé, amennyiben nincs feltétlen igényük az antibiotikumos kúrára, és ha csak lehet, kerülnék az ilyen jellegű kezelést. Így az orvos sem érezné a nyomást, hogy kezelni csak gyógyszerrel lehet.
„Kifejezetten jó ötletnek tartom, hogy létrejöjjön egy kölcsönös kommunikáció a szülő és az orvos között. Talán javíthatna a jelenlegi helyzeten” – mondja dr. Fekete Ferenc.
Szükségtelenül gyógyszerezett gyerekek
A témáról több szülőt is megkérdeztünk. Kovács Teréz édesanya magas láz és hányás miatt vitte orvoshoz négyéves kislányát, akinek azért írt fel egy komolyabb antibiotikumot az orvos, mert a gyermek környezetében skarlátos betegség is előfordult, és a hasán látott egy pöttyöt. A második napon már egyértelmű volt, hogy baj van, nem használ a gyógyszer. A kislány rosszabbul lett, az antibiotikumot is kihányta, egész nap csak feküdt. Aztán végül visszamentek a gyermekorvoshoz, aki megállapította, hogy nem skarlátos a beteg, és kérte a szülőt, hagyja abba az antibiotikumos kúrát. Bár a kicsi nem szedte be az összes gyógyszert, a feleslegesen bevitt szer így is éreztette káros hatását.

A feleslegesen szedett antibiotikum veszélyei
 „Az antibiotikum alapvetően nem a szervezetünk része – mondja dr. Fekete –, és mint minden, amit beviszünk, árthat. A vírusbetegségek esetében, mikor az immunrendszer feladata a szervezet gyógyítása, biztosan nincs szükség antibiotikumra, ezért, ha ennek ellenére bekerül a szervezetbe, annak különféle mellékhatásai lehetnek.” Ilyen a hasmenés, a hányás, de a doktor szerint nagyobb populációs hatása is van, hiszen a rezisztencia fokozódásához vezet, ami igazán komoly probléma. Ezek a rezisztens kórokozók ugyanis átterjedhetnek egyik emberről a másikra.
„Vegyünk például két egészséges embert, ha az egyik megbetegedik, és a másiknak van egy rezisztens gént hordozó kórokozója, és ezt egyszerűen átadja a beteg félnek, akkor az ő állapota már nem gyógyítható azzal az antibiotikummal, amivel kellene, mivel már nem hatékony. A rezisztencia terjedésének oka, hogy olyankor is gyógyszert adnak, mikor nem lenne szabad. Ez a populációs mellékhatás óriási” – hangsúlyozza a belgyógyász. Ennek tehát mind szenvedő alanyai vagyunk, függetlenül attól, hogy mikor és mennyi antibiotikumot szedünk, hanem az egész társadalmat megvédi a beteg a mellékhatásoktól vagy a nem kí- vánt követ-kezményektől.” „Éppen ezért érdemes kerülni a felesleges kezeléseket – emeli ki dr. Fekete –, mert ezzel nemcsak saját magát,

A súlyos következményekről és károkról
Most még szinte elképzelhetetlennek tűnik, de ha nem változtatunk, akkor néhány évtizeden belül egy jelentéktelennek tűnő bakteriális fertőzés jelentheti a legnagyobb közegészségügyi kockázatot. Öröm az ürömben, hogy az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) nemrégiben nyilvánosságra hozott kutatási eredményei szerint Magyarországon az európai átlagnál kevesebb antibiotikumot használnak fel. Ennek ellenére figyelmeztetnek, hogy minden helytelenül felhasznált antibiotikum-adaggal erősebb lesz az a néhány baktérium, amelyik már ellenállóvá vált az adott szerrel szemben.
„Láttunk már ilyen kórokozót, a második világháború alatt a harctéri sérülések esetén életmentő volt egy adag penicillin. Ma ehhez képest a stafilococcusok három százaléka érzékeny a penicillinre a korábbi száz százalékhoz képest, és vannak olyan baktériumok is, melyek az összes rendelkezésre álló gyógyszerrel szemben ellenállóak tudnak maradni. Akár a közösségen belül vagy a kórházban is lehetnek olyan kórokozók, melyek elvesztik érzékenységüket a gyógyszerekre, és akkor nincs tovább. Ilyenkor tényleg csak a szervezet és a baktérium viszonya dönti el, hogy mi lesz” – mondja dr. Fekete.
Jelenleg is kezelnek ilyen betegeket

Kell vagy nem kell?
Több program is indult világszerte, melyek célja, hogy csökkentse az antibiotikum-használatot és csak egyértelműen indokolt esetben alkalmazzák. A megalapozott diagnózis esetén természetesen szükséges, de túl hosszú ideig sem célszerű szedni, csak ameddig feltétlenül kell.
Ahogy dr. Fekete Ferenctől megtudtuk, nincs átlag arra, hogy hány antibiotikumos kúra „fér bele", ha valakinek nincs bakteriális megbetegedése, akkor egy évben egyszer is felesleges. Ugyanakkor, ha valakinél tízszer diagnosztizálnak bakteriális fertőzést egy éven belül, akkor tízszer szükséges a kezelés. Persze ott már el kell gondolkodni, hogy nincs-e valamilyen alapbetegsége a páciensnek.
A belgyógyász szakorvos tájékoztatása szerint a Heim Pál Gyermekkórházban jelenleg is kezelnek rezisztens kórokozóval fertőzött betegeket, de ez most még kontrollálható. „A gyerekek esetében jobb a helyzet – mondja a szakorvos –, felnőtt vonalon azonban nehezebb ezt féken tartani.”
 „Az antibiotikum mellékhatásainak következménye az is, hogy világszerte elárasztották a rendelőket azok a betegek, akiknél elszaporodott a Clostridium difficile nevű kórokozó, amely toxint termel a vastagbélben, és ott egy súlyos vérzéses gyulladást okoz – mondja dr. Fekete. – Ez tipikus következménye az antibiotikum túlzott használatának, és akár életveszélyes is lehet, nehezen gyógyítható.”


Forrás: MNO, szerző: Kuslits Szonja

22. Pokorny Aurél2016. július 27.

10 TUTI ÉLELMISZER 10 KALÓRIA ALATT


AKÁR DIÉTÁZOL, AKÁR NEM, EZEKET AZ ÉLELMISZEREKET ÉRDEMES BEIKTATNOD AZ ÉTRENDEDBE, MERT NEMCSAK KALÓRIASZEGÉNYEK, DE EGÉSZSÉGESEK IS.


Akár diétázol, akár nem, ezeket az élelmiszereket érdemes beiktatnod az étrendedbe, mert nemcsak kalóriaszegények, de egészségesek is.

1. Retek

Bármilyen furcsa is, egy szelet retek mindössze egy kalóriát tartalmaz, és 100 gramm is  mindössze 15-öt. Mindemellett számos előnyös tulajdonsága is van. Rengeteg C-, A- és B-vitamint, foszfort és káliumot tartalmaz. Antibakteriális hatása jelentős, és macskajaj ellen is hatásos, hiszen felgyorsítja a máj tisztító folyamatát, sőt, vágyfokozó hatással is bír.

2. Kaliforniai paprika
Egy kisebb szelet kaliforniai paprika mindössze 2 kalóriát tartalmaz, és köztudott, hogy dúskál C-vitaminban. Ezen kívül A- és E-vitamin tartalma sem elhanyagolható. Többféle bioflavonint is tartalmaz, mely a rákos megbetegedések ellen veszik fel a harcot. Ráadásul a kaliforniai pap- rika rendkívül sokféleképpen elkészíthető. Töltve, sütve vagy magában egyaránt kiváló.

3. Karfiol
Egy karfiolrózsa kőkemény 3 kalóriát tartalmaz, így a fogyókúrázók egyik kötelező eledele, mivel szénhidráttartalma is csekély. A paprikához hasonlóan szintén rengeteg C-vitamint tartalmaz, valamint számos betegség ellen védelmet biztosít.

4. Eper
Kedvenc gyümölcsünkből egy szem 4 kalóriát tartalmaz, így ne fogd vissza magad, ha eperevésről van szó! Annál is inkább, mivel rendkívül magas az ásványianyag- és vitamintar- tartalma, sok vas is található benne, mely a vérszegénységre hajlamos nők számára különö- sen fontos. Serkenti az emésztést, és egyensúlyban tartja a vízháztartást. Kell ennél több?

5. Zöldhagyma
Fogyasztani leginkább este érdemes, már csak a kellemetlen lehelet elkerülése végett, de mindenképp érdemes beiktatni az étrendünkbe, hiszen egy szál mindössze 5 kalóriát tartal- maz. A hagymafélék közül a zöldhagymának legmagasabb a C-vitamin tartalma, segít szabá- lyozni a koleszterin-szintet, képes csökkenteni a vérrögképződés kialakulását, valamint a lég- utakra is jótékony hatással van.

6. Zeller
A zellernek szinte az összes része hasznosítható, a gumójától kezdve a zöldjéig. Egy darab mindössze 6 kalóriát tartalmaz. A zeller pozitív hatásai közül érdemes megemlíteni, hogy ser- kentőleg hat a veseműködésre, erősíti az immunrendszert, sőt, a népi hagyomány szerint vágyfokozó hatással is bír.

7. Spenót
Egy csésze friss spenót pusztán 7 kalóriával büszkélkedhet, de vitaminokban és antioxidán- sokban annál gazdagabb. K-vitamin tartalma elősegíti a véralvadást, a máj méregtelenítését, és serkenti a gyomorműködést, tisztítja a vastagbelet, valamint immunerősítő hatásáról is érdemes szót ejteni.

8. Uborka
Az uborkáról sem mondható el, hogy dúskál a kalóriákban, hiszen egy darab is csak 8 kalóriát tartalmaz. Rendkívül magas a víztartalma, de kálium, kalcium, nátrium, A- B- és C-vitamin tartalma sem elhanyagolható. Az uborkát a kozmetikai-ipar is előszeretettel használja fel különféle szépítőszerekhez.

9. Saláta
A saláta szintén nem hiányozhat a diétázók étrendjéből, hiszen egy csésze mindössze 9 kalóriát tartalmaz. Tápértéke az eddigi felsorolt zöldségekhez, gyümölcsökhöz hasonlóan igen magas. Rengeteg C- és B-vitamint tartalmaz, mindemellett fehérjét, kalciumot, káliumot, fosz- fort és vasat is. Serkenti a gyomor működését, és cukorbetegek is fogyasztatják.

10. Spárga
Egy szál spárga 10 kalóriát tartalmaz. Ez elég indok kell legyen a fogyasztására. Ha nem, akkor álljon még itt, hogy a spárga A-, B-, C-vitaminban és folsavban igen gazdag, nem tartal- maz koleszterint, és szénhidráttartalma is elhanyagolható. Vízhajtó- és vesekőelhajtó hatását érdemes megemlíteni, valamit, hogy kitűnő méregtelenítő tulajdonsággal bír.

Forrás: Wellnes Cafe - Vágó Boglárka 

21. Pokorny Aurél2016. május 09.

Vízivás fontossága...

Amit én sem tudtam! Megkérdeztem az orvost: miért van az, hogy én és mások gyakorta vize-
lünk az éjszaka folyamán? Válasza: A gravitáció a test vízkészletét az alsó részekben tartja,
amíg fent vagy, azaz függőleges a testtartás

Amikor lefekszel és a test alsó részei (lábak és belső szervek) a vesékkel kerülnek egy szint-
re, ez az az állapot, amikor a vesék kiszűrik és kibocsátják a vizet, mert részükre ez ekkor
könnyebb.
A vízivás idejének pontos meghatározása ebből a szempontból fontos nagyon is jelentős –
mondja egy szívspecialista. A vízivás meghatározott időpontokban nagyban befolyásolja a testre kifejtett hatékonyságát:

   2 pohár víz a felkelést követően - segíti a belső szervek aktivitását
   1 pohár víz 30 perccel étkezés előtt - elősegíti az emésztést
   1 pohár víz fürdés előtt - segíti a vérnyomás csökkentését
   1 pohár víz lefekvés előtt - csökkenti az agyvérzés vagy szívroham kockázatát, ill. kialakulá-
    sának a lehetőségét.

Hozzáteszem: az orvosom megalapozott véleménye szerint, a lefekvés előtti pohár víz mega-
kadályozza az éjszakai lábgörcsök kialakulását - mert a lábizmoknak vízre van szükségük
görcs kialakulása idején.
                           
A vízfogyasztás fontosságáról szól egy korábbi (3.) bejegyzésem is.

20. Pokorny Aurél2016. május 06.

Tíz ok, hogy minden reggel kurkumás meleg vizet igyál!


A kurkuma gyógyhatásáról több tanulmány is napvilágot látott, főként mert erős gyulladáscsök-
kentő, öregedés gátló hatása van, köszönhetően a sok antioxidánsnak. A legfontosabb ható-
anyag a kurkumin.

