gyogybio

A humán gyógyszerek, terápiák előállítását a biotechnológia eszközeivel orvosi, azaz piros biotechnológiának nevezzük.

(A témáról bővebben már az Alkalmazás aloldalon olvashattál.)

greenfactory

Az alkalmazási területektől függően a BNTP (Biotechnológiai Nemzeti Technológiai Platform) az alábbiakat sorolja az Orvosi- (azaz Piros) biotechnológia alá:

  1. Terápia: Biotechnológiai terápiáknak vagy prevenciós eszközöknek tekinthetjük [1] a biológiai gyógyszereket (monoklonális antitestek és rekombináns fehérje alapú gyógyszerek), [2] a génterápiát (őssejtterápia, szöveti terápia) és a [3] rekombináns vakcinákat.
  2. Molekuláris diagnosztika és "-omikák": Genomika, farmakogenomika, proteomika, metabolomika; DNS/RNS tesztek, immunesszék, biochip-ek
  3. Hatóanyag bejuttatás: (Nem feltétlenül biotechnológiai) terápiás hatóanyagok bejuttatása a szervezetbe vagy a hatás helyére: pl. antitestek, vírus- vagy sejt alapú rendszerek.
  4. Kutatási technológiák és szolgáltatások; hatóanyag bejuttatás: Gyógyszerek optimalizálása vagy karakterizálása, biológiai szűrés és validálás, bioesszé-fejlesztés, gyógyszertesztelés transzgenikus állatmodelleken, sejtvonalakon, sejtmembránokkal stb., racionális hatóanyag tervezés/molekulárisan célzott gyógyszerek; hatóanyag bejuttatásban alkalmazottak pl. az antitestek, a vírus- vagy sejt alapú rendszerek.

Forrás: BNTP

Vissza a lap tetejére


dna

Piros biotechnológiához kapcsolódó kutatási projektek

(a DEAK Zrt. portfóliójában):

deak

1. Kozmetológiai alprojekt

A kozmetológiai termékek fejlesztése alprojekt során a bőr öregedését gátló, lassító kozmetikumok kifejlesztését, a fototerápia hatékonyságát fokozó helyi készítmények kifejlesztését, a nyiroködéma és gyógyszerhatóanyagok összehasonlító vizsgálatát végzik. (További részletek) rontgen

2. Orvosi képalkotás alprojekt: A divízió az orvosi képalkotási projekt keretében a röntgenkészülékek kísérleti és elméleti vizsgálatát, új dual-energiás és zajcsökkentő algoritmusok kifejlesztését, továbbá az orvosi diagnosztika pontosítását lehetővé tevő szegmentációs algoritmusok fejlesztését tűzte ki célul. (Részletek)

3. Neuroprotektív farmakonok alprojekt: Az alprojekt során a divízió számítógépes molekulatervezés és transzgén egértörzsek előállításával új neuroprotektív hatású vegyületek azonosítását és tesztelését tervezi. Emellett saját kutatásként sor kerül a γ-tokoferol és a tokotrienolok neuroprotektív hatásának vizsgálatára és egy – a fenti anyagokat tartalmazó – funkcionális élelmiszer kifejlesztésére is. (Részletek)

4. Szorongásos betegségek kutatása alprojekt: Az alprojekt a szorongásos betegségek és pszichózisok hátterének felderítésére és új gyógyszercélpontok (validált fehérjék) genomikai és proteomikai módszerek alkalmazásával történő kijelölésére jött létre, illetve kooperációs kutatások keretében gyógyszerjelöbluetechlt vegyületek hatásmechanizmusának felderítését kívánja még elvégezni. (Részletek)

5. Új, innovatív gyógyszerek fejlesztése: Az alprojekt során a divízió a membrán-lipid kölcsönhatáson alapuló, eredeti gyógyszerjelöltek kutatását és fejlesztését, valamint a legkülönbözőbb membrán függő jelenségek mechanizmusának kutatását, illetve a kardiovaszkuláris és kontraktilis szövetekre ható, elsősorban az antiaritmiás és anti-iszkémiás gyógyszerek kutatását és fejlesztését végzi. [Egyik ipari partnerrel közösen végzett kutatásunk részeként sor került tumor eredetű myofibroblastok élettani és molekuláris biológiai vizsgálatára, illetve tumor ellenes hatóanyagok célpontjainak azonosítására is.] (Részletek)


Azok számára, akik lusták ennyi szöveget végigolvasni, vagy túl soknak találják az orvosi szakzsargont, íme egy kisfilm, amely a DEAK Zrt. piros (azaz orvosi) biotechnológiai divízióját mutatja be röviden:



Visszamennél az alapfogalmakat átismételni? Itt megteheted.


Vissza a lap tetejére