![]() |
|||||
![]()
A humán gyógyszerek, terápiák előállítását a biotechnológia eszközeivel orvosi, azaz piros biotechnológiának nevezzük.(A témáról bővebben már az Alkalmazás aloldalon olvashattál.)Az alkalmazási területektől függően a BNTP (Biotechnológiai Nemzeti Technológiai Platform) az alábbiakat sorolja az Orvosi- (azaz Piros) biotechnológia alá:
Forrás: BNTP ![]() Piros biotechnológiához kapcsolódó kutatási projektek (a DEAK Zrt. portfóliójában): 1. Kozmetológiai alprojekt A kozmetológiai termékek fejlesztése alprojekt során a bőr öregedését gátló, lassító kozmetikumok kifejlesztését, a fototerápia hatékonyságát fokozó helyi készítmények kifejlesztését, a nyiroködéma és gyógyszerhatóanyagok összehasonlító vizsgálatát végzik. (További részletek) 2. Orvosi képalkotás alprojekt: A divízió az orvosi képalkotási projekt keretében a röntgenkészülékek kísérleti és elméleti vizsgálatát, új dual-energiás és zajcsökkentő algoritmusok kifejlesztését, továbbá az orvosi diagnosztika pontosítását lehetővé tevő szegmentációs algoritmusok fejlesztését tűzte ki célul. (Részletek) 3. Neuroprotektív farmakonok alprojekt: Az alprojekt során a divízió számítógépes molekulatervezés és transzgén egértörzsek előállításával új neuroprotektív hatású vegyületek azonosítását és tesztelését tervezi. Emellett saját kutatásként sor kerül a γ-tokoferol és a tokotrienolok neuroprotektív hatásának vizsgálatára és egy – a fenti anyagokat tartalmazó – funkcionális élelmiszer kifejlesztésére is. (Részletek) 4. Szorongásos betegségek kutatása alprojekt:
Az alprojekt a szorongásos betegségek és pszichózisok hátterének felderítésére és új gyógyszercélpontok (validált fehérjék) genomikai és proteomikai módszerek alkalmazásával történő kijelölésére jött létre, illetve kooperációs kutatások keretében gyógyszerjelö 5. Új, innovatív gyógyszerek fejlesztése: Az alprojekt során a divízió a membrán-lipid kölcsönhatáson alapuló, eredeti gyógyszerjelöltek kutatását és fejlesztését, valamint a legkülönbözőbb membrán függő jelenségek mechanizmusának kutatását, illetve a kardiovaszkuláris és kontraktilis szövetekre ható, elsősorban az antiaritmiás és anti-iszkémiás gyógyszerek kutatását és fejlesztését végzi. [Egyik ipari partnerrel közösen végzett kutatásunk részeként sor került tumor eredetű myofibroblastok élettani és molekuláris biológiai vizsgálatára, illetve tumor ellenes hatóanyagok célpontjainak azonosítására is.] (Részletek) Azok számára, akik lusták ennyi szöveget végigolvasni, vagy túl soknak találják az orvosi szakzsargont, íme egy kisfilm, amely a DEAK Zrt. piros (azaz orvosi) biotechnológiai divízióját mutatja be röviden: Visszamennél az alapfogalmakat átismételni? Itt megteheted. |