A meleg vizes kurkumás ital éppen ezért csodás, mert könnyen felszívódik, gyorsan hat és
pofonegyszerű elkészíteni. Csupán arra kell figyelni, hogy mikor beletesszük az aranyszínű
kurkumát a vízbe, az gyorsan leülepszik a pohár aljára, így fogyasztás előtt alaposan fel kell
kavarni.
Most nézzük, milyen betegségekre jó a kurkumás ital!

1. Enyhíti az ízületi problémákat
Bizonyos kutatások révén megállapították, hogy a kurkumin erősebb gyógyhatással bír, mint
a diclofenac, egy gyulladácsökkentő gyógyszer, amely az ízületi gyulladások enyhítésére lett
kifejlesztve.

2. Mérsékli a 2-es típusú cukorbetegséget
Az Auburn Egyetemen végzett kutatás eredményeiről megjelent, 2009-ben publikált kutatás
alapján a kurkuma képes a 2-es típusú cukorbetegség szintjét mérsékelni.

3. Csökkenti a gyulladásokat
Számos, a nyugati társadalomban előforduló betegségek hátterében a belső krónikus gyulla-
dások állnak. Éppen ezeket a gyulladásokat szünteti meg a kurkuma, ezért bátran kortyolgas-
suk a gyógyitalt.

4. Serkenti az emésztést
A kurkumás meleg víz fogyasztásával beindítható az emésztés, az epeműködés, és ennek
hatására megszűnik a székrekedés is.

5. Védi a májat
A szervezet legnagyobb mirigyét, a májat is védi a kurkuma, megelőzi a méreganyagok lera-
kódását, amelyek károsíthatnák a májsejteket.

6. Agyserkentő
A kurkumin hatására az agyban lévő növekedés-hormonok még idős korban is képesek ter-
melődni, ami azért fontos, mert kutatások bizonyítják, hogy ezek a speciális hormonok hozzá-
járulnak az agy egészséges működéséhez, így kisebb lesz az esélye például az Alzheimer-
kór kialakulásának.

7. Lúgosítja a szervezetet
A kurkuma lúgosítja a testet, ami azért nagyszerű, mert ellensúlyozza a betegségek kialakulá-
sáért felelős savas környezetet.

8. Vigyáz a keringési rendszerre is
A kurkumin arra is képes, hogy a vérerekben található lerakódásokat feloldja – ezt japán tudó-
sok állapították meg, a tanulmány a Bilogical and Pharmaceutical Bulletin szaklap hasábjaink
jelent meg, 2011-ben. Patkánykísérleteken igazolták, hogy az autoimmun szívbetegségek
okozó anyagokkal beinjekciózott állatok állapota javult a kurkumás kezelést követően.

9. Megelőzi az öregedést, és sokáig éltet
Mivel a kurkumin képes elpusztítani az öregedést, betegségeket okozó szabadgyököket,
így nagyobb az esély arra, hogy idős korunkra is megőrizzük szépségünket, vitalitásunkat.

10. Rákellenes
Szintén a kurkuminnak köszönhetjük azt, hogy a szabadgyökök nem tudnak kárt tenni a sej-
tekben, ezért a rák kockázata is minimalizálódik. Ezért mindennap, reggel igyunk meg egy
pohár, kurkumás meleg vizet, amelybe egy kiskanál kurkumát keverünk el.

Forrás: filantropikum.com

(Ajánlom az oldal folyamatos olvasását!)

19. Pokorny Aurél2016. május 05.

A cikk küldője onkológus orvos!!!      

Egy érdekes és megfontolandó cikk a rákról
 
Miután évekig azt mondták az embereknek, hogy a kemoterápia az egyetlen módja a dagana-
tok megszüntetésének (a kulcsszó a      megpróbálják), a Johns Hopkins kutatóintézete végre
elkezdett beszélni arról, hogy van más választásunk is:


     1. Minden embernek vannak ráksejtek a szervezetében. Ezek a ráksejtek nem mutathatók
         ki a szokásos vizsgálatokkal egészen addig, amíg számuk több milliárdra fel nem sza-
         porodik. Amikor egy orvos a kezelés végeztével azt mondja a betegnek, hogy nincs több
         ráksejt a szervezetében, ez csak annyit jelent, hogy a tesztek nem képesek észlelni a
         ráksejteket, mivel azok még nem érték el a kimutatható mennyiséget.

     2. Egy ember élete során a ráksejtek átlagosan 6-10 vagy még ennél is több alkalommal
         bukkanhatnak fel.

     3. Ameddig az ember immunrendszere erős, képes arra, hogy elpusztítsa a ráksejteket, és
         ezzel megakadályozza, hogy azok elszaporodjanak és daganatokká fejődjenek.

     4. Amikor valakinél kimutatják, hogy daganata van, az azt jelzi, hogy annál a személynél
         összetett táplálkozási hiányosságokkal állnak szemben. Ezek hátterében lehetnek gene-
         tikai, környezeti, táplálkozási és életmódbeli tényezők.

     5. Ahhoz, hogy e sokrétű táplálkozási hiányosságokat megszüntethessük, az étrend meg-
         változtatására és étrend-kiegészítők bevitelére van szükség, ezekkel fogjuk megerősí-
         teni immunrendszerünket.

     6. A kemoterápia során tulajdonképpen megmérgezik a gyorsan növekvő ráksejteket, de
         ezzel elpusztítják a csontvelőben, a bélrendszerben stb. lévő egészséges sejteket is,
         sőt egyéb szervek: a máj, vese, szív, tüdő stb. - károsodását is okozhatják.

     7. A sugárterápia, miközben elpusztítja a ráksejteket, elégeti, roncsolja és károsítja az
         egészséges sejteket, szöveteket és szerveket.

     8. A kemoterápia és a besugárzás kezdetben gyakran csökkenti a daganat méretét. Azon-
         ban a kemoterápia és a besugárzás hosszan tartó alkalmazásával nem lehet több daga-
         nat elpusztulását elérni.

     9. Amikor a kemoterápia és a besugárzás hatására testbe túl sok méreg kerül, az immun-
         rendszer meggyengül vagy összeomlik, miáltal a beteg szervezete képtelen ellenállni a
         különféle fertőzéseknek és komplikációknak.

     10. A kemoterápia és a besugárzás hatására a ráksejtek mutációval ellenállóvá válhatnak,
           ami megnehezíti elpusztításukat. Sebészeti beavatkozások ugyancsak a ráksejtek to- 
           vábbterjedését okozhatják a szervezet más részeire.

     11. A rák elleni harc egyik hatékony módja a ráksejtek kiéheztetése oly módon, hogy nem
           juttatjuk hozzá azokhoz az élelmiszerekhez, amelyekre a burjánzáshoz szükségük
           van.

     A ráksejtek táplálékai:


     a.
     A cukor táplálja a daganatot. A cukorbevitel megszüntetésével az egyik legfontosabb táp-
     lálékától fosztjuk meg a ráksejteket. A cukorhelyettesítők, pl. a NutraSweet, az Equal, a
     Spoonful stb. aszpartamot tartalmaznak, ezért károsak. A természetes cukorhelyettesítők,
     pl. a valódi méz vagy a melasz (a répa- vagy nádcukorgyártás mellékterméke) használata
     javasolt, de ezek is csak nagyon kis mennyiségben. Az asztali só kifehérítésére vegysze-
     reket használnak. Jobb megoldás a tengeri só.

     b.
     A tej a szervezetet nyálkaképződésre serkenti, különösen a gyomor-bél traktusban. A nyál-
     ka táplálja a daganatokat. A tej megvonásával, esetleg helyette édesítőszer-mentes szó-
     jatej fogyasztásával a ráksejtek éhezni kényszerülnek.

     c.
     A ráksejtek virulnak savas környezetben. A hús alapú étrend savas, és ezért jobb, ha mar-
     ha és sertéshús helyett inkább halakat és kis mennyiségben csirkét fogyasztunk. A húsok
     vágóállat-antibiotikumokat, növekedési hormonokat és parazitákat is tartalmazhatnak,
     amelyek mindegyike ártalmas, különösen a rákban szenvedők számára.

     d.
     A 80% friss zöldségeket, zöldségleveket, teljes kiőrlésű gabonát, magvakat, csonthéjaso-
     kat (dió, mogyoró stb.) és gyümölcsöket tartalmazó étrend segít a szervezetet átállítani lú-
     gos kémhatású környezetté. Az étrend mintegy 20%-a állhat főtt ételekből, köztük a babot
     is tartalmazó ételekből. A friss zöldséglevek biztosítják az élő enzimeket, amelyek könnyen
     felszívódnak, és 15 percen belül eljutnak a sejtek szintjére, hogy táplálják és erősítsék az
     egészséges sejtek növekedését. Az egészséges sejtek építéséhez szükséges élő enzi-
     mek bevitele érdekében próbáljon friss zöldségből készült leveket fogyasztani (mindenféle
     zöldségből, ideértve a babcsírát!). Azon kívül, naponta két-három alkalommal fogyasszon
     nyers zöldségeket is. Az enzimek már 104 F fokon (40 Celsius) elpusztulnak.

     e.
     Kerülje a kávét, teát és a csokoládét, mert ezeknek magas a koffeintartalma. A zöld tea
     jobb, és rákellenes hatású. Víz. Csak tisztított, szűrt vizet fogyasszunk, hogy elkerüljük az
     ismert toxinokkal és nehézfémekkel szennyezett csapvíz bejutását a szervezetünkbe.
     A desztillált víz savas, ezért tanácsos kerülni.

     12. A húsokban lévő fehérje megemésztése nehéz, amihez a szervezetnek rengeteg
           emésztőenzimre van szüksége. A belekben maradó emésztetlenhús romlásnak indul,
           és további mérgező anyagok lerakódását okozza.

     13. A daganatsejtek falát erős fehérjeréteg fedi. A húsevéstől való tartózkodás vagy keve-
           sebb hús fogyasztása több enzimet szabadít fel, amelyek megtámadják a ráksejtek
           falát, ezzel lehetővé teszik a szervezetben lévő ölősejtek számára, hogy a rákos sejte-
           ket elpusztíthassák.

     14. Egyes táplálék kiegészítők felsorakoznak az immunrendszerben (IP6, Flor-ssence,
           Essiac, anti-oxidánsok, vitaminok, ásványi anyagok, esszenciális zsírsavak - EFA-k –
           stb.), hogy lehetővé tegyék a szervezet saját ölősejtjei számára a rákos sejtek elpusz-
           títását. Más táplálék kiegészítők, mint pl. az E-vitamin köztudottan apoptosist (prog-
           ramozott sejthalált) okoznak, ami a szervezetünknek a normális eljárása arra, hogy
           megszabaduljon a sérült, nemkívánatos vagy felesleges sejtektől.

     15. A rák a szellem, a test és a lélek betegsége. A proaktív és pozitív szellemiség segít a
           rák ellen harcolóknak,      hogy túlélőkké válhassanak. A düh, a megbocsátásra való
           képtelenség, valamint az elkeseredettség a szervezetünket a stresszel teli, savas kör-
           nyezetté teszi. Tanuljunk meg szeretetteljes, megbocsátó lelkületű emberré válni.
          Tanuljunk meg lazítani és az életet élvezni.

     16. A ráksejtek oxigéndús környezetben nem tudnak burjánzani. A napi rendszeres test-
           mozgás és a mély lélegzetvétel segít több oxigént eljuttatni a sejtek szintjére. Az oxi-
           génterápia is egy olyan eszköz, ami bevethető a ráksejtek elpusztítására.

     Végül még néhány praktikus tanács:

     - Ne használjunk műanyag edényt a mikróban.
     - Ne tegyünk műanyag vizespalackot a mélyhűtőbe.
     - Ne tegyünk műanyag fóliában ételt a mikróba.

     Ezeket a Johns Hopkins Egyetem/Kutatóintézet a közelmúltban tette közzé a hírlevelei
     útján. A dioxintartalmú vegyszerek rákkeltő hatásúak, elsősorban mellrákot okoznak.
     A dioxinok rendkívül mérgezőek az emberi testsejtek számára. Ne tegyünk vízzel telt mű-
     anyag palackot a fagyasztóba, mivel a műanyagból dioxinok szabadulnak fel. Nemrégen
     Dr. Edward Fujimoto, a Cast le Kórház Wellness Program Managere egy TV program ke-
     retében magyarázta el ezt az egészségügyi kockázatot. Ismertette a dioxinok veszélyessé-
     gét és azok ártalmait az emberek számára.

    Nem szabad mikróban ételt melegíteni műanyag edényben.

     Ez fokozottan igaz a zsiradékot tartalmazó élelmiszerekre. A zsiradék, a hőhatás és a mű-
     anyag kombinációja dioxint szabadít fel, ami bejut az élelmiszerbe, majd végül a szerveze-
     tünk sejtjeibe. Azt javasolta, hogy használjunk műanyag helyett üveg- vagy kerámia edé-
     nyeket az ételek melegítéséhez. Ugyanaz lesz a végeredmény, csak dioxin nélkül. Tehát
     a félkészen kapható TV-vacsorákat, leveseket stb. át kell tenni a csomagolásból valami-
     lyen más edénybe. A papír nem rossz, csakhogy nem tudjuk, mit tartalmaz a papír. Bizton-
     ságosabb, ha üveget használunk.
     Elmondta, hogy nemrégen egyes gyorséttermek áttértek a papíredények használatára
     styofoam helyett. Ennek az egyik oka a dioxin-probléma volt. Azon kívül a műanyag fóliák
     ugyanilyen veszélyesek, ha a mikróban főzött ételt ilyennel fedjük le. Amint az étel forrni
     kezd, a nagy hő hatására a mérgező anyagok kiolvadnak a csomagolóanyagból, és bele-
     csepegnek az ételbe. Takarják le az ételt papírtörölközővel inkább.


