Üdvözöllek az oldalamon        

            A lovakat csak szeretni lehet!   

        

Főoldal

www.lovak-ponik.atw.hu

 

Az ősi lovak

A lovak története

A lovak rokonai

A lovak ősei

 

Ismertetőjegyek a lovon

Ismertetőjegyek a fejen
Ismertetőjegyek a lábon

 

Lónevek / Lószínek

Lónevek
Lószínek

 

Viselkedéstan

A lovak hangulata
Bakkolás

 

Hogyan értsük meg a lovakat?

A lovak érzékszervei

A lovak nyelve

 

Egyéb dolgok

Lovas viccek

Lovas versek

Lovasterápia

Lovas szótár

Lovas teszt

 

 

Fontos kérdések

Hogyan alszik a ló?
Hány évig él egy ló

 

Tudtad????

A legelésző lovak megfigyelésével gyorsan el lehet sajátítani a lovak viselkedésének alapjait.

A ménesben élő lovaknál az azonos színű lovak  nagyobb érdeklődést mutatnak egymás iránt.

 

Ha nekem lovam lenne...

Ha nekem lovam lenne,
Rengeteket lennék vele,
Ha beteg,az álmára én vigyáznék,
Ha szomorú volnék, vigasztalásért hozzá fordulnék.

Ha nekem lovam lenne,
Engem ő a fellegekbe vinne,
Szárnyalnánk fenn,fenn az égben,
És mindent megadnék,amit kérne.

Ha nekem lovam lenne,
Tudásom csak úgy növekedne,
Eredményem mind közül kitünne,
Mindenkit lehagynék gyorsan ügetve,

S anyukám ezt elhinné,
Holnap már a nyergemet vinné.

  Lovaglás terepen

 


Ló és lovas számára nincs is szebb dolog, mint egy kikapcsolódást jelentô tereplovaglás. De érdemes az elsô alkalommal kicsit óvatosabbnak lennünk, hiszen azok a lovak, melyek több hónapja mindennapjaikat egy poros fedelesben töltik, mesterséges megvilágításnál, különösen felszabadultan viselkednek, ahogy ismét kikerülnek a szabadba. Különösen azoknál a három-, négyéves lovaknál kell odafigyelni, amelyek elsô lépéseiket a nyereg alatt a négy fal között tették meg.
 

Íme néhány jó tanács, melyekkel igyekszünk megkönnyíteni azt a bizonyos elsô kilovaglást.
Ha lehetôség van rá, lovunkat tegyük ki karámba a tereplovaglás elôtt! Így a négylábú hozzászokhat az új talajviszonyokhoz, a naphoz, a szélhez, és az általuk felszabaduló energiákat azonnal le is vezetheti.
Fiatal, illetve heves vérmérsékletu lovaknál talán elônyösebb a szabadban való futószárazást alkalmazni, így kisebb a sérülés veszélye. A legjobb megoldás, ha a lovat még a futószárazás elôtt is kézen sétáltatjuk tizenöt percig, így ha rögtön rodeóval kezdi a munkát, akkor sincs gond, mert már bemelegedtek valamennyire az ízületei.

Ha az említettek közül egyikre sincs lehetôségünk, akkor dolgozzuk le a lovat egy kicsit a fedelesben, hogy legalább az istállógôz kijöjjön belôle, mielôtt újra szembetalálja magát a természettel.
Ha tehát lovunk már kellôen hozzászokott az új környezethez, kezdetét veheti a tereplovaglás!
A következô nagyon fontos dolog, hogy kilovaglás elôtt ellenôrizzük felszerelésünket. Egy megrepedt csat vagy egy kilazult szíj akár katasztrófához is vezethet.

