vissza a főoldalra lipicai fajta furioso-north star fajta shagya arab fajta kisbéri fajta gidrán fajta magyar sportló fajta hucul fajta muraközi fajta magyar hidegvérű fajta angol telivér fajta ügető fajta magyar parlagi szamár
A fajta sütése

A magyar sportló fajta

A régi, bevált magyar genetikai vonalak és a szakszerűen megválasztott importok kombinációjából kiváló sportlovak születnek. Tenyésztési módszerünk, szelekciós rendszerünk elvei azonosak a legeredményesebb sportlótenyésztő nemzetekével. A magyar sportlótenyésztés, a világ legjobb ménvonalaink felhasználásával, korszerű lovakat kínál a lovassportok minden ágában.

A Magyar Sportlótenyésztők Országos Egyesülete 1990-ben jött létre. Az Egyesület 30-40 fős taglétszámmal és 100-150 kancával kezdte meg működését. Megalakuláskor a kancaállományt vegyes gén állományú félvér lovak alkották. Sportlótenyésztés már korábban is volt az országban, mert már a hatvanas évek elejétől kezdve voltak sportló előállítását tenyészcélul kitűző ménesek. A fajta kialakításához a kiinduló állományt nóniusz, mezőhegyesi félvér, gidrán, dán, normann, lengyel és egyéb félvér kancák alkották. Fedezőménként holsteini, hannoveri eredetű és telivér lovakat használtak. A legfontosabb értékmérő tulajdonságok javítására jól örökítő méneket kerestek a saját tenyésztésű lovak között és idegenben egyaránt. A kancaállomány azonban nem csak a mezőhegyesi vonalakra vezethető vissza, hanem egyéb magyar, hannoveri és holsteini vonalakra is, többek közt a rádiházi régi, tradicionális félvér, illetve a bólyi hannoveri állományra. A mezőhegyesi sportló fajta helyett a tenyésztők a még tágabb genetikai alapokra épülő magyar sportló megjelenését szorgalmazták. Az Európában elismert ménvonalak részben állami segítséggel, pályázatok útján történő behozatalával a mének már genetikailag komoly sportteljesítményt hordoztak magukban. Az évek során közel 50 fedezőmén került az országba, az idősebb, tenyésztésben engedélyezett és elismert mének azonnal tenyésztésbe álltak, a fiatalabbak nagy része a ménvizsga letétele után sportkipróbálásra került.

Nagyon fontos volt azonban, hogy a meglévő, tradicionális hazai kancaanyagot, valamint a régebbi importból származó vonalakat megtartsuk. A 60-as években behozott Ramzes Junior, Aldato vagy a 70-es évek elején ideérkezett Toborzó után születtek legeredményesebb sportlovaink. Ez azt bizonyítja, hogy a régi, bevált vonalak és a jól megválasztott importok kombinációja kitűnő magyar sportlovat eredményezhet.

Az egyre szigorúbb szabályzók életbe lépésével a koronás bélyegzésű ivadékok száma napjainkra kissé csökkent, remélhetően ez átmeneti állapot. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a vizsgán jól szereplő kancák később a díjlovaglásban, díjugratásban vagy militaryban is bebizonyítják, hogy a fajta kiemelkedő képviselői. A magasabb szintű teljesítmény-felmérésre és ivadékvizsgálatra lehetőség kínálkozik a különböző szakágakban megrendezett versenyeken.

A ménállomány fokozatosan fejlődik, az egyesület folyamatosan figyeli a külföldön népszerű, komoly versenyeredményeket elért méneket. A mének kiválasztásakor az egyesület munkáját a helyi tenyésztők, szakmai szervezetek is támogatják információkkal, elősegítve a kapcsolat kiépítés lehetőségét. A regisztrált kancák létszáma jelenleg folyamatosan nő, de szemmel láthatóan a minőség is egyre javul a szelekciónak és a sikeres ménimportoknak köszönhetően. Az utóbbi években a minőségi tenyésztésnek nagy lendületet adott a mesterséges termékenyítés, melynek széles körű elterjedésével a legjobb mének időben és térben egyszerre több kancát is termékenyíthetnek, így évente egy mén után több száz csikó is születhet.

Designed 2012, by MT