18. Pokorny Aurél2016. április 07.

A KÁVÉ CSODAEREJE


Forrón vagy jegesen, feketén vagy tejjel, a kávé fegyvertársává válhat az infarktus, a cukorbe-
tegség és a rák elleni harcban

– Ha nem gőzölögne előttem kávé, semmi sem különböztetne meg másoktól – szellemeske-
dett egyszer az egyik leghíresebb amerikai beszélgetőműsor vezetője, David Letterman.
Milliók kezdik a napot egy csésze „feketével”, igénylik, mégis szoronganak, hátha árt. Vajon
nem árt az egészségnek? Tessék megnyugodni! A kávé jó hírét mostanában átfogó tudomá-
nyos vizsgálatok eredményei állítják helyre.
Vegyük például a honolului szívprogramot. Hawaii orvosok az 1960-as évektől kezdve nyolc-
ezer japán származású amerikai kávéfogyasztását kísérték figyelemmel. Negyven esztendő
alatt egyértelműen kiderült, hogy a kávé élvezete nem növeli a szívinfarktus veszélyét, viszont
azok körében, akik akár napi hat csészével fogyasztanak, ötször kisebb a Parkinson-kór kiala-
kulásának kockázata, állítja Webster Ross ideggyógyász. A jelek szerint a koffein védi az agy-
sejteket attól a károsodástól, amely a Parkinson-kórhoz vezetne.
A Harvard Egyetem kutatói 2003-ban újabb bátorítást adtak a kávé szerelmeseinek. Kimutat-
ták, hogy azoknál, akik napi négy-öt csészével isznak, 30 százalékkal csökken a kettes típusú cukorbetegség kockázata. Ugyanez év őszén Németországban, a Münsteri Egyetemen azo- nosították a kávé egyik összetevőjét, amely alighanem védelmet nyújt a vastagbélrák ellen.
Fél, hogy a kávézással túlságosan „felpörgeti” magát? Ez valóban előfordulhat, de csak akkor,
ha a szokásosnál többet fogyaszt belőle. – Számos vizsgálat szerint egy csésze kávé koffein-
tartalma elmeserkentő, jobb szellemi teljesítményt eredményez – nyugtat meg Andrew Smith,
a Cardiffi Egyetem pszichológusa.
A szakemberek évek óta kutatják, befolyásolja-e a koffein a vérnyomást. A Johns Hopkins
Egyetem orvosai több mint harminc éven át ezer egykori hallgatójukat követték nyomon, és
azt tapasztalták, hogy a kávéivóknak valamivel magasabb ugyan a vérnyomásuk, de nem fe-
nyegeti őket a kórosan magas vérnyomás kialakulása. Egy görög vizsgálat eredményei szerint
pedig napi egy csésze megvéd a szívbetegségtől – hacsak nem fogyaszt az ember rendsze- resen sok alkoholt is.
A vizsgálatok még tartanak, de abban máris egyetértenek a szakértők, hogy napi egy-három
csésze kávé nem okozhat bajt. – A legújabb adatok azt bizonyítják, hogy nincs annyi okunk
az aggodalomra, mint valaha hittük, és talán nem várt előnyökhöz is juthatunk – mondja Ross
doktor, aki naponta két csésze kávét hajt fel – tej és szorongás nélkül.


Forrás: Reader’s Digest

17. Pokorny Aurél2016. április 07.

A CITROM REJTETT TITKAI


A citromlé segít megakadályozni a vércukorszint ingadozását, azonban más csodákra is ké- pes

Egészségi előnyei
Négy evőkanál citromlé a napi C-vitamin-szükséglet csaknem felét fedezi. Fontos, hogy a
C-vitamin és a többi antioxidáns hatására a koleszterin kevésbé rakódik le az érfalakon.
A citrom egy másik természetes betegségmegelőző összetevőt is tartalmaz, a limonént,
amely segíthet a koleszterinszint csökkentésében, sőt feltételezhetően erős rákellenes hatá- sát is kutatják.
A citromlében található citromsav hasznos a vesekő elhárítására, mivel csökkenti a kalcium ki-
választását. A citrom héja bőségesen tartalmaz egy rutin nevű vegyületet, amely erősíti a vé-
nák és hajszálerek falát, így mérsékelheti a visszerek kialakulását és az általuk okozott fájdal-
mat.

Hogyan válasszon?
Minél puhább, annál vékonyabb a héja és több a leve. Ahhoz, hogy a legtöbb levet tudja kicsa-
varni belőle, a szobahőmérsékletű citromot tenyerével néhányszor görgesse előre-hátra az
asztalon, mielőtt kettévágja.

Felhasználási ötletek
• Használjon citromlevet salátaöntetekhez.
• Tálalja a halat sok citromszelettel, hiszen enélkül nem lenne az igazi.
• Ha legközelebb tonhalas szendvicset készít, keverjen belőle a tonhalhoz.
• Spricceljen a vízbe vagy szódába citromlevet, hogy egy kis ízt adjon neki (így elősegítheti a
bőségesebb vízfogyasztást is), és hogy csökkentse az ételei által kiváltott vércukorszint-inga-
dozást okozó hatást.
• Tegyen citromlevet a húsok és szárnyasok páclevébe. Keverjen össze citromlevet, balzsam-
ecetet, olívaolajat, friss rozmaringot és apróra vágott fokhagymát, forgassa bele a húst, és ha
lehet, tegye egy éjszakára a hűtőbe.
• Csavarjon friss citromlevet zöldségekre, tésztaételekre, levesekbe, rizsre, egytálételekbe:
annyi ízzel gazdagodnak, hogy nyugodtan csökkentheti a só mennyiségét.
• A citromot tartalmazó ételek receptjéért kattintson!

Az ideális adag
Ha a citromlé hatásai vannak olyanok, mint az eceté – márpedig vannak –, akkor 1-2 evőka-
nál is elég belőle, hogy akár 30 százalékkal lecsökkentse az ételek vércukorszintre gyakorolt
hatását.
Fontos: ha önmagában kívánja inni a citromlevet, akkor ügyeljen a fogazatára. Az erős sav
ugyanis károsíthatja a fogzománcot. Érdemes szívószállal innia, hogy minél kevésbé érintkez-
zen a fogakkal. Utána bőségesen öblítse le vízzel.


Forrás: Reader’s Digest

16. Pokorny Aurél2016. március 06.

ILYEN LESZ AZ IDŐJÁRÁS 2016-BAN

A 2016-ov év hidegebb lesz az átlagosnál, a leghidegebb hónapok a március, április, október
és november lehetnek.
Nagymértékű lehűlés következhet be január 20, február 13, 25, március 25, április 14, 24,
                                                            május 10, 22, június 20, július 5, 10, 25, augusztus 24,
                                                            szeptember 13, október 8, november 23, december 15,
                                                            24 körül.
A legmelegebb napok (és éjszakák) január, március és április első felében, június, július és
                                                          augusztus középső napjaiban, illetve szeptember 8-a
                                                           körül várható.
Fagy lehet még április 30-án is, majd szeptember 13, de még inkább október 7 környékén.

Idén már nem számíthatunk túl sok csapadékra.
Ha nyaralni indulunk, a legoptimálisabb időszak erre a július és az augusztus közepi időszak
lehet. Ekkor jönnek hőhullámok, de rövidebb ideig – 5-10 napig – tartanak, mint az elmúlt évek-
ben. Ez elviselhető lesz, még klíma nélkül is kibírható. Dávid Mihály azt prognosztizálja, hogy
az ősz is a hideg lesz!
“– A klímaváltozás hatása ugyan érzékelhető, de kevésbé írható az ember rovására, mint azt
sokan állítják. A szélsőséges időjárási jelenségek beleillenek a természet és az időjárás rend-
jébe, nincs bennük semmi csoda – vallja a világot élénken foglalkoztató problémáról a
nyíregyházi időjós.”
Tehát elég hideg év vár ránk 2016-ban!

15. Pokorny Aurél2016. február 12. 

Megvallom őszintén, minden pontját az alábbi javallatoknak, a teljes lelkibékénk érdekében én magam nem tudom maradéktalanul betartani, de hátha Önöknek sikerülni fog:

      ÉRDEMES MEGJEGYEZNI, BETARTANI

    1. Adj többet, mint amennyit elvárnak tőled, és ezt örömmel tedd.
 
    2. Akármihez fogsz, szenvedéllyel csináld végig.
 
    3. Harapd el szavaid, ha kritizálni akarsz, de a dicséreteket a tetőről is kiáltsd.
 
    4. Mikor azt mondod „Szeretlek”, érezd komolyan.
 
    5. Mikor bocsánatot kérsz, nézz az illető szemébe.
 
    6. Bízzál az emberekben, de láss keresztül a hímezett hazugságokon.
 
    7. Te egyedüli lélek vagy, aki valamiben a legjobb a világon, ezért bízzál magadban és ta-
        láld meg azt a valamit, ami lekötelezve az javát szolgálja.
 
    8. Sose nevesd ki senki álmait. Akinek nincs álma, annak nincs is sok mindene. Ha te az
        emberekben magadat is megismered, az a te lelki biztonságodat fejleszti.
 
    9. Szeress mélyen és szenvedélyesen. Akkor is, ha fájdalmas lehet  szakítás, ez az egyet-          len módja annak, hogy teljessé tedd az életed.
 
    10. Nézeteltérésben küzdj becsületesen - gúnyolódás nélkül.
 
    11. Ne ítélj el senkit a rokonain keresztül vagy az első benyomásból.
 
    12. Tanulj mások hibájából.
 
    13. Ha valaki kérdez tőled valamit, amire nem akarsz válaszolni, mosolyogva kérdezz
          vissza:miért akarod ezt tudni?
 
    14. Jusson eszedbe, hogy a nagy szerelem és a nagy siker nagy rizikóval jár.
 
    15. Az igazságot és a kegyelmedet soha ne hagyd el, akaszd e kettőt nyakadba, hogy min-
          dig és mindenhol a szíved közelében legyen.
 
    16. Ha vesztettél, ne veszítsd el a tanulságot
 
    17. Jusson eszedbe a TTF. Tisztelet magad iránt, Tisztelet mások iránt, és Felelősség a
          saját tettedért.
 
    18. Ne hagyd, hogy egy kis nézeteltérés tönkretegyen egy nagy barátságot.
 
    19. Amint rájöttél, hogy hibáztál, igyekezz azt kijavítani.
 
    20. Mosolyogj, miközben felveszed a telefont. A hívó érezni fogja a hangodból, hogy jó szán-
          dékkal gondolsz rá.

 
14. Pokorny Aurél2016. január 28.

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember éves naptára, mikor, mit fogyasszunk, egészségünk- ért.


 Egészségvédő naptár

Január 02 - 14-ig – IMMUNERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÓNAK
Három naponként egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva.

Január 15. – BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze valamilyen mentatea.

Január 16 - 30-ig – NŐI ÉS FÉRFI IVARSZERVEK ERŐSÍTÉSÉRE, HÓLYAGERŐSÍTÉSRE
A nőknek 14 éves kor felett három naponként egy csésze cickafarkfűtea. A 2,5dl vízhez csak egy csapott  teás-   kanál női és férfifüvet tegyenek. Ez alatt az idő alatt egy ülőfürdőt is java- solok. Elkészítése: mint  a július 20 - .31-nél. Férfiaknál 50 éves kor után három naponként reggel egy csésze kisvirágú füzike tea. 14 év felettiek is fogyaszthatják.

Január 31. – BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze fodor- vagy borsmenta tea.

Február 01 - 14-ig – IMMUNERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÁSRA, VÉRTISZTÍTÁSRA
Minden negyedik nap egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg válogatva. A közbeeső napokon négy naponként egy csésze pásztortáska.

Február 15. – BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze vmelyik mentateából.

Február 16 - 28-ig – MÁJ- ÉS EPETISZTÍTÁSRA
Három naponként egy csésze gyermekláncfűlevél- vagy gyökérből készült tea. A gyökérteát 2-3 percig  főzni kell.

Március 01 - 02. – BÉLKIÜRÍTÉSRE
Előtte való este egy csésze erős hashajtó tea, abból a gyógynövényből, amelyik 07.01-én bevált.

Március 03 - 14-ig – IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként reggel egy csésze kakukkfű vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva.

Március 15. – BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze mentatea valamilyen mentából.

Március 16 - 31-ig – VESE TISZTÍTÁSA
Nyírfalevélből igyanak meg három naponként egy csésze teát reggel.

Április 01. – BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze mentatea valamilyen mentából.

