Main menu:
Liszt Ferenc
Liszt Weimarban mint udvari karmester dolgozott, évente három hónapi szolgálati idővel. A fennmaradó idővel tetszése szerint rendelkezett. Ezekben az években – Raabe adatai szerint – Liszt 1858-ig évi 1660 tallért kapott, 1000 illetve 330 talléros részletekben, ugyanakkor a nagyhercegnő ellenszolgáltatás nélkül Liszt és Wittgenstein hercegnő rendelkezésére bocsátotta az altenburgi kastélyt. Liszt tizenegy év alatt (1848-1858), mint karmester huszonkilenc operát mutatott be Weimarban és összesen negyvenhét operát vezényelt. Liszt leggyakrabban a következő operákat vezényelte: Don Giovanni, Lohengrin, Tannhäuser, és Fidelio. 1851-ben Liszt átdolgozta az 1837-ben komponált tizenkét etűdjét és az 1838-ban komponált hat Paganini etűdöt és véglegesítette azokat a változatokat, amelyeket ma is játszanak. 1852-ben Liszt anyját egy baleset után (leesett a lépcsőn és eltört a lába) Altenburgba vitték, ahol több hónapot töltött felgyógyulásáig. Ugyanebben az évben Liszt elfogadott egy meghívást – Weimarba költözése után először vállalt városon kívüli fellépést – a 3. Ballenstedti Zenei Ünnepek alkalmából. Augusztus 15-én a weimari katolikus templomban bemutatta a férfikarra és orgonára komponált miséjét. 1852. őszén és 1853. januárjában megkomponálta a zongorára írt főművét, a hatalmas h-moll szonátát. A szonáta 1854-ben jelent meg Robert Schumann-nak ajánlva. 1852. novemberében rendezte Liszt az első Berlioz-hetet a zeneszerző jelenlétében. 1853-ban Liszt a Magyar Rapszódiák végleges változatain dolgozott. A rapszódiák az 1840-47. között feldolgozott huszonkét magyar dallamból keletkeztek. Ugyanebben az évben Hans von Bülow zongaravirtuóz, zongoraleckéket vett Liszttől. Júniusban a pesti hegedűvirtuóz, Reményi Ede és húsz éves hamburgi zongorakísérője, Johannes Brahms meglátogatták Lisztet Weimarban. Liszt mindkét fiatal művészt Altenburgban szállásolta el. Az egyik estélyen, amikor Lisztet arra kérték, hogy új harminc perces h-moll szonátáját adja elő, Brahms az előadás alatt elaludt.
Júliusban Liszt Zürichbe ment, hogy meglátogassa Wagnert. Szeptemberben Hans von Bülow társaságában Karlsruhéba utazott, hogy előkészítse Dél-Németország első zenei ünnepségét. A fesztivál után Bázelba utazott, ahol ismét Wagnerrel találkozott, majd együtt Strassburgba mentek, innen pedig Párizsba. Párizsban – az időközben hozzájuk csatlakozott Carolyne és lányával együtt – meglátogatták Liszt gyermekeit, a tizennyolc éves Blandine-t, a tizenhat éves Cosimát és a tizennégy éves Danielt. Ekkor ismerkedett meg Wagner későbbi feleségével, Cosimával. 1854. januárjában Carolyne hercegnő hivatalos értesítést kapott, hogy a cár száműzte őt Oroszországból és a birtokait elkobozta. A száműzés oka az volt, hogy a hercegnő nem volt hajlandó házassági viszonyának a rendezésére. Liszt az év első felében kilenc operát és két színpadi kísérőzenét dirigált. Az előadásokkal kapcsolatosan tizenegy tanulmányt írt ezekről a művekről, francia nyelven. Ugyanebben az évben Liszt vezetésével öt szimfonikus költeménynek volt ősbemutatója: Orpheus, Les Préludes, Mazeppa, Tasso és az Ünnepi hangok. Júliusban részt vett a rotterdami fesztiválon. Szeptemberben és októberben komponálta fő szimfonikus művének, a Faust-szimfóniának első változatát. Ugyanebben az évben, válaszul Vörösmarty neki írt versére megkomponálta a Hungária című szimfonikus költeményt. 1855. januárjában Liszt megbízatást kapott a magyar hercegprímástól, Scitovszky János bíborostól, hogy az Esztergomban épült új bazilika felavatási ünnepségére komponáljon egy misét. A mű 1855. márciusában-áprilisában keletkezett és a bazilika felavatásakor (1865. augusztus 31-én) mutatták be. Ugyanebben az évben rendezte Liszt Weimarban a második Berlioz-hetet. Ekkor mutatta be Esz-dúr zongoraversenyét is. Augusztus 21-én Lisztet meglátogatta három gyermeke, ekkor döntött Liszt arról, hogy két lánya Bülow bárónénál (Hans von Bülow anyjánál) nevelkedjen Berlinben.
