18 Nisan 5784
2024-04-26
Útravaló:

 

Az oldalon használt javascriptet Krupa György készítette. A Clearbox JS2 letölthető innen:

 


Galéria - Feljegyzések

Rövid-hosszabb kiegészítések, gondolatok, fordítások, melyek nem kaptak külön oldalt, de a sumér témához szorosan kapcsolódnak.  Ninahakuddu

Várkonyi Nándor írta Ki volt Berosszosz?
Városnév variációk Indus-völgyi civilizáció
A Necronomiconról A Szent Nász szertartása
Az istenek neve Párthusok, A Párthus Birodalom
A kunhalmokról Sumér és a sumér nép megnevezései
Az Ur-i királysírok és temető Szabír, Kabar
Nimrod - avagy Bábel tornya Nimrod álma
Bevezetés a sumér nyelvbe A Kárpát-medence népeiről


A kunhalmokról, kurgánokról röviden


A sumérok szentélyeiket, esetenként egész városaikat magaslatra építették. Ezeknek a szent magaslatoknak, mesterséges hegyeknek a képe megtalálható a kunhalmokban főleg Közép- és Kelet-Európában de Hollandiában is akad belőlük. Ezek mind mesterséges építmények voltak, és egy részük már i. e. 10 000 körül is lakott volt. A kunhalmokat lakódombnak használták. Szintén mesterséges domb a kurgán, ezek temetkezési helyek voltak.

A kunhalmokról sokat nem tudunk, hisz mindössze 4 százalékát tárták fel, és csaknem 2000 van belőlük.
Sumér nyelven a "kun" lépcsőt, létrát, tárolót, tározót, csatorna kivezetést jelent, míg a kun-sağ: a szentélyek lépcsősorát jelentette. A kun-šag pedig lépcső-tető, lépcsős orom jelentéssel bírhat. Az óhéber nyelvben a kun = szilárd, szilárdít, rögzít (fix) jelenti.
A kurgánban benne van a sumér kur szó, mely számtalan jelentése mellett alsó világot, Alvilágot is jelent. A gan, gán = helyet, állást, tartót, felszínt, parcellát, alakzatot jelent. A kurgánok nevében a kur szó az alvilágra utalhat. Ennek értelmében a kurgán jelentése: "alvilág helye", "alsó világ helye" tehát a holtak helye.

Láthatjuk, nem egyszerűen lefordíthatók ezek a szavak mint sumér szavak, hanem a tárgyak funkciójának is megfelel a jelentésük.

És bár ma bevett szokás azt mondani, hogy azért építették ezeket a mesterséges magaslatokat, mert a magas helyeken közelebb voltak az Éghez, Isten lakóhelyéhez és talán egyfajta rítus is volt ez a Vízözön emlékére, de elgondolásom szerint a mesterséges lakóhalmok létrehozása, a gyakori áradásokkal is összefüggésben van. A síkságokon a folyók közelében ezek a magaslatok védelmet és menedéket jelentettek a gyakori áradások elől. A legtöbb kunhalom ugyanis vizek mellett épült. Minden szempontból praktikus megoldás volt.

 



vissza a lap tetejére


® by Ninahakuddu, 2008