Április 02 - 14-ig – IDEGERŐSÍTÉSRE, NYUGTATÁSRA
Az első héten minden második nap lefekvés előtt egy csésze orbáncfű- a második héten este egy csésze citromfűtea.

Április 15. – MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.

Április 16 - 30-ig – TÜDŐ ÉS LÉGÚTI TISZTÍTÁSRA
Három naponként étkezés előtt egy csésze tea a 10.16-10.30-ra összeállított teakeverékből.

Május 01 - 30-ig – TISZTÍTÁSRA
Minden reggel étkezés előtt egy csésze csalánlevél tea. Ha nincs friss csalán, a száraz is jó. Akinek a  gyom rát bántja a csalán – sav túltengése van – rövidebb ideig igya a teát. Neki 4 naponként fehér   vacsalán teát kell inni, az sav csökkentő, de többet ne igyanak belőle. (Móváron beszerezhető a Calendula drogériában, a Kórház utcában)

Június 01 - 14-ig – IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként reggel egy csésze kakukkfű – vagy orbáncfű tea.

Június 15. – MIRIGYEKRE
Reggel egy csésze közönséges v ragadósgalaj-tea.

Június 16 - 30-ig. – SZÍV ÉS VÉRNYOMÁS, ÉRTISZTÍTÁS
Három naponként egy csésze galagonya tea. Ezt a magas v normál vérnyomásra igyák. Akinek alacsony vagy  ingadozó a vérnyomása, fagyöngy teát igyon. Elkészítési módja: 2,5 dl lágy vízbe egy teáskanál fehér  fagyöngyöt (levél és szár) teszünk, 12 órát áztatjuk és leszűr- jük.

Július 01 - 02. – BÉL KIÜRÍTÉSRE
Egy nap hashajtó kúra, este egy csésze bodzahajtás vagy gyújtoványfű vagy kutyabenge- kéreg, esetleg szenna. Ezek közül azt válasszák ki maguknak, amelyik teljes kiürítést csinál a beleikben.

Július 03 - 18-ig – IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű-tea reggel. Lehet válogatni is.

Július 19. – MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges v ragadósgalaj-tea.

Július 20 - 31-ig – NŐI ÉS FÉRFI IVARSZERVEK ERŐSÍTÉSÉRE
A nőknek három naponként egy csésze cickafarkfűtea elfogyasztását fogyasztását javaslom. A 2.5 dl vízhez   csak egy csapott teáskanál füvet tegyenek. Ezt életkortól függetlenül csinálják, kivéve a 14 éven aluli leá- nyokat. Ez alatt az idő alatt egy ülő fürdőt is javaslok cickafarkból.
A fürdő vízhez 5 liter teát öntsenek. 1 liter teához 1 evőkanál fű kell. A szívtájékot ne érje a víz. A férfiaknál az 50. év körülieknek három naponként reggel egy csésze kisvirágúfüzike tea. Fiatalabbak is fogyaszthatják 14 év felett.

Augusztus 01 - 14-ig – IMMUNERŐSÍTÉSRE
Minden harmadik nap egy csésze kakukkfű- vagy orbáncfű tea, esetleg váltogatva.

Augusztus 15. – MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.

Augusztus 16 - 31-ig – MÁJ- ÉS EPETISZTÍTÁSRA
Ilyenkor virágzik az aranyvesszőfű. A friss növények hatékonyabbak, aki tud szedjen. Három naponként  reggel étkezés előtt egy csésze tea.

Szeptember 01 - 14-ig – IMMUNERŐSÍTÉSRE
Három naponként reggel egy csésze orbáncfű vagy kakukkfű tea, esetleg váltogatva.

Szeptember 15. – MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges galaj vagy ragadósgalaj-tea.

Szeptember 16 - 30-ig – VESE ÉS HÚGYUTAK TISZTÍTÁSÁRA
Mezei zsurlóból három naponként igyanak meg reggel egy csésze teát.

Október 01 - 14-ig – IDEGERŐSÍTÉS, NYUGTATÁS
Az első héten minden második nap egy csésze orbáncfű tea este lefekvés előtt. A második héten minden  este egy csésze citromfűtea lefekvés előtt.

Október15. – MIRIGYEKRE
Egy csésze közönséges vagy ragadósgalaj-tea.

Október 16 - 30-ig – TÜDŐ ÉS LÉGÚTI TISZTÍTÁSRA
Három naponként este étkezés előtt egy csésze az alábbi összetételben: 1rész lándzsás útifű, 1 rész  martilapu, 1 rész tüdőfű, 1/2 rész ökörfarkkóró-virág.

November 01 - 30-ig – ÁLTALÁNOS TISZTÍTÁSRA
Minden reggel egy csésze csalánlevélből készült tea. A savtúltengésben szenvedők három naponként a csípős csalán helyett fehér árvacsalánból készítsék a teát.

December 01 - 14-ig – IMMUNERŐSÍTÉSRE
Első héten egy csésze kakukkfű mindennap. Második héten egy csésze orbáncfű tea minden- nap reggeli előtt.

December 15. – BAKTÉRIUMFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE
Egy csésze menta tea, fodormentából vagy illatos macskamentából.

December 16 - 31-ig – SZÍVMŰKÖDÉSRE, VÉRNYOMÁSRA
Három naponként egy csésze galagonyatea. Ezt a magas vagy normál vérnyomásúak igyák. Akinek alacsony vagy ingadozó a vérnyomása, fagyöngyteát igyon. Elkészítése leírva 06.16-06.30-nál. Fagyöngy helyett pásztor- táska-teát is lehet inni, ezt forrázni kell, mint a galagonyát. A pásztortáskát mindenki ihatja.

13. Pokorny Aurél2016. január 26. 

CITROM
 
Az alábbi cikk Dr. Dezsényi Emese doktornőtől jött, aki mentő-és katasztrófavédelmi orvos.
 
A CITROM 10.000-szer erősebb, mint a KEMOTERÁPIA Elnézést kérek, hogy eddig nem fordítottam le, most veszem a fáradságot, hogy ingyen és bérmentve lefordítsam mindazoknak, akik nem tudnak angolul.
 
Figyelem: ami zárójelbe van téve ( ), az mind az én magyarázatom. Az a jó hogy a citromot (nem a tablettát)
lehet pl; enni, és készíthetünk citromfürdőt, különösen a test befolyásolt területein (ott ahol rákos). (A citrom
minden fajtája rendkívül hasznos a rákbetegségek kezelésében,ill. megelőzésében.)
 
Vágj fel citromot és add oda a gyerekeknek, hogy szopogassák, vagy egyél a pohár vizedbe egy pár szeletet,
ezzel is megelőzheted a rákot. Ha valakit ismersz, aki ezt még nem tudja, kérlek, hogy küldd el nekik, mert
óriási szívességet teszel nekik azzal, hogy tudatod velük ezt.
 
A Citrom "Citrus", ez egy csodálatos termék, ami MEGÖLI A RÁKSEJTEKET, 10.000-szer ERŐSEBB MINT
A KEMOTERÁPIA.
 
Miért nem tudjuk mi ezt??? Azért, mert vannak laboratóriumok, amelyek érdekeltek egy szintetikus verzió
elkészítésében, ami HATALMAS PROFITOT hoz nekik.Te most úgy segíthetsz a szükségben levő barátaidon,
hogy ezt a tudomásukra hozod, hogy a "valódi citromlé" (ami nem laboratóriumban készült) előnyös a betegsé-
gek megelőzésében.Az íze kellemes és NEM hozza létre azokat a rettentő kemoterápiai effektusokat
(mellékhatások).
 
Ha van lehetőséged, hogy egy citromfát ültess a kertedben vagy a teraszodon, balkonodon, akkor még ma
tedd meg.
 
Hány ember hal meg, azért mert ez egy féltve őrzött titok, több, mint gondolnánk. A multimilliomosok és a nagy
cégek nem akarják nyilvánosságra hozni, mert akkor óriási haszontól esnének el. Amint tudjátok, a citrom fának
nem kell sok hely és tudjuk, hogy sok fajta létezik belőle.
 
A citromot eheted különbözőképpen: megeheted a pépet, a kipréselt lét, készíthetsz hűsítő italokat belőle,
sörbet (angolul sorbet), tésztákat, süteményeket.
 
A citrom sok kiváló tulajdonsággal rendelkezik, de a legérdekesebb az, amit a cisztákkal és a daganatokkal
csinál. Ez a növény egy bizonyított gyógyszer az ÖSSZES RÁKTÍPUS ELLEN !!!
Egyesek azt mondják, hogy a citrom nagyon hasznos különböző rákokra. Anti-mikrobiotikus spektrum (választék)  a BAKTÉRIUM, INFEKCIÓ és GOMBÁS MEGBETEGEDÉSEKRE, az ÉLŐSKÖDŐ PARAZITÁK ÉS FÉRGEK  ELLEN, A VÉRNYOMÁST SZABÁLYOZZA AMI TÚL MAGAS, és ANTIDEPRESSZÁNS is (DEPRESSZIÓ,
CSÜGGEDÉS ELLEN). JÓ HATÁSÚ A STRESSZ ELLEN, és az IDEGI ZAVAROK ELLEN!!!
 
Ennek az információnak a forrása elbűvölő. A világ legnagyobb gyártójától jön, amely azt mondja, hogy több
mint 20 laboratórium tesztelte már 1970 óta, és ezeknek a kísérleteknek az eredményei bebizonyították azt,
hogy:
 
MEGSEMMISÍTI A ROSSZINDULATÚ SEJTEKET, 12 típusú ráknál, beleértve a:VÉGBÉL-, MELL-,  PROSZTATA-,
TÜDŐ-, és a HASNYÁLMIRÍGY-rákot.
 
Ennek a fának (citromfa) az összetétele valóban azt mutatja, hogy 10.000-szer jobb, mint az ADRIAMYCIN,
gyógyszer amit világszerte használnak a kemoterápiában, ami lelassítja a rákos sejtek növekedését.
 
És ami a legérdekesebb, hogy ez a CITROM alapú terápia nem csak, hogy megöli a rosszindulatú ráksejteket, de NEM BEFOLYÁSOLJA AZ EGÉSZSÉGES SEJTEKET."
 
Fordította angolból:
Ifj. Balla Ferenc
12. Pokorny Aurél2015. december 27.

Cukor vagy só – melyik ártalmasabb?


A cukor öl meg gyorsabban és hatékonyabban, vagy a só?
A tudósok már egy ideje vitáznak azon, hogy a túlzott cukor vagy a sóbevitel ártalmasabb-e az egészségre.  Abban mindkét tábor egyetért, hogy mindkettő káros, de az egyik csoport szerint a cukor jobban károsítja  a szív- és érrendszert, és a magas vérnyomásért is inkább tehető felelőssé, mint a só.
 Amerikai szakértők szerint a lakosságnak arra kéne fókuszálnia, hogy a cukorbevitelt csökkentsék jelentősen, a sóval kapcsolatos vizsgálataik jóval kevesebb rizikófaktort tártak fel – az elhangzott álláspont az  Open Heart folyóiratban jelent meg.
Más kutatók azonban azt állítják, hogy fölösleges „csúsztatni” ezeknél a kijelentéseknél, mindkét ételízesítő bevitelét csökkenteni kell, mert manapság – az iparilag feldolgozott ételek világában – túlságosan sok hozzáadott cukrot és sót tartalmaznak a készen vásárolt ennivalók.

Fókuszban a cukor fruktóztartalma
A Szent Lukács Mid America Heart Institute és a Montefiore Medical Centre közös kutatása – melyben felül- vizsgálták az eddigi bizonyítékokat, állatkísérleti eredményeket és különböző statisztikákat – arra az eredményre jutott, hogy a túlzott cukorbevitel (elsősorban a fruktóz miatt) nagyobb kárt okoz a szívnek és jobban befolyásolja a vérnyomást, mint a só. Sőt utóbbival kapcsolatban azt is megjegyezték, hogy ha a sóbevitel  egy bizonyos szint alá csökken, az kifejezetten káros lehet az egészségre.
Azonban ez nem jelenti azt, hogy a túl sok só ne növelné a vérnyomást, ennek adott hangot Francesco Cappuccio, a Warwicki Egyetem professzora. „Mindkét ételízesítő használatát csökkentenie kell a fejlett országokban élő embereknek, mert ártalmas a szív- és érrendszerre. Teljesen felesleges azon vitázni, hogy  melyik károsabb” – mondta a professzor.
A legtöbb gondot a cukrosított üdítők, a cukorkák, édességek okozzák. A fejlett országokban (főleg az  USA-ban) rengeteg cukros üdítőt isznak az emberek, nem véletlen, hogy nagy részük súlyfelesleggel küzd, de ugyanezt elmondhatjuk Európáról, így természetesen Magyarországról is. A gyorséttermi ételekben egyszerre van jelen a sok cukor és só, hogy az ízlelőbimbóinkat még jobban ingereljék, pedig ki hinné, hogy egy szimpla hamburger is tartalmaz cukrot?! A gyümölcsökben lévő természetes fruktóztól azonban nem kell tartani, sokkal könnyebben feldolgozza a szervezet, és nem is káros az egészségre, szemben a finomított  cukorral.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása
Az Egészségügyi Világszervezet azt ajánlja, hogy a napi teljes energiabevitelnek legfeljebb a 10 százalékát  fedje le a cukorbevitel, ez nagyjából 50 gramm cukrot jelent naponta. A WHO ugyanakkor a közelmúltban elismerte, hogy az lenne a legjobb, ha ez az arány inkább csak 5 százalék lenne, tehát 25 gramm cukor, mert jelentősen csökkenne a különböző betegségek kialakulásának esélye. Mellékes információ, hogy 1 liter cola 112 gramm cukrot tartalmaz

Forrás: BBC
11. Pokorny Aurél2015. december 13.

