<<
A honlap bármely részének újraközlése, bármilyen nyomtatott vagy elektronikus formában, csak a szerző előzetes írásbeli engedélyével és feltüntetésével lehetséges ©HaszonGábor
Tanzánia és a Selous Vadrezervátum Tanzánia és a Selous Vadrezervátum

Selous a Nagy Rezervátum Afrikában

A tanzániai Selous Vadrezervátum Afrikában a legnagyobb. Hatalmas mennyiségû állatot tart el: köztük a mára már nagyon ritka afrikai vadkutyát (vagy hiénakutyát) és a fekete (vagy keskeny szájú) orrszarvút. Mégis a Tanzániába érkezõ turistáknak csak 1 % látogatja ezt a máig vad és titokzatos tájat.
 
 
Frederick Courtney Selous portréja
Frederick Courtney Selous portréja
 1917januárjában Frederick Courtney Selous  kapitány, a nagy fehér vadász (White Hunter)  prototípusát,  sok érdekes afrikai vadászkaland íróját, német fegyverek megölték az elsõ világháború egyik isten háta mögötti hadszíntéren, az akkori Német Kelet-Afrikában, az úgynevezett  Bundu-i csatában. Négy mérföldre attól a helytõl, ahol Selous elesett és eltemették, meleg, sósvizû forrás táplál egy tavat. A tóban vízilovak , vadkacsák és sok másféle  vízimadár él . A tó körül zsiráfokat, elefántokat és orrszarvúkat is látni . A Beho-Beho  hegyek, amelyek Selous sírja körül magasodnak adnak otthont, egy mára már nagyon kis létszámú fekete orrszarvú populációnak. A Selous Vadrezervátum Tanzániának nemcsak a legnagyobb, de a legrégebbi természetvédelmi területe is.
Az angolok 1922–ben hozták létre több kisebb park egyesítésével. Az érdekesség, hogy pontosan nem tudni mekkora a területe. A hivatalos álláspont szerint 45 és 50.000 négyzetkilométer közötti. Az UNESCO 1982-ben a világörökség részévé nyilvánította.


Európai léptékkel nézve ez egy akkora terület, amely jóval meghaladja Svájc nagyságát. Afrikai összehasonlításban akkora, mint a Kruger a Hwange és a Serengeti Nemzeti Parkok együttvéve. A területi nagyságánál fontosabb, hogy a nagyobb Selous – Niassa ökológiai rendszer magját alkotja. A cecelegyek nagy elterjedtsége miatt a Selous soha nem vált sûrûn lakott területté. A rezervátum annak a szinte lakatlan 155.000 - négyzetkilométer kiterjedésû  Miombó erdõség vonulatában helyezkedik el,  amelyen Dél-Tanzánia és Észak-Mozambik osztozkodnak. Területének kétharmad része érintetlen bozótos, ami egy névleges védelmet élvez. Tanzánián belül a Mikumi és Udzunguwa - hegyi Nemzeti Parkok határolják a Seloust észak nyugaton és nyugaton, mint ahogy határos a hatalmas Kilombo Vadvédelmi Területtel is. A Seloustól délre fekszik Mozambik 23.400 négyzetkilométer területû Niassa Vadrezervátuma, amelyet jól kiépített és védett folyosó köt össze a Selous-al. A Selous Vadrezervátum tengernyi állatnak ad otthont, közte a 65 000 - re becsült elefánt populációja, amely a legnagyobb a világon. Ezen felül a 120- és 150.000 - re becsült bivaly állománya legnagyobb, a kontinensen. A 40.000–es víziló és a 4.000-es oroszlán állomány szintén elõkelõ helyet foglal el az afrikai rezervátumok között. A Tanzánia legnagyobb folyójától a Rufiji-tõl délre fekvõ, és az egész park 85 % kitevõ terület nem járható be egyszerû turistaként, mert ezeket a részeket bérbe adták privát vadásztársaságoknak. A maradék Északi terület 5 % -át szintén bérbe adták  vadászati célra, így tehát az összes  terület közel 10 % -a az úgynevezett Selous Turista Rezervátum. Az összes szálláshely a folyótól északra húzódó 1000 négyzetkilométernyi szakaszra koncentrálódik, ezért a terület, nagysága ellenére kissé zsúfoltnak tűnik.
A Selous a nagyközönség elõtt megnyitott részének csodálatos hangulata  van sûrû miombo bozót szegélyezi a vadregényes  Rufiji folyót, amely tavak és az azokat egymással és a folyóval összekötõ patakok labirintusával, fantasztikus vizes élõhelyeket alkot. A nyilvánosságnak megnyitott park nagysága, a levegõbõl látható a legjobban. Ahogy a fürdõzõ vízilovak az egymás mellett legelészõ zsiráfok és elefántcsordák is jól megfigyelhetõk a magasból. A Seloust úgy is érdekes megismerni, hogy végighajózunk a Rufiji folyón.
A hatalmas krokodilok és a pancsoló vízilovak hada az inni kívánkozó bivaly, zsiráf, és elefántcsordák látványa lenyűgözõ. Csodálatosan sokszínû a madárvilág is, sárgacsõrű gólyák, fehér koronás lilék, sok fajta kisebb gázlómadár, jégmadarak, ollós-csõrû madarak színesítik a tájat. Különösen a szárazévszakban  gyakran járnak a folyóhoz inni olyan nagyobb testû állatok, mint a varacskos disznó , az impala a kudu és  a közönséges zebra. Van, amikor egyszerre ötven zsiráf is jön a folyóhoz. Három afrikai vadkutyafalka is él a folyó mentén. 1980-ban még 3000 –re becsülték a Selous fekete orrszarvú populációját. Ma már csak 150 példány él itt. Az orvvadászok nemcsak a rinocéroszokat, de az elefánt állományát is jócskán megtizedelték. Az 1976-os számlálásnál még közel 110.000 darab elefántot találtak  a Selousban, ami 1989-ben 25.000- re esett vissza. A Tanzániai kormány és nemzetközi szervezetek összefogásával mára már sikerült ezt a folyamatot megállítani, sõt megfordítani. A jelenlegi elefánt populációt 55.000 -re teszik. A természetvédelmi terület 90 %-át vadásztársaságok bérlik, akiknek elemi érdekei az orvvadászokat kiszorítsák a vidékrõl.
A vadásztársaságok, gondosan meghatározzák mely példányok lõhetõk ki és az általuk befizetett összeget a kormány újra, vadvédelemre tudja fordítani. Ellentétben a Tanzánia északi részén levõ híresebb nemzeti parkokkal, amik a turisták minden kényelmét kiszolgálják, a Seluosban vadregényesebb körülményeket tapasztalnak. Például: tóparton, sátorban, szúnyogháló alatt tölthetik az éjszakát, vízilovak és krokodilok közvetlen közelségében. Vagy a csónaktúrákon kívül idegenvezetéssel, gyalogosan sétálhatnak a vadonban, ahol néha bivaly és elefántcsordákkal, vagy oroszlánokkal is találkozhatnak .Ennek ellenére évente csak 5.000 turista érkezik ide mely az összes Tanzániai forgalom 5 %-át teszi ki. Tehát vannak még kiaknázatlan lehetõségek