Liszt Ferenc 1858-ban (Franz Hanfstaengl fényképe)December hatodikán Liszt koncertet adott Berlinben, s bár a közönség jól fogadta, a berlini sajtó negatív kritikát jelentetett meg róla. Liszt nagyon csalódott volt. 1856. január 15-én Bécsbe utazott, hogy a Mozart-centenárium alkalmából két hangversenyt vezényeljen. Február második felében megszervezte a harmadik Berlioz-hetet, Berlioz jelenlétében. Augusztusban Esztergomba utazott, ahol meglátogatta az új bazilikát és kipróbálta az orgonát. Innen Pestre ment, ahol a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében augusztus 26-án és 27-én két nyilvános főpróbát tartott. Októberben Carolynnal együtt Zürichbe utazott, hogy meglátogassák Wagnert. Itt ünnepelték meg Liszt negyvenötödik születésnapját. Svájcot november 27-én hagyták el és Münchenbe utaztak, ahol decemberig maradtak.
1857. január 7-én Liszt a weimari zenekar nyugdíjpénztára számára évente rendezett jótékonysági hangversenyt dirigálta a weimari udvari színházban. Ezen a hangversenyen került sor a Hegyi szimfónia végleges változatának a 2. (A-dúr) zongoraverseny ősbemutatójára. Februárban a Gewandhaus-zenekar nyugdíjas alapja számára rendezett jótékonysági hangversenyen lépett fel. Március hatodikán Bécsben egy hangverseny keretében bemutatták a Les Préludes-öt és Liszt első zongoraversenyét, az Esz-dúr zongoraversenyt. Egy kritikus kivételével a bécsi zenekritikusok elutasították Liszt műveit. Március végén és április elején Liszt lebetegedett, lábán hólyagok és kelések keletkeztek. Alig tudott állni és járni. Május végén, az Alsó-rajnai fesztiválon vezényelt. Szeptemberben ő szervezte meg Károly Ágost nagyherceg születésének századik évfordulójára rendezett ünnepségsorozat keretében megrendezett zenei programot. Szeptember 5-én az udvari színházban történelmi jelentőségű koncertre került sor, mely Liszt legfontosabb weimari hangversenyi közé tartozik. A következő műveket dirigálta a sajátjai közül:
Az ideálok – szimfonikus költemény Schiller után.
Faust-szimfónia – ősbemutató.
a. Faust; b.Gretchen; c. Mephisopheles; d. zárókórus.
Weimari népdal – férfikarra és kürtre.
Novemberben a Prometheus és Dante-szimfóniájának ősbemutatóját vezényelte a drezdai udvari színházban. Novemberben Boroszlóban bemutatta Hériode funebre című szimfonikus költeményt. December 29-én a Hunok-csatája című művét mutatta be az udvari színházban. 1858. január 27-én egy Mozart-hangversenyt dirigált az udvari színházban, március elején pedig Prágába ment vezényelni. Prága|Prágából Bécsbe utazott, ahol a Vigadó nagytermében két alkalommal mutatta be az Esztergomi misét. Április 1-jén Pestre utazott, ahol kétszer is elvezényelte az Esztergomi misét. Április 11-én, vasárnap délelőtt egy ferences kolostorba látogatott azzal a szándékkal, hogy belépjen a harmadrendbe. A ferencesek templomában az apát a mise után ebédre hívta, majd az ebéd után a templomban lezajlott az ünnepélyes felvétel. Ezt követően Liszt visszautazott Bécsbe, majd Konstantin von Hohenzollern-Hechingen meghívására Sziléziába utazott, Löwenbergbe. Május másodikán pedig visszatért Weimarba. Július 25-én egy nyilvános zenekari próba keretében az udvari színházban bemutatta Hamlet című szimfonikus költeményét. Augusztustól Carolynnal és annak lányával egy hosszabb nyaralásra indultak a tiroli Alpokba, Münchenbe és végül Salzburgba. Október 20-án tértek vissza Weimarba.
1858. december 15-én Liszt Peter Cornelius A bagdadi borbély című operájának az ősbemutatóját vezényelte. Ez a bemutató egy botrányhoz vezetett – a közönség kifütyülte Lisztet – amely után Liszt lemondott a karmesteri állásáról, és élete hátralevő részét kizárólag a zeneszerzésnek szerette volna szentelni.