ÖT EGYSZERŰ HÁZI PRAKTIKA: GYŐZZE LE ÍGY A MEGFÁZÁST


A legtöbb szülő nem szeretne azonnal erős gyógyszert, pláne antibiotikumot, adni gyermekének  megfázás ellen. A Focus.de összeszedte a legfontosabb tippeket megfázás kezelésére.
Különösen a legkisebbeknek nem szeretnének azonnal erős gyógyszert adni a szülők, pláne, ha vannak házi praktikák, amelyek gyógyítják a köhögést, a megfázást és a torokfájást.
A Focus.de összeszedte a legfontosabb tippeket megfázás kezelésére és azt is elárulta, hogy mikor kell feltétlen orvoshoz vinni a gyereket.Az erős gyógyszerek sokszor feleslegesek A legtöbb szülő nem szeretne azonnal erős gyógyszert – antibiotikumot meg pláne nem – adni gyermekének a megfázás ellen. A gyógyszer enyhíti ugyan a tüneteket, de akár adunk a gyereknek, akár nem, az influenza leküzdése így is, úgy is 7-10 napig tart. Lázcsillapítót 38 fok felett kell adni.
A kis betegeket akkor kell orvoshoz vinni, amikor fennáll az influenza gyanúja. Addig pedig itt  van öt praktika, amivel a megfázás tüneteit remekül lehet kezelni:

1. Tyúkhúsleves: erősíti az immunrendszert
Generációról generációra meséltek az édesanyák a meleg tyúkhúsleves csodatévő erejéről, amivel kapcso- latosan igazuk is volt, ugyanis a Nebraskai egyetem gyógyközpontjának kutatói megállapították, hogy ciszteint tartalmaz, ami erősíti a sejteket, ellenáll a vírusoknak és a gyulladásnak. A hőre érzékeny vírusokat a forró leves megöli, a gőz hidratálja az orrnyálkahártyát, és ismét szabaddá teszi a légutakat.
A tyúkhúslevesben található cink harcol a kórokozók ellen és erősíti az immunrendszert.

2. Hagymasziruppal köhögés ellen
A hagyma természetes fertőtlenítőszer: a benne lévő illóolajok segítik, hogy a köhögés felszakadjon. A recept egyszerű: vágjon finomra két-három hagymát, tegyen rá mézet, majd öt órán át hagyja állni. Ezután a masszát tegye kendőbe, préselje át, a levét pedig gyűjtse össze. A kapott szirupból kétóránként vegyen be egy teás- kanállal.

3. A hagymatasakok enyhítik a fülfájást
A hidegben rengeteg gyerek szenved a fülfájástól, nekik is segíthetünk hagymával: a friss hagymát apró kockákra kell vágni, rövid ideig egy edényben fel kell forrósítani, de úgy, hogy az illóolajok ne párologjanak el belőle. A hagymákat ezt követően egy tiszta ruhába kell rakni, majd azt a fájós fülre helyezni sapkával vagy hajpánttal rögzítve. Ezt a műveletet naponta háromszor érdemes megcsinálni, egy órán keresztül a fülön hagyva a csomagokat.

4. Sóoldatos orröblítést a kis szipogó orrokra

A gyógyszertári orrcseppet nem szabad sokáig használni – gyermekeknek főleg –, mert könnyen hozzászokhat a szervezet. Hatékony és ártalmatlan orvosság megfázás ellen az orröblögetés fiziológiás sóoldattal: kiöblíti a kórokozókat az orrból, oldja a nyákot és még fertőtlenít is. Az a sóoldat az ideális, amelynek 0,9 százalékos a sótartalma, ez a koncentráció hasonlít a test sótartalmához. Ez azért fontos, mert így nem irritálja az oldat a nyálkahártyát – bár néhány gyermek még így is kellemetlennek érzi. Ilyen szert lehet kapni a gyógyszertárban, de a szülők saját maguk is csinálhatnak: csak fel kell oldani egy teáskanál tengeri sót fél liter langyos vízben.
Ezt követően naponta három-négyszer a gyerek fejét a csap fölé tartva a folyadékot az orrlyukba kell önteni, úgy hogy a folyadék a másik oldalon jöjjön ki. Ezt az eljárást a másik orrlyukon is meg kell ismételni. A kisgyerekek-  nél érdemes inkább csepegtetni, mint önteni az oldatot, ehhez a gyógyszertárakban kaphatók pipetták. Ezt a műveletet három-négy alkalommal kell naponta elvégezni.

5. Vádlira tekert priznic csökkenti a lázat

Ha a gyermek láza 39 fok fölé emelkedik, akkor érdemes alkalmazni a vádlipriznicet (priznicnek nevezzük a száraz ruhával fedett hideg vizes borogatást. A borogatás nevét feltalálójáról, Vinzenz Priessnitzről kapta) a láz csökkentése céljából. Ezt a műveletet akkor lehet alkalmazni, amikor a láz 39 fok fölé emelkedik. A víz, amelybe a rongyot merítjük, két fokkal kell kevesebbnek lennie a beteg mért testhőmérsékleténél. A vízbe merített, majd kicsavart rongyot az alsó lábszárra kell tekerni, majd törölközővel le kell takarni, és tíz percig hagyni kell kihűlni. Ezt a műveletet háromszor meg kell ismételni, majd ismét meg kell mérni a gyermek lázát. Amennyiben a gyereknek hidegrázása van, nem szabad alkalmazni a lábpriznicet. Ügyelni kell arra is, hogy ne csökkenjen túl gyorsan a testhőmérséklet, ellenkező esetben szédülés vagy keringési problémák léphetnek fel. Figyelem: a csecsemők és a kisgyerekek a hideg vádlipriznicet gyakran fájdalmasnak érzik. Ha 24 órán keresztül marad a láz, vagy még tovább emelkedik, fel kell keresni a gyermekorvost.

10. Pokorny Aurél2015. június 06.

ALVÁS, ALUDNI
ezek az általános fogalmak, kivétel nélkül mindenki részt vesz benne. Természetesen van olyan, aki imád aludni, van, aki kevésbé, de olyan is van, aki nem tud jól aludni. Mélyen alszanak némelyek, „éberen” alszanak mások. Megint mások egyedül szeretnek aludni, de olyan is van, aki el nem tudná viselni, hogy ne szuszogjon mellette valaki.
Ha valaki szuszog alvás közben, az elviselhető. A szuszogással én nem dicsekedhetek el, mert én elviselhetetlenül horkolok.
Volt is ebből kellemetleneségem a katonaságnál, mert egy politikai foglalkozáson, - nem elég, hogy KISz-nek nem voltam tagja, hanem a kiképzés alatti „fejtágító” is lepergett rólam, inkább elaludtam. Jutalmul, békaügetésben kellett az alakulótéren vezekelnem!  
Fiatal koromban még állva is tudtam aludni, idősebb koromban még autóvezetés közben is el-el szunyókáltam.
A másodperces elalvások miatt, csak egy alakolommal törtem össze az autómat, azóta mindég megállok, ha rámjön az álmosság vezetés közben.
 
Minden élőlénynek szüksége van alvásra, hogy szervezete regenálódjon, újra erőre tudjon kapni. Hosszab alváskimaradás miatt, a szervezete leépül, használhatatlanná válik.
 
Egyesek szinte dicsőséges dolognak tartják, hogy olyan kevés alvás mellett végzik a napi tevékenységüket, amilyen kevés mellett csak lehetséges. Ez azonban óriási tévedés. A legtöbb embernek legalább 8 órás alvásra van szüksége ahhoz, hogy optimálisan funkcionáljon és egészséges maradjon.
 
A késő esti tévénézés, a stimulánsok használata és a késő esti étkezések megszakították ezt a természetes ciklust, csakúgy, mint a késői munkavégzés, a túlórázás és a környezetünkben lévő mesterséges fények terjedése – mindezek rossz irányba vitték a természetes huszonnégy órás ritmusunkat. Ez pedig azzal a következménnyel jár, hogy megszakad a melatonin, a természetes alvási hormon normális termelődése.
 
A melatoninnak nagyon sok biológiai hatása van, emellett pedig erőteljes antioxidáns is, amelynek  különleges szerepe van a sejtmag és a mitokondriális DNS védelmében. A hormon szintje a napi ciklusnak, a 24 órás ritmusnak megfelelően változik, mely ritmus felelős néhány más biológiai funkcióért is.
 
Az emberi szervezetnek az a legjobb, ha az öt ismert alvási fázison éjszakánként négyszer, vagy ötször átesik. Az első négy fázis kulcsfontosságú az egészséges metabolizmus (anyagcsere), a tanulás és a memória fenntartásában. Az ötödik, a gyors szemmozgásos alvás pedig azért fontos, mert szabályozza a hangulatot és létrehozza az érzelmi emlékeket.
Ha rendszeresen hiányzik az egyik ciklus (fázis), vagy akár több is, akkor azt az agyi funkcióink, az immun- rendszerünk és a szívünk egészsége szenvedi meg.
 
Kutatások szerint, az élőlények változó időtartamot töltenek alvással. Íme:
 
Ló                                                             3 óra                                    Mókus                                                     14 óra
Csincsilla                                             13 óra                                    Patkány                                                   13  óra
Sivatagi sün                                           9 óra                                    Egér                                                         13 óra
Vakond                                                 10 óra                                    Szamár                                                      3 óra
Aranyhörcsög                                      14 óra                                    Övesállat (tatu)                                       18 óra
Kecske                                                    4 óra                                    Zsiráf                                                         4 óra
Hangyászsün                                         9 óra                                    Tehén                                                       4 óra
Tapír                                                         6 óra                                   Afrikai elefánt                                          3 óra
Nyúl                                                          8 óra                                   Oroszlány                                               12 óra
Sün                                                        11 óra                                   Medve                                                         8 óra
Fóka                                                        6 óra                                    Macska                                                   15 óra
Disznó                                                    8 óra                                    Jaguár                                                     11 óra
Sarkiróka                                             13 óra                                    Észak-amerikai oposszum                  19 óra
Afrikai erszényes patkány                  8 óra                                     Csimpánz                                                10 óra
Mormota                                              17 óra                                    Feketeorrú-huszármajom                     11 óra
Guineai disznó                                     8 óra                                    Koala                                                        22 óra
Birka                                                       4 óra                                    Pávián                                                      10 óra
Kelet-amerikai vakond                        8 óra                                    Lajhár                                                      20 óra
Hód                                                       11 óra                                    Denevér                                                   20 óra
Vörösróka                                            10 óra                                    Erdei pele                                                  5 óra
Mosómedve                                        13 óra                                    Indiai elefánt                                             4 óra
Gorilla                                                   12 óra                                   Szürkefarkas                                           13 óra
Tigris                                                     11 óra                                   Zebra                                                          3 óra
Ember                                                    7 óra
 
Ha megtehetik, délutánonként aludjanak legalább egy fél órát, mint eleink tették. Megéri, csodát tesz!



9. Pokorny Aurél2015. május 20.

Csak a jókedvét ne veszítse el!
              Így előzheti meg a téli depressziót


6 tipp a téli depresszió ellen  
 
2015. január 19. forrás: Focus.de, szerző: UDM
 
Sokan a hosszú, világos nappalok miatt szeretik a nyarat. A tél pedig pont az ellenkezőjével szolgál, és a sötétség sokakra nyomasztóan hat. A pszichológusok évszaktól függő depressziónak nevezik a jelenséget.
Egy Forsa-felmérés szerint egyes években akár minden harmadik megkérdezett azt válaszolta, hogy a hosszú téli sötétség megterheli a pszichéjüket.
A tél miatti rossz hangulat hasonló tünetekkel jelentkezik, mint a depresszió: levertség, nyomott hangulat, nagy alvásigény, gyengébb teljesítmény. Azonban a „rendes” depressziótól eltérően a téli depresszió elmúlik, amint a napok újra világosabbak és hosszabbak lesznek. Addig is, míg ez bekövetkezik, adunk néhány tippet a Focus.de cikke alapján, hogy a lehangoltságból ne legyen téli depresszió.
 
A fényhiány miatt borongunk
A téli melankolikus hangulat oka a fényhiány: emiatt a szervezetben kevesebb szerotonin szabadul fel, ez az anyag felelős az agyban a jókedvért. A szakemberek ilyenkor vagy fényterápiával, vagy nagy dózisban adagolt orbáncfűvel próbálják a pszichét újra egyensúlyba hozni. Antidepresszánsokra ritkán van szükség.
 
