Emelt ágyások

A nagy hideget szeretném egy kicsit kompenzálva egy régebbi, kicsit elmaradt eseménnyel: megkezdtem az előkészületeket a tavaszra. Ádám szerint először inkább a télre kéne felkészülni - szerintem ez hülyeség, azzal már úgyis elkéstünk.

Szóval emelt ágyások. Még az építkezésekből (főleg a kunyhó gödréből) maradt rettentő sok köbméter erdei talajom, ami jelenleg egy szép nagy dombot képez nem messze a bejárattól. Mivel ez egyrészt útban van, másrészt kiváló termőtalaj, azt találtam ki, hogy milyen jó lenne kertnek. Nem kell ásni, könnyű trágyázni, garantáltan porhanyós, és nem kötelező a növényeket az erdő mellé telepíteni - lejjebb ugyanis gyengébb a talaj.

Ez lett belőle:



Direkt a fotó kedvéért úgy csináltam, hogy balról jobbra haladva látszik az építés folyamata. Először elkészül a deszka keret, ezt célszerű valami komolyabb anyagból csinálni, hogy ne rohadjon el. Játszottam a vesszőfonat gondolatával, mert jól néz ki, de végül elvetettem, mert melós, és gyorsabban tönkre is megy. Helyette akác deszkákat használtam, ami még volt elfekvőben. Lehet, hogy másra is jó lett volna, de egy favágótól azt tanultam, hogy deszkát nem érdemes rakosgatni. Megfogadtam a tanácsot.

Második lépésben trágya kerül az aljára. Ez ugyan helyi anyag, és még ingyen is volt, de cserébe azért nem az igazi. Csak részben érett, a másik fele friss. Ez persze nem jó, mert talajjavító szerepe nem a trágyának van, hanem a benne élő mikroorganizmusoknak, amiknek a friss trágyában még nem volt idejük elszaporodni. Én azért bízom benne, hogy a talajom úgyis elég jó, az a trágya meg hasznosul majd jövőre, két év múlva, vagy a jövő évszázadban, mindegy. Ott van legalul, ez a lényeg. Ha mást nem, legalább az érés során felszabaduló hőt fel tudják használni a növények, és nem fagynak meg.

A harmadik ágyásban már ott a föld. No comment, belepakoltam annyit, amennyit a deszka engedett oszt kész. Kisebb munka volt odatalicskázni, mint gondoltam.

Végül az utolsó ágyásban már vetés is történt. Ide pont eper került, a palántákat az egyik szomszédtól kaptuk. A közelgő télre tekintettel jó vastagon megpakoltam szénával, talán így kevésbé fagy meg. Meglátjuk - a vak is ezt mondta.


Komment (0)

Macska

Szeretném bemutatni a tanya legújabb lakóját, Mr Tájfelt.



Két hónapos, szóval egyelőre csak enni, aludni, és aranyosnak lenni képes - ezeket viszont remekül tudja! A jövőben komolyabb egérfogást várok tőle, bár mostanában valahogy nálam megritkultak.

Mindenesetre Tájfel láthatóan jól érzi itt magát, az óriási térrel, és a már itt lakó állatokkal kezd megbarátkozni. A tyúkoktól kellő mértékben fél, Ádámék kiskutyájával úgy-ahogy játszik, a macskájuk pedig egyelőre nem verte rommá. Meglátjuk, a lényeg, hogy macskám van. Ki gondolta volna?


Komment (2)

Gyümölcsfák

Tavasszal már ültettünk jó néhány gyümölcsfát, mivel akkor felültünk egy ügyes marketingfogásnak. A blog hagyományaival ellentétben most valós nevet fogok leírni: Kovács Gyula, országos hírű gyümölcskertész hülyített be minket. Leadtunk neki egy szép hosszú listát, mondta, hogy minden oké, menjünk a fákért, valahova a szlovén határ mellé. Odabumliztunk egy laza 12 órás út keretein belül, a rendelésünk kétharmadát meg se kaptuk, a maradék meg azóta nagyrészt kipusztult. Ráadásul még drága is, egy ezrest kér el idei oltványokért, amik kb harminc centisek, a fűből még ki se látszanak szinte.
Ne vegyetek tőle gyümölcsfát.

Jártunk viszont a közelmúltban a Jászapáti Vásárban (újabb nem-inkognítós név!), ezt viszont csak ajánlani tudom. Az óriási haszonállat-felhozatal mellett vannak klasszikus piacos cuccok - ukrán és román csempészáru, kínai bóvli, kamionról leesett szerszámok, stb - és gyümölcsfák is bőven.
Ezúttal nem nyúltunk mellé, szép nagy volt a választék, be is vásároltunk, persze a pénztárcánkhoz méltóan.

Íme az ültetés folyamata:



Először vala egy jó nagy gödör. A szakirodalom egy köbmétert ír, ez azért talán valamivel kisebb - de nem sokkal!



Frankó, érett trágya az aljára: minél több, annál jobb. Ez pont a szomszédtól van, amúgy nem is olyan egyszerű ilyesmit szerezni. Kevesen tartanak sok állatot.



Visszakerül a helyére a föld, és végül maga a fa is. A kitermelt földet fordított sorrendben érdemes visszarakni, tehát a korábban felső réteg kerül alulra. A tápanyagok hasznosítása szempontjából jobb ez így, a fa gyökerei alá később már bajos lenne bármit bejuttatni.


Sok dolog történt itt mostanában, csak nem volt elég időm és kedvem írni, úgyhogy akad bőven bepótolnivaló.


Komment (1)

Breaking news - Tojás!

Ma reggel a tyúkól felé menet, az út közepén találtam ezt:



Hihetetlen, de igaz: a madarak elkezdtek valami hasznosat is csinálni. Leírhatatlanul örülök!


Komment (0)