Bencsik József : A magyar szakirodalmat olvasva (Méhészet, + OMME honlap) időnként bámulkodva állok az értesülések előtt. Valóban letelt volna az értelmességem szavatossági határideje? Kételkednem kell következtetéseimben ? A francia és EU méhészet összehasonlítása a magyar méhészettel , komoly aggodalmakra ad okot. Ismét a kellemetlen érzés, lelkiismeret, becsületesség késztet visszahatásra.
Nyugaton évek óta, számos méhész érdekvédelmi követelések folynak a szervezeteken keresztül. Mi több, sokkal messzebb, még a méhészeken túl is. Lásd a hírközlés ágait, a méhészeti tárgyban készült filmeket, internetet. . . A tét több mint a méhészet: a biováltozatosság biztosítása, természet egyensúlyának fönntartása. No persze a méhészet az élvonalban. Lásd a mellékletben Olivier Belval, az UNAF országos méhésszervezet elnökének nyilvános levele a Syngenta méreggyártó tröszt elnökéhez (2012. 06.29) Többek között tényekre emlékeztet: a korszerű rovarirtók, mint a tiamethoxam, 5400 szorosan mérgezőbbek mint a valaha használt DDT? Miközben a rovarirtó csávázást alkalmazzák akkor is ha nincs rovarinvázió veszély. Ugyanakkor, szerintem, a csávázó szer, évről évre, a fölhalmozódik a talajban. Esetenként több év után is a vetésforgó növények gyökerén is könnyen fölszívódhat. Például: csávázott repceültetvény után, cukorrépát termelnek a területen, a rovarirtó fölszívódik az újabb növénybe is, a cukorba kerül, majd azt a tudatlan méhész megeteti a méheivel . No de ez a valóság már nem rovarméreg gyártó gondja.
Az utóbbi években, Magyarországon sehol nem olvashattam ilyen gondokról se értekezletekről, még kevésbé, tiltakozásokról. Pedig úgy tudott, van ott is tömeges méhpusztulás, hozzám is befutott számos ilyen értesítés. Ugyanakkor van ott, egy egységes méhész érdekvédelmi szervezet, és van méhészeti szaklap is. Mindkettő egymástól függetlenül monopol helyzetben. Úgy tesznek ahogy akarnak , szabadok, sehol egy versenyfél! Sehol tiltakozás a rovarirtók okozta károk miatt
A napokban kaptam kézhez a “Magyar Méhészeti Nemzeti Program Környezetterhelési Monitoring Vizsgálat 2012-13 beszámolóját. Közel 50 kis oldal, táblázatokkal, fényképekkel. Kíváncsian végig olvastam. Az évi állományveszteség 50% -ra becsült (5. oldal lapalja). Sehol táblázati kimutatás. Melyik vidéken, milyen környezetben feszült a helyzet? Hol mikor készültek felmérések, milyen kérdések segítségével, ? . . . A szerzők szerint, a tömeges kipusztulás okai, többek között, az atka fertőzés, és a betegségek terjedése, no meg az időjárási tényezők alakulásával magyarázható .
Míg rovarirtó “neo-nikotinoidokkal kapcsolatos adatok, a jövő feladata” . Ugyanott olvasható: “Tulajdonképpen a fentebb idézet események (neo-nikotinoidok) hatására változtatta meg az OMME vezetősége, a tárgyban korábban alkotott véleményét” állítja a szöveg. A méhésszervezet ezidáig nem is tudott volna a rovarirtók káros hatásáról a méhekre? De most már tud! No lám megváltoztatta véleményét! Gyorsan, gyorsan, szólni kellene a VM miniszternek is: változtassa meg a véleményét ő is, tiltsa be a rovarirtók alkalmazását? Ki méhész, érdekvédő szervezet, fog így tenni?
Cikk folytatódik, klikk részletekre .