Kedélyjavító módszerek mindennapokra
Amint a kezelés hatni kezd, vagy legalábbis enyhülnek a tünetek, egyszerű, mindennapi módszereket is segítségül hívhatunk, hogy kimásszunk a téli borongós hangulat mély gödréből. A Forsa-kutatás résztvevőinek 84 százaléka szerint a legjobb hangulatjavító, ha eltöltünk egy kellemes estét a saját
otthonunkban.
 
Következzen most 6 módszer, amivel nemcsak átvészelhetjük a téli depressziót, hanem a jókedvünket sem veszítjük el.
 
1. Töltődjünk fel fénnyel! Minden nap töltsünk legalább egy negyed órát a szabad levegőn, lehetőség szerint a nappali  világosban. Reggel időzítővel borítsuk fénybe a hálószobát: bár nem a nap természetes fénye, de elég világosságot ad ahhoz, hogy véget vessen a téli álom periódusának.
 
2. Sportoljunk! Jót teszünk vele testnek, léleknek egyaránt. Ilyenkor ugyanis a szervezetünk endorfint termel, ami a szerotonin mellett a szervezetben előállított és a boldogságérzetért felelős anyag. Tulajdonképpen mindegy, hogy egy köredzésen vesz részt valaki, vagy inkább jógázik, csak a saját tapasztalataink a mérvadóak. A legjobb az lenne, ha a szabadban tudnánk sportolni: optimális a fényben és a szabad levegőn.
 
3. Szervezzünk programokat! Menjünk moziba, színházba, múzeumba, a lényeg, hogy ne veszítsük el a kedvünket.
 
4. Kényeztessük magunkat! Ha naponta eltöltünk egy-két órát egy fürdőben, vagy egy-egy hétvégét egy wellnesshotelben, elfeledteti velünk, hogy a tél hosszú, sötét és lehangoló.
 
5. Próbáljunk ki valami újdonságot! Új frizura vagy tánctanfolyam: ezeket férfiak is kipróbálhatják, nem csak nők, és farsang előtt még praktikus is lehet. A hölgyek vegyenek részt divatbemutatón, és akár próbálják is fel a tavaszra ígért újdonságokat.
 
6. Együk magunkat jókedvűre! A zsír, cukor, szénhidrátok kombinációja gyorsan megemeli a szerotoninszintet, így feltöltődhetünk jókedvvel. A legjobb vigasztaló természetesen a csokoládé, és kis mennyiségben pedig nem is hizlal (annyira).
Akik más hangulatjavítót eszegetnének, azoknak a banánt, a tésztaféléket, a lazacot, a csilis ételeket, a kávét, a diót, mogyorót, mandulát vagy pisztáciát ajánljuk.

8.  Pokorny Aurél 2015. május 06.

Cukorbeteg diéta, a napi kétszeri étkezés gyógyítja a cukorbetegeket?


A bőséges reggeli és ebéd, segíti a fogyást és csökkenti a vércukorszintet.
Napi kétszeri, zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étkezés gyógyítja a Cukorbetegeket.
 
Napi kétszeri étkezés gyógyítja a Cukorbetegeket?
Cseh kutatók szerint a napi kétszeri étkezés hatékony módja lehet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésének.A bőséges reggeli és ebéd, segíti a fogyást és csökkenti a vércukorszintet.
Zöldségek és gyümölcsökben gazdag kétszeri étkezés cukorbetegeknek. A prágai Klinikai és Kísérleti Orvostudományi Intézet kutatói 54 önkéntest vontak  be a vizsgálatukba, akiket két 27 tagú csoportba osztottak.
A 30 és 70 év közötti résztvevők- mindegyike 2-es típusú cukorbetegséggel küzdött.

Az egyik csoport tagjai napi hatszor étkeztek kis adagokat tizenkét héten át, majd további három hónapra átváltottak a napi kétszeri, bőséges reggeliből és ebédből álló étrendre.
 
A másik csoport tagjai ennek fordítottját követték, többször ettek, kevesebbet.
Mindkét étrend átlagosan napi 1700 kalóriát tartalmazott, 500 kalóriával kevesebbet a javasolt napi kalória bevitelnél.
 
A B2-es étrendben reggel 6 és 10 óra, majd 12 és 16 óra között ettek a résztvevők, míg a A6-os étrend alapján egész nap falatoztak. A B2 étrendnél átlagosan 1,4 kilogrammal többet fogytak a résztvevők és nagyjából 4 centiméterrel többet veszítettek a derékbőségükből, mint az A6 étrendnél.
 
Cukorbeteg diéta alapja:
A bőséges zöldségekben és gyümölcsökben gazdag reggeli és ebéd, segíti a fogyást és csökkenti a vércukorszintet.
A naponta kétszer étkezők nemcsak fogytak, de csökkent a vércukorszintjük is!
Hana Kahleova, a vizsgálatot vezető az intézet munkatársa “nagyon biztatónak” nevezte a kutatási eredményeket.
“A páciensek attól tartottak, hogy éhesek lesznek estére, ám az éhségérzetük alacsony volt, mivel napközben addig ettek, amíg jól nem laktak. Ezzel szemben, amikor napi hatszor étkeztek, nem érezték jóllakottnak magukat, ás ez meglepő volt”.
Hana Kahleova hozzátette, hogy az eredmények olyanok számára is hasznosak lehetnek, akik nem küzdenek diabétesszel, csupán szeretnének veszíteni a súlyukból.
 
Mikor javasolt a cukorbeteg diéta étrend változtatás?
Richard Elliott a Diabetes UK nevű jótékonysági szervezet munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2-es típusú cukorbetegség diéta csak a mostani eredmények további, szélesebb hatókörű kutatásaival módosítható.
 
Forrás: BBC News
7.  Pokorny Aurél 2015. május 02.

14 szíverősítő élelmiszer a konyhából

Gyógyító ételek – karnyújtásnyira a megoldás
 
2015. január 25. forrás: www.webmd.com, szerző: KSZ
 
A szív- és érrendszer egészségének fontosságával gyakran csak akkor foglalkozunk, mikor már baj van, pedig néhány egyszerű, konyhai praktikával a mindennapokban is sokat tehetünk szívünk egészségéért.
Olyan ételek és alapanyagok következnek, amelyek magas antioxidáns, rost- és vitamintartalma pozitívan befolyásol számos élettani folyamatot.
 
Friss fűszernövények az egészségesebb ételért
A frissen felhasznált fűszernövények segíthetnek abban, hogy szívbaráttá tegyék az ételeket azáltal, hogy bizonyos esetekben helyettesítik a sót, cukrot vagy a transzzsírokat. Ilyenek például a magas antioxidáns tartalmú rozmaring, zsálya, oregánó, kakukkfű.
 
Fekete bab – a legjobb antioxidáns
Az enyhe ízű, jó minőségű fekete babnak nagyon magas a tápanyagtartalma, beleértve a folsavat, antioxidánsokat, magnéziumot. A benne található rostok pedig segítenek szabályozni a koleszterin és a vércukor szintjét.
 
Lazac – szívritmuszavar ellen tökéletes
A szívnek leginkább kedvező ételek egyik éllovasa a lazac, hiszen nagyon gazdag ómega–3-forrásnak számít. Az ómega–3 zsírsavak csökkentheti a szívritmuszavar kialakulásának valószínűségét és a magas vérnyomást is. A lazac csökkenti a vér trigliceridszintjét és segíti a gyulladások gyógyulását.
 
Tonhal – pénztárcabarát ómega–3-forrás
A lazac mellett a tonhal is kiváló ómega–3-forrás és általában az ára is kedvezőbb, mint a lazacé. A különböző variációk közül a fehér tonhal tartalmazza a legnagyobb mennyiségben az ómega–3 zsírsavakat, így érdemes azt fogyasztani. Hasonlóan gazdag források lehetnek a hering, a makréla, tavi pisztráng, szardínia és szardella.
 
Extra szűz olívaolaj, ami mindenhez passzol
Az olívabogyóból első préselésre kinyert olajat nevezzük „extra szűz”-nek. Számtalan pozitív hatással van a szervezetre, nagyon magas az antioxidáns-tartalma, a benne található polifenolok védik a vénákat. De az extra  szűz olívaolaj kiváló forrása a telítetlen zsíroknak is, így az egészséges koleszterinszint tartásához sokkal jobb választás, mintha a telített zsírokat használnánk.
 
Dióval a szívartéria-gyulladás ellen
Már egy kis maréknyi dió minden napi elfogyasztás is csökkenti a koleszterinszintet és a szív artériáiban a kisebb gyulladásokat. A dió ómega–3 mellett rostban és egyszeresen telített zsírokban is gazdag, könnyedén  helyettesíthetőek vele olyan egészségtelen nassolni valók, mint a chips vagy a sütemény.
 
Mandula – a koleszterincsökkentő
A hámozott mandula kiválóan passzol zöldségekhez, halakhoz, csirkéhez és a desszertekhez is. Szívbarát zsírokat és rostokat is tartalmaz, mely jó hatással van a szervezetet egészére. A mandula segíthet csökkenteni az LDL-koleszterin („rossz” koleszterin) szintjét is. Napi egy maréknyi elfogyasztása javasolt.
 
Tofu – vegetáriánus húspótló
A tofu a vegetáriánus ételek egyik fő alapanyaga, kiválóan helyettesíti a húst, nagyon jó fehérjeforrás, de tartalmaz szívbarát ásványi anyagokat, rostokat és többszörösen telített zsírokat is. Kiválóan átveszi a fűszerek és szószok ízét, amelyeket főzés során hozzáadnak.
 
Édesburgonya – ízletesebb és egészségesebb
A burgonyát érdemes édesburgonyára cserélni, mivel nem emeli meg annyira a vércukorszintet, mint a krumpli, így egészségesebb. Ráadásul kiváló rost-, A-vitamin- és likopinforrás. Természetes édes ízét kis fahéjjal és citromlével még intenzívebbé tehetjük.
 
Narancs – a magas vérnyomás ellen
Ebben az édes, lédús gyümölcsben rengeteg pektin található, ami felveszi a harcot a magas koleszterinszinttel. A benne található kálium segít a vérnyomás szabályozásában is. A kutatások azt mutatják, hogy  a 100 százalékos narancslé jó hatással van a vénákra és csökkenti a vérnyomást.
 
Sárgarépa – diabétesz megelőzésére kiváló
Ez az édes, ropogós zöldség segíthet kontrollálni a vércukorszintet és rendszeres fogyasztása esetén csökkenti a diabétesz kialakulásának kockázatát is. Emellett segíti a koleszterinszint csökkentésében, így megóvja a szervezetet a magas koleszterinszint miatt kialakuló szív- és érrendszeri problémáktól, sőt kiváló rostforrás.
 
Alacsony zsírtartalmú joghurt – a jobb választás
A legtöbb esetben az alacsony zsírtartalmú tejtermékeket a csontok számára tartják egészségesnek, de segíteni tudnak a magas vérnyomás csökkentésében is. A joghurtban kétszer annyi kalcium és kálium található, mint a tejben. Azért, hogy a lehető legkisebbre csökkenjen a bevitt zsír mennyisége érdemes az alacsony zsírtartalmú termékeket választani. Érdemes mindig megnézni a címke egyéb feliratait is, hiszen több cukor lehet az ízesített élelmiszerben, mint gondolnánk.
 
Kávé – a szív védelmezője
A kávé és a tea fogyasztása kifejezetten jót tesz a szívnek, még a koffeinmentes kávé is hasznos lehet. Kutatások kimutatták, hogy aki napi 3-4 csészével iszik, annak jóval kisebb az esélye, hogy diabétesz alakuljon ki a szervezetében. Akinek magas a vérnyomása, az inkább koffeinmentes kávét vagy teát  igyon.
 
Cseresznye – egy igazi vitaminbomba
Ebben a gyümölcsben magas az antocián-, más néven a flavonoidkoncerntráció, ez sokak szerint segít megvédeni az érhálózat egészségét. A cseresznye és a meggy – függetlenül attól, hogy friss, sült, aszalt vagy ital formájában van – kiváló antioxidánsok és vitaminforrások.

6.  Pokorny Aurél 2015. május 02.

Tíz hamis mítosz a cukorbetegségről

Felesleges rettegés: leleplezett valótlanságok a diabéteszről
 
2015. január 21. forrás: webmd.com, szerző: KSZ
 
A túl sok evés valóban cukorbetegséget okoz? És tényleg fel kell adni a kedvenc ételeket akkor, ha diabétesszel diagnosztizálnak? Dehogy, ez valójában távolról sem igaz! Számtalan, a diabétesz és az étel kapcsolatáról szóló mítosz kering az interneten. Most különválasztjuk a tényt a fikciótól, leleplezzük a valótlan állításokat.
 
