www.adamjzeneiskola.atw.hu    Ádám Jenő Zeneiskola, Alapfokú Művészeti Iskola - OM - azonosító: 040036

 
 


Nézz bele!
Fuvola
2013. Adventi koncert Felkészítő tanár: Lukács Krisztina
Zongorán kísér: Lejtényi Ágnes
 
Szaxofon Felkészítő tanár: Szentesi István
Zongorán kísér: Tóthné Császár Ildikó
 
Oboa Felkészítő tanár: Kovács Mariann
 

Fafúvósok

 
A fafúvós tanszakunkon furulya, fuvola, klarinét, oboa és szaxofon hangszereken oktatunk.
Fafúvósok

A nyugati zenében használatos fúvós hangszerek közül a fentieket a fafúvósok közé soroljuk. Ez a besorolás nem függ a hangszerek építési anyagától (például a modern fuvola leggyakrabban fémből készül), hanem rendszerint a tölcséres fúvókájú hangszereket nevezik rézfúvósnak és a többit fafúvósnak.

A fafúvósok esetében a hangmagasság szempontjából a hangszer testében rezonáló levegőoszlop a meghatározó, ennek hosszúságát hangképző nyílások, hanglyukak segítségével lehet módosítani. Átfúvással, a megfúvás módjának megváltoztatásával e rezonáló levegőoszlopot másféle, magasabb rezgési módok felvételére lehet késztethetni, ezzel tovább bővítve a hangterjedelmet.

 
Furulya
furulya
A furulya egy népi hangszer, az összes fajtát számba venni nagyon nehéz lenne, sokféle nemzet művészetében megtalálható.
A klasszikus értelemben vett furulyát németül Blockflötének nevezik. Európában a reneszánsz és a barokk stílus általánosan használt hangszere volt. Napjainkban ismét közismert és közkedvelt hangszer.
A furulya egy alaphangszer. Akár oboázni, akár klarinétozni, fuvolázni vagy rézfúvósokon szeretnél megtanulni játszani, nem kerülheted el a furulya megszólaltatását.

A furulyáról sok érdekességet találsz az alábbi oldalakon:
 
Fuvola
A fuvola aerofon hangszer, az ajaksípos fúvós hangszerek közé tartozik. Hangképzés szempontjából a legegyszerűbb hangszerek egyike, valódi fúvókája nincs. A különböző hangmagasságokat hanglyukakkal, billentyűzet segítségével lehet rajta képezni. A legmozgékonyabb hangú fúvós hangszer.

A fuvola hangszercsalád a nyugat-európai műzenéből elterjedt fuvola kisebb-nagyobb méretű és hangmagasságú változatainak összefoglaló neve.

 
Klarinét
klarinét
Dr. Miháltz Gábor: 
A klarinétjáték módszertana
                                           
99.oldal pdf-ben



Tartalomjegyzék

1. Bevezetés
2. Technika
3. Gyakorlás
4. Skála, etűd, darab
5. Testtartás
6. Kéztartás és ujjmozgás
7. Anzatz: befúvásmód
8. Levegőkezelés
9. Hangindítás
10. A szép klarinéthang
11. Hangképzés
12. Legato
13. Artikuláció
14. Hangerő
15. Hangsúlyozás
16. Intonáció
17. Vibrátó
18. Iskolaváltás a klarinétjátékban
19. Utószó
Szakirodalom .





 
 
Oboa
oboa
Az oboa (magy. pásztorsíp, franc, hautbois), fa fúvóhangszer, mely már a múlt század elején fontos szerepet játszott úgy a fejlődő zenekarokban, mint önálló szóló hangszer is.

Hangteste leginkább kemény fából (puszpáng-, ében- s vadkörtefából) készül.

A középkori források a Bibliából eredeztetik az első hangszerjátékost és a zene feltalálóját is. Sőt, egyesek szerint onnan származik a hárfa, valamint az oboa és a klarinét őse is. Az ószövetségből ismert Dávid király alapította az első "zenésztestületet", amelyben ugyan a mai értelemben vett oboaművész még nem játszott, de volt olyan zenész, aki a mostani oboához hasonló hangszer virtuóza volt.
A XVIII. század elején már fontos szerepet játszott az oboa a fejlődő zenekarokban és önálló hangszerként egyaránt.

Hangja lágy, fátyolozott színezetű. Jellegzetes színét az adja, hogy a levegő egy nádból készült fúvókán át jut a hangszer testébe. A fúvóka két, egymással szembe fordított nádnyelvből áll. A két nyelv között nagyon kicsi rés keletkezik, ezen kell átpréselni a játékosnak a levegőt.

Nagyobb testű rokona az angolkürt. Ennek hangja mélyebb, tölcsére körteszerűen kitágult. Méretét tekintve az oboa és az angolkürt között foglal helyet az oboa d'amore, amelynek alakja a nagyobbik testvérhez hasonló, hangja pedig gyengéd. Erre utal a "szerelmes" elnevezése is. Az oboa d'amore különösen a XVIII. században volt népszerű.

A katonai zenekarok több oboást foglalkoztatnak, dallamvezetőként mélyebb terjedelmű és élesebb hangú oboákat is használnak.

Felhasznált irodalom:
Pallas Nagylexikon, http://www.hunphilharmonic.org.hu


Bővebben az oboáról:
 
 
Tanárok:
Andriska Szilvia
Balogh Júlia
Járdányné Rajtmár Renáta
Nagy Katalin
Tóth Judit
Szentesi István

 
 


-->