Delej

Mivel nem tervezünk időutazók lenni, nem úgy vágunk bele az egész költözésbe, hogy mostantól úgy fogunk élni, mint 100/200/500/1000 évvel ezelőtt élt az emberiség, tehát fontos, hogy a választott helyünkön legyen áram, és legalább valamiféle internet. Találkoztam már családokkal, akik ezt másképp gondolják, és az elképzelésük szerint jól megvannak/meglennének áram nélkül, de ez nekem sok. Egyrészt baromi instabil állapotnak tartom, másrészt nehezített már maga az építkezés is (köszönöm, fűrészeltem én már eleget kézzel), harmadrészt óriási potenciális bevételkiesés: közepesen tisztességes gépparkunk van, amivel különféle asztalos-, a későbbiekben akár lakatos- és kovács munkákat is tudnánk vállalni, ezt kár lenne eldobni magunktól.
Az internet külön téma, és őszintén szólva az eddigi puhatolózásom alapján kijelenthetem, hogy elég szopó téma, de egyelőre ezzel még nem foglalkoztam komolyabban, az áram fontosabb.

Ha bent vagyunk egy faluban, az egész nem ügy. Bejön a delej a póznáról, ha megnyalod a konnektort, megbasz, szóval minden a legnagyobb rendben. Gondok a külterületen kezdődnek, és sajnos esélyes, hogy ilyenbe kényszerülünk. Két fő probléma van:
-Ahol nincs vezeték, oda ugyan ki lehet vinni, de kilométerenként kb három milla. Annyi nincs.
-Ha van is vezeték, vagy akár rögtön kiépített hálózat a telken, a külterületre akkor is bünti jár: a szolgáltató plusz rendelkezésre állási díjat kér, ezzel kapcsolatban egyetlen számot hallottam eddig, és az havi 20000. Mármint a villanyszámlán felül, szóval ez több, mint brutális.

Sajnos a póznaállítás alighanem nagyjából egységes, az oszlopok meg a vezeték ára nagyon nem térhet el, és a munkadíj is csak minimálisan változhat. Persze van egy kis mozgástér, egy kellőképp motivált önkormányzat besegíthet, esetleg rövidebb távolságnál el lehet fogadtatni földkábelt, de az biztos, hogy ez kapásból kizárja a falvaktól több kilométerre levő pusztaságokat.
Amiben viszont egyáltalán nem vagyok biztos, hogy a külterületekre vonatkozó díj egységes lenne. Ha valaki ezzel kapcsolatban tud bármit, szívesen vennék ezzel kapcsolatos kommenteket, gyanítom, hogy szolgáltatónként, de akár kistérségenként eltér.

---

Mielőtt az öko-arcok belekezdenének: nem. Nem építünk napelemet, szélkereket, meg hasonló baromságokat, legalábbis kezdésnek biztos nem. Egyrészt ezek mind nagyon költséges dolgok (nem tudom eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire kevés pénzünk van), másrészt hosszú távon ugyanannyiba kerülnek, mint a hálózatra csatlakozás. Lehet, hogy villanyszámlád nincs, de akksijaid vannak, és ezek átlag két év alatt gallyra mennek, vehetsz újakat százezrekért. Anyagilag nagyjából ugyanott vagy, mint a villanyszámlával, és (ha már rettentő zöldek akarunk lenni), produkáltál egy csomó nagy, nehéz, használhatatlan és környezetszennyező akksit szemétként. Persze lehet alternatív energiaforrásokat használni akkumulátorok nélkül is, ebben az esetben akkor van áramod, ha süt a nap vagy fúj a szél - ez szerintem finoman szólva nem optimális. Ehhez állandó energiaforrás kéne, ezek közül pedig csak a víz jut eszembe, de házi vízerőművet kiépíteni nem játék, már azon felül is, hogy biztosan nem engedélyeznék, nyilván az anyagi lehetőségeinket is messze meghaladja.
Láttam gyakorlati példákat, beszéltem energetikai mérnökkel, ezek a dolgok nem működnek kicsiben. Akkor lehet jó, ha valaki súlyos milliókból építi ki a rendszerét, és jellemzően még akkor is döcög. Lehet, hogy a napelemek megoldják a vízmelegítést, meg a fűtés egy részét, de itt vége is a történetnek, asztalosműhelyet soha nem fognak ellátni árammal rendesen.