1. mítosz: A túl sok cukor diabéteszt okoz
 
Ez az állítás kifejezetten valószerűtlen, a cukorbetegség ugyanis akkor alakul ki, ha valamilyen zavar következtében a szervezet egyszerűen nem képes az elfogyasztott ételeket megfelelően energiává alakítani.
Az 1-es típusú cukorbetegség akkor jelentkezik, mikor a hasnyálmirigy nem képes inzulint termelni, ennek hiányában a cukor felhalmozódik a vérben. Ilyenkor mesterségesen kell az inzulint a szervezetbe juttatni. Gyakran már egészen fiatal korban, kisgyermekeknél is jelentkezik, ilyenkor az immunrendszeri problémák okolhatók a megjelenéséért.
2-es típusú cukorbetegségről akkor beszélünk, ha a hasnyálmirigy nem termel elegendő mennyiségű inzulint, vagy az nem működik megfelelően. Életkortól függetlenül gyakori megbetegedés a túlsúlyos embereknél.
A terhességi cukorbetegség a nők egy részénél alakul ki a várandósság alatt, ugyanis olykor a hormonális változások megakadályozzák az inzulin megfelelő működését. Akiknél ilyen cukorbetegség alakul ki, azoknak a terhesség alatt szükségük van inzulinpótlásra. Ebben az esetben azonban a diabétesz megszűnhet a gyermek születése után.
 
2. mítosz: Az étrendben szigorú szabályokat kell betartani
 
Aki cukorbeteg, annak valóban meg kell terveznie a napi étkezést, de mindössze egy egyszerű alapelv az, amit szem előtt kell tartani: olyan élelmiszert kell választani, ami passzol a napi tevékenységekhez (sport, munka stb.), és a gyógyszerrel együtt olyan közel tartja a vércukorszintet a normálishoz, amennyire csak ez lehetséges. Egy ilyen étrend messze nem igényel akkora változtatást, mint azt sokan gondolják.
 
3. mítosz: A szénhidrátok károsak a diabéteszesek számára
 
Valójában ez nagy tévedés, mivel a szénhidrátok valójában jók a cukorbetegek számára, hiszen ez képezi a diabétesz-étrend – és minden egészséges étrend – alapját. A szénhidrátnak van a legnagyobb hatása a vércukorszintre, éppen ezért a cukorbetegeknek számolniuk kell, hogy mennyit fogyasztanak belőle. Érdemes magas tápanyagtartalmú ételeket választani, mint a teljes kiőrlésű kenyér vagy a magas rosttartalmú gyümölcsök és zöldségek.
 
4. mítosz: A fehérje jobb, mint a szénhidrát
 
Mivel a szénhidrát gyorsan felnyomja a vércukorszintet, könnyű kísértésbe esni, hogy helyette inkább proteineket fogyasszunk, és kevesebb szénhidrátot vigyünk a szervezetbe. Ez azonban nem vezet sok jóra, ugyanis a túl sok fehérje is káros lehet a diabéteszes betegek számára. Ezek az ételek, főleg a húsok telített zsírokban is gazdagok, ami növeli a szívbetegség kockázatát. Javasoljuk, hogy dietetikussal konzultáljanak a helyes mennyiségekről.
 
5. mítosz: Gyógyszer mellett bármennyit lehet enni
 
Azok, akiknek inzulinra van szükségük, megtanulják, hogy mennyit és milyen gyakran kell beadni az inzulinból és mennyit kell hozzá enni. Ez azonban nem azt jelenti, hogy bármilyen sokat és bármit lehet fogyasztani, aztán a gyógyszerre hagyni, hogy stabilizálja a vércukorszintet. Az inzulintól eltérő gyógyszer esetében nem szabad önkényesen, étkezéseknek megfelelően beállítani az adagot. Ezeket csak az orvosi utasítás szerint szabad alkalmazni!
 
6. mítosz: Örökre le kell mondani az eddigi kedvenc ételekről
 
Erről szó sincs, még a diabétesz esetében sem, helyette inkább meg kell próbálni megváltoztatni a kedvenc ételek elkészítési módját, vagy azt, hogy milyen más ételekkel fogyasztják együtt. Erről is érdemes dietetikussal konzultálni. Ha nagyon magas cukortartalmú, egészségtelen ételről van szó, az is megoldás lehet, ha az eddigi adagnál kevesebbet, visszafogottabban fogyasztják, és a korábbinál csak jóval ritkábban kerül az asztalra.
 
7. mítosz: Fel kell adni a desszertet és az édességeket
 
Ez is hamis feltételezés. Diabétesszel is lehet tortát vagy más édességet enni, mindössze figyelni kell arra, hogy mesterséges édesítővel készüljön. Figyelni kell a mennyiségre is, itt a mértékletesség a fő szempont. Három gombóc fagylalt helyett például legyen elég egy. A sütemények elkészítésénél fontos a tápérték is, ha csak lehet, a teljes kiőrlésű gabonából, gyümölcsökből és növényi olajból készült édességet válassza. A receptek többségénél kevesebb cukor is elegendő, és ez nem okoz problémát az ízben sem.
 
8. mítosz: A mesterséges édesítőszerek veszélyesek a cukorbetegekre
 
A mesterséges édesítőszerek sokkal édesebbek, mint a cukor, vagyis kevesebb is elegendő belőlük ugyanannak az ízhatásnak az eléréséhez, így a szervezetnek kevesebb kalóriát kell feldolgoznia. Az utóbbi időben nagy figyelmet kaptak a mesterséges édesítőszerek, a velük kapcsolatos vélemények ugyanis meglehetősen ellentmondásosak. Érdemes orvosnál és dietetikusnál is tájékozódni!
 
9. mítosz: Speciális, diabetikus étrendet kell tartani
 
A cukorbetegeknek nincs külön nekik szánt speciális étrend felírva. Az a fontos, hogy számolni kell az elfogyasztott kalóriákat, a cukrot, a fehérjét, a szénhidrátot és a zsírokat. Főzés szempontjából hasznos információ, hogy a család minden tagjának egészséges lehet, ha ezt az étrendet követi, vagy ugyanazt az ételt eszi.
 
10. mítosz: A diétás ételek jelentik a legjobb választást
 
Ez egyáltalán nem igaz, hiszen a diétás megjelölésből még nem következik az, hogy cukorbetegek számára is az a legjobb. Ráadásul ezek az ételek többnyire drágábbak és nem jobbak, mint a bolt egyéb nem diétás alapanyagai, vagy az ezekből készült házi koszt. Érdemes tájékozódni az összetételről és a kalóriákról a címkén.

5.  Pokorny Aurél 2015. április 23.

Bab: majdnem mindenre jó az alulértékelt csodanövény

Olcsó, finom, rendkívül egészséges, de nem eszünk belőle eleget
 
Jó néhány étel van a világon, melyet valamiért ritkán eszünk, pedig nem is drága, jó az íze, és minden szempontból jót tesz a szervezetnek. A bab sokkal többet érdemelne.
Úgy tűnik, manapság egyfajta trenddé vált, hogy hosszú listát készítsünk azokról az ételekről, melyeket nem vagyunk hajlandóak megenni. Ezerféle diéta kering az interneten, és mindegyik azt hirdeti magáról, hogy ettől majd lefogysz meg egészségesebb leszel, a lényeg, hogy ne edd ezt, azt meg amazt.
Alan Christianson arizóniai természetgyógyász azonban azon a véleményen van saját tapasztalatai alapján, hogy ezek a „korlátozó” diéták általában tápanyaghiányhoz, gyengébb emésztési funkcióhoz és érzelmi  stresszhez vezetnek.
A bab tipikusan lenézett növény. A fejlett országokban sokan a szegények eledelének tartják, meg hát, ugye, van egy speciális élettani hatása is, ezért elvből nem fogyasztják, pedig amellett, hogy finom és rengetegféle módon lehet elkészíteni, az egészségre is jótékony hatással van, amit felmérések bizonyítanak.
 
A bab lassítja az öregedést

A vörösborról köztudomású, hogy jót tesz a szervezetnek (napi 1-2 pohár), mégpedig a magas resveratrol tartalma miatt. Ez a vegyület védi a DNS-t a károsodástól, tehát lassítja az öregedést. De nemcsak a borban találunk resveratrolt, hanem néhány babfajtában is. A fekete bab és a lencse kifejezetten nagy mennyiségű resveratrolt tartalmaz.
 
Magas az antioxidáns tartalma
 
A szabadgyökök nem tesznek jót, ha ezeket semlegesíteni tudjuk, akkor a szervezet sokkal ellenállóbb lesz a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben, jelentősen csökken az esély a daganatos megbetegedésekre, a szem-, ízületi és idegrendszeri elváltozásokra, de még az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór kialakulására is.
Emellett a bőr öregedése is lelassul, tehát kevesebb ránccal kell számolnunk. A szabadgyököket hatástalanítják az antioxidánsok, márpedig a babban hihetetlenül nagy mennyiség található, több, mint az áfonyában, a zöld teában, a kurkumában vagy a gránátalmában!
 
Csökkenti a vérnyomást

Nyolc különböző vizsgálatot is végeztek ezzel kapcsolatban, és arra az eredményre jutottak, hogy aki rendszeresen fogyaszt babot, annál jelentősen csökken a szisztolés (felső érték) és a diasztolés (alsó szám) vérnyomás. A babfélék mellett egyébként a borsónak is hasonló hatása van.
 
Véd a rák ellen

A rák a második leggyakoribb haláloknak számít. A leggyakoribb típusa a felnőtteknél a mell-, a máj-, a vastagbél-, a prosztata- és a gyomorrák. A bab drasztikusan csökkenti a daganatos megbetegedések esélyét, emellett létezik egy babkivonat, melyet IP6-nak hívnak, és a vele foglalkozó kutatók szerint a rák egyik lehetséges gyógyszere lehet a jövőben.
 
Csökkenti a koleszterinszintet, az éhségérzetet, és javítja a bélflórát

Napi egy adag bab úgy helyreteszi a koleszterinszintünket, hogy a szívbetegségek kockázata 25 százalékkal csökken.
 Emellett jelentősen csökkenti a nassolási kedvet is. Egy vizsgálatban 42 embernek adtak napi rendszerességgel csicseriborsót, és a 12. hét végén azt tapasztalták, hogy szinte mindannyian spontán módon kevesebb ételt vettek magukhoz, és főleg a krumpli-, valamint lisztbevitelük csökkent. Emellett a tesztalanyok bélflórájának is jót tett a kúra, és az anyagcseréjük is felgyorsult.
 
Véd a gombák ellen is

A feldolgozott ételek fogyasztása, az antibiotikumok és fogamzásgátlók használata, valamint a stresszes életmód  mind ahhoz vezet, hogy a belekben felhalmozódnak az élesztőgombák. Ez azért rossz, mert gyengíti az immunrendszert, emellett bizonyos toxinok termelésére ösztönzi a szervezetet, ami egy állandó gyulladáshoz vezethet.
A babfélékben található vegyületek azonban az élesztőgombákra is negatív hatással van, így jelentősen lecsökken a gombás fertőzések kialakulásának esélye.

4.  Pokorny Aurél 2015. április 22.

A KORSZERŰ ÉS EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS

 
Nem egyszerű az egészséges táplálkozás útvesztőjében eligazodni. Számos tanács, vélemény, tanulmány jelenik meg, melyben egy hozzá nem értő ember nehezen igazodik el. Nem egyszerű, de vannak alapszabályok, melyeket érdemes követni, betartani, különösen fejlődésben lévő gyerekek vonatkozásában. Ezekben az években alapozza meg az ember, a későbbi életét, életminőségét, egészségi állapotát. 

Tanáccsal el vagyunk látva – jó, kevésbé jó és sok esetben rossz – számos esetben nehéz kiigazodni belőle. A megjelent könyvek – amit állítólag hozzáértő emberek írtak, sokszor ellentmondásosak. Egy értelmes ember, szeretne egészségesen élni, táplálkozni, de megbízható útbaigazítás nélkül, ez aligha menne, csak az ösztöneire hagyatkozva.

Álljon itt egy mindenki számára érthető, könnyen elsajátítható szabály:
Egy épület megépítéséhez, számos anyagra van szükségünk: tégla, beton, mész, homok, fa, cserép, üveg és sorolhatnánk még tovább.

Az ember szervezete ennél sokkal bonyolultabb, de nagyjából meg lehet határozni, hogy a gyerekek „felépítéséhez” - fejlődéséhez és felnőttek karbantartásához, - a jó egészségi állapotuk megőrzéséhez milyen tápanyagokra, vitaminokra van elengedhetetlenül szüksége.

Ha valamelyik elem rendszeresen elmarad, az „építmény” nehezen áll meg sokáig a lábán.

A helyes táplálkozást egy életen át be kellene tartanunk.
 