^^^ vissza alap tetejére ^^^

Odajutás:
A legtöbb nemzetközi légitársaság indít járatokat heti több alakalommal Dar-es Salaamba. Az út onnan a Selous-ba  gépkocsival, legalább 6 órát vesz igénybe és az elsõ 200 km Morogoro-ig szilárd borítású  fõút míg onnan 140 km földút következik  a park nyugati bejáratáig Matombo-ig. A legtöbb látogató azért repülõgéppel érkezik Dar-es Salaamból közvetlen járattal.

Egészségügyi tudnivalók:
Az országba való belépéskor már rendelkeznünk kell a szükséges oltásokkal (pl. sárgaláz) és oltási könyvvel. A malária (vagy mocsárláz) egész évben jelen van, különösen az esõs évszakban , ezért célszerû a szükséges gyógyszereket  beszerezni .Éjszaka ajánlatos jól betakarózni. A cecelegyek, amelyek a sûrû erdõsebb helyeket lakják inkább kellemetlenek, mint az egészségre ártalmasak. Rovarriasztó használatával és hosszú zárt ruházat viselésével csökkenthetõ de nem szüntethetõ meg a jelenlétük és csípéseik.

Költségekrõl:
A Selous a magasabb árkategóriájú, de alacsonyabb komfortfokozatú turista helyek közé tartozik . Minden szállás, étkezés és egyéb szolgáltatást USA dollárban adnak meg .

Mikor célszerű utazni:
Az ideális, a hűvös, szárazévszak áprilistól-szeptemberig. Az esősévszak egybeesik az európai téllel, ezért több madár látható ilyenkor. A legtöbb szálláshely áprilistól - májusig zárva van.

"A végső utazás" Sir John Millais képe

Az utolsó Selous-ról készült ismert kép

"A végsõ utazás" Sir John Millais képe Az utolsó Selous-ról készült ismert kép

 ^^^ vissza alap tetejére ^^^
<<
A honlap bármely részének újraközlése, bármilyen nyomtatott vagy elektronikus formában, csak a szerző előzetes írásbeli engedélyével és feltüntetésével lehetséges ©HaszonGábor