Elméletileg lehetséges, hogy a megújuló energiaforrásokból nyert áramot visszaküldöd a hálózatnak, és az ELMŰ gyakorlatilag visszafelé pörgeti a villanyórát a kilowattórák után, és elméletileg ezzel bőven ki lehet váltani a fogyasztást akksik használata nélkül, hiszen szinte mindig többet termelsz, mint amennyit fogyasztasz. Gyakorlatilag viszont ez szinte lehetetlen, hiszen ha ez elterjedne, nem lenne szükség az Elektromos Művekre. Lehet, hogy ez sok embernek érdeke, de hogy az ELMŰnek nem, az egyszer biztos. És mivel ők diktálják a feltételeket, ezért igencsak érdekeltek abban, hogy ez a módszer ne váljon általánossá. Elméletileg tehát hiába lehetséges, gyakorlatilag nem kivitelezhető. Van néhány ellenpélda az országban persze, mutatóba, hogy igenis lehetséges, de ez is olyan dolog, mint az akksi téma: amíg nem közvetlen veszély a zombi-apokalipszis, nem érdemes vele szarakodni.


Komment (3)



Új komment

* Ez egy biztonsági kérdés, ami azért van, hogy ne árasszanak el minket az ukrán spambotok. Válaszolj értelemszerűen - tulajdonnév nagybetű, többszavas válasz nincs.




Összes komment


Ishar - 2012-10-29 23:17:58


Jut eszembe, még egy állandó fogyasztóra van kilátás: szivattyú. Ha nincs víz, márpedig jellemzően nincs, akkor kutat kell ásni. Ez nem gond. Az emberi használatra szánt ivó-, főző- és egyéb használati (mosakodás, mosás) víz még szintén vödrözhető. Nem esik le a karikagyűrű senkinek az ujjáról, ha fel kell húzni naponta húsz liter vizet egy kútból.
A gondok ott kezdődnek, hogy egy ló napi 40 litert iszik. Egy tehén 100 litert. Plusz baromfi. Plusz nyulak. Plusz esetleg öntözés. Egy szó mint száz, jó eséllyel szivattyú is kelleni fog, különben hosszú távon napi két órában csak vizet fogok húzgálni minden nap.


Ishar - 2012-10-29 23:07:40


A többség úgy csinálja, hogy vannak napelemek meg hasonló "önfenntartó" (persze nem, mert pár éven belül minden elromlik, cserealkatrészt meg úgyis venni kell) megoldások, és tartalékként megy a benzines aggregátor.
De ez a létező legeslegdrágább áramforrás, baromira nem hatékony, és egy komolyabb gép (pláne több) üzemeltetéséhez nagyon drága aggregátor kell, az ilyen 50-100ezres darabok messze nem szolgálnak ki ilyen igényeket. A nagyobb teljesítményű cucc persze többet is fogyaszt...

A legnagyobb bajom egyébként az, hogy a benzin MEGROMLIK. Kb egy év, de inkább rövidebb idő alatt szépen leülepednek benne adalékanyagok a kanna/hordó aljára, és onnantól nem használható. Pedig régebben volt ilyen apokalipszis-tervem, hogy veszek 100 liter benzint, megjelölöm a hordót, és csak láncfűrészbe töltöm - végülis a benzin sokkal olcsóbb már soha nem lesz, egy ilyen hordó meg azért kiszolgálna egy láncfűrészt pár évtizeden át.
De nem bazmeg, mert ez is megromlik. Még ilyen szinten se lehet vele előre gondolkodni, hogy raktározod.

Állandó áramfogyasztásunk azért valószínűleg lesz, pl ha magunknak termelünk majdnem minden élelmiszert, rögtön kulcsfontosságú, hogy tudjuk hova rakni a kaját. Oké, hogy a tyúkot levágom, és egy napon belül el is fogyasztom, de ugyanez egy disznóra már nyilván nem igaz. Fagyasztó tehát mindenképpen kell, egyébként ez pont van is, de ez mondjuk rögtön egy elég húzós szerkezet, ami éjjel-nappal áramot igényel. Annyira talán nem sokat, de ehhez már rögtön 24/7 pöfögnie kéne az aggregátornak, ennyi pénz meg a világon nincs.

Nem hülye kérdés egyébként, én is foglalkoztam vele korábban, de sajnos nem alternatíva, maximum ilyen vésztartaléknak jó, hogy úristen elszakadt a vezeték, ne romoljon már meg a következő két hónapra beosztott hús, röffentsük be. Szerencsére egyébként aggregátorunk is pont van.


Dave - 2012-10-29 22:30:25


Bölcsész kérdés, és nem értek az ilyesmihez, de esetleg generátorral abszolút nem lenne életképes a dolog? Tehát benzin kéne hozzá, világos, de nincs havidíja, nem kell hozzá több km hosszú kábel meg villanypózna stb. viszont ha jól értem, a munkagépeken kívül nem terveztek nagyon egyéb árammal működő luxuscikkek garmadáit beüzemeltetni.