A GYEREKEK ÉS FIATALKORÚAK TÁPLÁLKOZÁSA:
 
Az egészséges, fiatal szervezet rendkívüli teljesítőképességéről tesz tanúbizonyságot a táplálék hasznosítása tekintetében.
A felvett táplálékból fedezi az életfontosságú építő- és hatóanyag szükségletét.
Ezen teljesítőképesség ellenére az egészséges növekedésnek fontos előfeltétele a vitaminok optimális arányú pótlása.
Itt mutatkoznak a problémák.
A bőségesen fogyasztott hamburger, sült burgonya és ketchup ugyan elegendő tápanyagot ad, azonban a fontos építőanyagok hiányoznak belőlük. Gyakran alakul ki A-vitamin- és kalciumhiány, aminek következtében növekedési és fejlődési zavarokkal járó hiánybetegségek léphetnek fel.
Ügyelni kell tehát arra, hogy a gyermekek bőségesen fogyasszanak nyers élelmianyagot is gyümölcs és zöldség formájában, valamint tejtermékeket és teljes kiőrlésű lisztből készült tésztaféléket.  Gyakori a cukorfogyasztás ellenőrizhetetlensége is.
A túlzott mértékű cukorfogyasztás nemcsak egészségi szempontból helytelen – mivel a fogak károsodását, gyenge csontfelépülést, székrekedést stb. okozhat -, hanem azért is, mert koncentrációs és tanulási nehézségekhez is vezethet.
Az evést a gyermekek messze nem tartják olyan jelentősnek, mint a felnőttek. Ezért fontos, hogy érdekes és örömteli eseménnyé tegyük számukra az étkezéseket, amit szépen díszített ételekkel vagy az étkezés alatti oldott hangulattal érhetünk el.
 
ÁLTALÁNOS ALAPSZABÁLYOK:
 
Az egészség nem kizárólag a helyes táplálkozás eredménye. Tudatos táplálkozással azonban megalapozhatjuk a jó fizikai közérzetet.
Sok ember akkor érdeklődik először a táplálkozás iránt, amikor szülővé lesz. Tudatosan csak kevesen hanyagolják el gyerekeik többé-kevésbé egészséges táplálkozásával szembeni kötelességüket. De vajon hány anya és apa teszi ezt meg önmagáért? Egy egész sor betegség, amelyek a felnőtteknek és idősebbeknek, de egyre több gyermeknek is gondot okoznak, elkerülhető lenne a helyes táplálkozással.
Az evés az élet legfontosabb és egyben legkellemesebb dolgai közé tartozik. Aki hisz önmagában és a jövőjében, arra törekszik, hogy testi és lelki jó közérzetét megőrizze. Ehhez hozzátartozik, hogy egészsége és táplálkozása érdekében felelősséggel cselekedjék.    
 
Néhány elengedhetetlen „építőanyag” az emberi szervezet felépítéséhez:

Álljon itt még egy összeállítás, az étkezéssel kapcsolatos jó tanácsokról is.
 
1. Minél változatosabban, minél többféle élelmiszerből, különböző ételkészítési módok felhasználásával állítsuk össze étrendünket.
Ne ragaszkodjunk a megszokotthoz, ízleljünk meg más ételeket is, kipróbálás után mondjunk csak véleményt, ne legyenek előítéleteink.
A sokszínű, nem gyakran ismétlődő ételsorokat tartalmazó étrend önmagában komoly biztosítékot jelent arra, hogy minden szükséges tápanyagot megkap a szervezetünk.

2. Együnk kevésbé zsíros ételeket: a főzéshez, sütéshez inkább margarint vagy olajat használjunk. Különösen fontos ez a keveset mozgók, az ülő-foglalkozásúak számára. Részesítsük előnyben a gőzölést, párolást, a fóliában, teflonedényben vagy fedett cserépedényben, mikrohullámú sütőben készítést a zsiradékban sütéssel szemben. Mellőzzük a rántást, kedvezőbb a kevés liszttel, keményítővel készített habarás.

3. Kevés sóval készítsük az ételeket, utólag ne sózzunk: a mérsékelten sós ízt nagyon gyorsan meg lehet szokni. Különösen kerüljük a sózást gyermekeknél, mert az ekkor kialakult ízlés az egész életre kihat. A fogyasztásra kész élelmiszerek közül válasszuk a kevésbé  sózottakat. Az ételek változatos ízesítésére sokféle fűszert használhatunk.

4. Csak étkezések befejező fogásaként, hetenként legfeljebb egyszer-kétszer együnk édességeket, süteményeket, soha ne étkezések között, főleg nem helyette. Ételeinket egyáltalán ne, legfeljebb nagyon csekély mértékben cukrozzuk. Ahol lehet, cukor helyett használjunk mézet.
Igyunk inkább természetes gyümölcs- és zöldséglevet, mintsem italokat, szörpöket. A kávéba, teába - ha egyáltalán szükséges – inkább mesterséges édesítőszert tegyünk. Ne szoktassuk a gyermekeket az édes íz szeretetére.

5. Naponta fogyasszunk mintegy fél liter tejet vagy tejterméket (pl. sajtot, túrót, aludttejet, kefirt, joghurtot). A tejtermékek közül a kisebb zsírtartalmúakat válasszuk.

6. Rendszeresen, naponta többször is együnk nyers gyümölcsöt, zöldségfélét (salátának elkészítve, erre télen is van mód), párolt főzeléknövényt, zöldséget.

7. Asztalunkra mindig kerüljön barna kenyér. Köretként vagy a fogás alapjaként inkább a burgonyát és a párolt zöldségféléket válasszuk a rizs, esetleg a tészta helyett.

8. Naponta négyszer-ötször étkezzünk. Egyik étkezés se legyen túlságosan bőséges vagy nagyon kevés: minél egyenletesebben osszuk el a napi táplálékmennyiséget. Együnk nyugodtan, kényelmes körülményeket teremtve, nem kapkodva. A főtt ételeket elkészítésük után mielőbb tálaljuk, ne tároljuk melegen órákig. Legyen meg a napi megszokott étkezési "menetrendünk", lehetőleg mindig azonos időpontban együnk.

9. A szomjúság legjobban ivóvízzel oltható. Az alkohol káros, a szeszes italok energiafelesleget jelentenek táplálkozási szempontból, ezért is kerülni kell ezeket. Gyermekeknél a legkisebb mennyiségben is tilosak.

10. A helyes táplálkozás nem jelenti egyetlen ételnek, élelmiszernek a tilalmát sem, azonban célszerű egyeseket előnyben részesíteni, mások fogyasztását csökkenteni. Nincsenek tiltott táplálékok, csak kerülendő mennyiségek! Bőséges fogyasztásra javasolt: elsősorban gyümölcsök, zöldség- és főzelékfélék, hal, továbbá barna kenyér, burgonya. Mérsékelt fogyasztásra javasolt: nem zsíros húsok és húskészítmények, zsírszegény tej és tejtermékek, zsiradékok (célszerű a zsír helyett az olaj, a vaj helyett a margarin), tojás, tészta, száraz hüvelyesek. Kerülni javasolt: édességek, fagylalt, cukrozott készítmények (befőtt, lekvár is), zsíros húsok, zsíros ételek, tejszín, cukor, cukros üdítők, só, tömény  italok, sör, bor. Figyeljünk a csomagolt élelmiszereken feltüntetett energia- és tápanyagértékekre, egyéb összetételi adatokra, amelyek sok segítséget adnak az élelmiszerek kiválasztásában és az étrend összeállításában.

11. A helyes táplálkozás kedvező hatásait hatékonyan egészíti ki a dohányzás teljes mellőzése, a rendszeres testmozgás.

3.  Pokorny Aurél 2015. április 21.

VÍZFOGYASZTÁS

 
a megfelelő időben fogyasztott víz maximalizálja az emberi test működését:
 
Felébredés után rögtön, 2 pohár víz segíti a belső szervek működését.
                                               
Étkezés előtt 30 perccel, 1 pohár víz elősegíti az emésztést.
                                              
Fürdés előtt 1 pohár víz, lecsökkenti a vérnyomást.
                                            
Lefekvés előtt 1 pohár víz, megelőzi az agyvérzést és az alvás
                                  közben gyakran előforduló szívrohamot.

2.  Pokorny Aurél 2015. április 18.

FEJFÁJÁS ELLEN A LEGJOBB:  (SOS ital)

 
1 pohár víz
2 evőkanál almaecet
1 evőkanál méz
- jól elkeverni, aztán kis kortyonként meginni.

1.  Pokorny Aurél 2015. április 17.

Egészséges étrend

Hat zsíros étel, amit rendszeresen ennünk kellene

2015. január 4., 16:08, forrás: huffingtonpost.com, szerző: PÁ

Sokan gondoljuk azt, hogy amennyiben fogyni szeretnénk – vagy legalább megőrizni a jelenlegi testsúlyunkat –, az első lépés a zsírok kiiktatása az étrendünkből. Pedig valójában a zsírok teljes elhagyása helyett csak meg kellene válogatnunk, hogy milyen zsírokat fogyasztunk.
Szervezetünknek ugyanis szüksége van zsírra – csak nem túl sokra. A zsír energiát ad, egészségben tartja a bőrünket és a hajunkat, segít felhasználni egyes vitaminokat és melegen tart, sok más felelőssége mellett.
A telített zsírokban – állati eredetű táplálékban, illetve bizonyos növényi olajokban – gazdag étrend ugyanakkor sokféle, például szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet, míg a telítetlen zsírok éppen fordítva, védhetik a szívünket.
A telítetlen zsírokat – az egyszeresen és a többszörösen telítetleneket is – jó zsírokként ismerjük. A többszörösen telítetlen zsírok közül talán a legismertebbek az ómega 3 és 6 zsírok, amelyek esszenciális zsírsavak, mivel a nem tudja előállítani ezeket. A többszörösen telítetlen zsírok segítenek csökkenteni a koleszterin szintjét, az egyszeresen telítetlen zsírok pedig növelhetik a jó és csökkenthetik a koleszterint mennyiségét.
Egy átlagos felnőtt számára az az optimális, ha a napi kalóriaszükségletének a 20-35 százalékát zsírok bevitelével nyeri. Az Amerikai Étrend Útmutató szerint nem tanácsos a napi kalóriamennyiség kielégítéséhez 10 százaléknál több telített zsírt fogyasztani. Mivel 1 gramm zsír 6 kalóriát ad, nem nehéz kiszámolni, hogy az átlagos 2000 kalóriás napi kalória bevitelben 44-78 gramm kellene legyen a zsír.
Felvetődik hát a kérdés, hogy miként találhatjuk meg azokat az élelmiszereket, amelyek a számunkra egészséges telítetlen zsírokat a legnagyobb mennyiségben tartalmazzák? Íme egy lista a 6 legizgalmasabbról!

Avokádó – saláták és szendvicsek

Fél avokádó közel 15 gramm zsírt tartalmaz, ebből majdnem 10 gramm az egyszeresen és 2 gramm a többszörösen telítetlen zsír. Érdemes salátákban fogyasztani, majonéz helyett használni, szendvicsekben is nagyon finom, különböző módon ízesített krémek alkotóeleme lehet, de egyszerűen fokhagymás pirítóson is nagyon finom.

Mandula és a diófélék – egy kis nasi

Bármilyen dióféle egészséges zsírban gazdag, egészséges nassolnivalónak számít, de történetesen a mandula tartalmazza a legkevesebb kalóriát. 1,5 dekagramm mandulával nagyjából 7 gramm zsírt fogyasztunk el, ebből 5 gramm egyszeresen, mintegy 2 gramm pedig többszörösen telített zsír. De lássuk a diót! A szakirodalom szerint napi 5-10 dió belének elfogyasztása kielégíti a telítetlen zsírsav szükségletünket.

Zsíros halak – nem csak tengeri

A zsíros halak közül talán a legismertebb a lazac, de a tonhal, a makréla és a hering is ezek közé tartozik. A különböző lazacfélék húsa 100 grammonként mintegy 5-9 gramm zsírt tartalmaz, ebből 4 gramm is lehet az egyszeresen, és 2 gramm körül a többszörösen telítetlen zsír.
És nem kell elkeseredni, nem csak a tengeri halak hasznosak ilyen szempontból, a pénztárcánkhoz jobban illeszthető ponty és a busa is az.

Olajbogyó és olívaolaj – nagyon gazdag

Amennyiben egy salátával elfogyaszt 10 nagy szem olajbogyót is, mintegy 5 gramm zsírt eszik meg, ebből 3,5 gramm egyszeresen, és 4 gramm többszörösen telítetlen zsírt. Nem szereti az olajbogyót? Akkor használjon olíva olajt a a salátákhoz vagy főzéshez. Egyetlen evőkanálnyi 13 gramm zsírt tartalmaz, 10 gramm egyszeresen és 1,5 gramm többszörösen telítetlen zsírral.

Len és egyéb magvak – csak úgy mellékesen

Egy evőkanál lenmag – amit egyszerűen bele lehet keverni salátába, joghurtba, levesekbe, vagy más ételbe – 4 gramm zsírral látja el a fogást, és 1 gramm egyszeresen, illetve 3 gramm többszörösen telítetlen zsír gazdagítja a napi bevitelünket.
Emellett a lenmag rendkívül gazdag antioxidánsokban.
Más magvakat is érdemes fogyasztani. Egy evőkanál szezámmag például 1,5 gramm egyszeresen és 2 gramm többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmaz. A tökmag még ennél is jobb a maga 2 és 2,5 grammjával.

Tojás – mindennapi reggeli

Egy darab nagyobb méretű tojás 5 gramm zsírt tartalmaz, ebből nagyjából 2 gramm egyszeresen és 1 gramm többszörösen telített zsírsav.