Terep elôtt nem érdemes drasztikus zablacserét alkalmazni, hiszen elég újdonságot jelent a ló számára a környezet, ezért szükségtelen gyarapítani ezeket. Ezenkívül pedig ne reménykedjünk abban, hogy egy élesebb zablával (legyen az pelham vagy feszítôzabla) könynyebben megfogjuk a lovat terepen, hiszen amelyik lónál munkában is tíz méterbe kerül, mire felveszi az ember vágtából ügetésbe, ott egy élesebb zabla terepen már nem segíthet. Érdemes tehát a lóval addig gyakorolni az átmeneteket, míg az teljesen érzékenyen reagál a segítségekre, és csak azután kockáztassuk meg az elsô terepezést. Addig pedig a karámozás bôven elég kikapcsolódást nyújthat számára.

Ha mindenképp valamilyen segédeszközt kívánunk bevetni a tereplovaglás során, érjük be egy martingállal, amely megkönnyíti a felvételeket, ugyanakkor, ha a ló valamitôl hirtelen megijed, nem akadályozza, nem akadhat bele. Nem úgy, mint a kikötôszár vagy segédszár esetében.
Indulás elôtt lovunk patkóját is ellenôrizzük, hiszen egy meglazult patkó nem tarthat ki sokáig terepen.
Ha a lovat nem dolgoztuk le a tereplovaglás elôtt, akkor itt is be kell tartani a 15 percnyi lépést, amíg ízületei bemelegednek. Egészségügyi szempontból tehát nem tanácsos rögtön vágtával indítani, azzal a céllal hogy kifárasszuk a lovat.

Ha fiatal lovunk van, terep elôtt érdemes összeverbuválni egy tapasztalt lovasokból és lovakból álló csapatot, és így nekivágni az útnak, hiszen az állatok általában egymás közt érzik a legnagyobb biztonságban magukat.
Az elsô alkalommal, ha lehet, kerüljük az aszfaltozott utakat , hiszen itt ijedség esetén túl nagy a csúszásveszély.
Kerüljük az eddig ismeretlen mezôket és földeket is, amelyek így tél után nagyon fel lehetnek ázva, ezért nem igazán biztonságosak.

Visszafelé lépésben tegyük meg az utat. A lóról csak akkor érdemes leszállni terepen, ha az kézen is jól viselkedik. Sok ló ugyanis még a fedelesben sem hagyja könnyen vezetni magát, így terepen még kevésbé respektálja gazdája jelenlétét. Maradjunk ilyenkor inkább a nyeregben, és hagyjuk hogy lovunk megismerkedjen az új környezettel, nézzen meg elôször mindent alaposan, akár felemelt fejjel is.
A megnyírt lovat - ha a hômérséklet úgy engedi - lovagolhatjuk terepen takaró nélkül is, ha azonban fúj a szél és nem süt a nap, akkor ne induljunk el takaró nélkül. A tereplovagláshoz szinte kizárólag olyan takaró tanácsos, amely jól rögzíthetô, és lehetôleg a nyereg alá rakjuk, de úgy, hogy ne zavarja a lovat.
Ha tehát kellô elôkészület után és felelôsségteljesen vágunk neki az elsô tereplovaglásnak, feledhetetlen élményben lehet részünk, melyet az elkövetkezendô szezonban rengetegszer megismételhetünk majd.

Forrás: Pointernet

A lovak tartása

Pataápolás
Csutakolás, lemosás
Lóbetegségek
Fogak és paták
Téli lótartás
A lovak takarmányozása

 

Lovaglás

Felülés, leszállás 
Futószárazás
Lovardai lovaglás
Terepen lovaglás

 

 

Lovas versenyek

Lovas versenyek
Díjlovaglás
Díjugratás
Fogatversenyek

 

A lovak jármódjai

Lépés, ügetés, vágta

      

A lovak fajtái

A lovak fajtái
Amerikai lófajták
A musztáng
A törpelovak

 

Lovas felszerelések

A lovas felszerelése
Kantár
Zabla
Nyereg
Hám
Kengyel
Kötőfék