Az angol telivér fajta
Az angol telivér magyarországi tenyésztése csaknem kétszáz esztendeje olyan hírességekkel dicsekedhet, mint az 54 versenyben győztes Kincsem, az Epsom Derby nyerő Kisbér, valamint a 20. század kiemelkedő versenylova, Imperiál.
Az angol telivér a világ egyik legkövetkezetesebb tenyésztői munkájával kitenyésztett lófajtája. Az angol telivér méneskönyv első kötetét 1793-ban adták ki, s ma is törzskönyvezés egyik kritériuma, hogy a telivér minden őse szerepeljen ebben a méneskönyvben. A telivértenyésztők a mai napig is nyilvántartják tehát, hogy lovaik melyik ősméntől származnak és melyik kancacsaládba tartoznak, így a telivérek alapvetően 237 kanca és 169 mén utódai.
A magyar telivértenyésztés az 1800-as évek elején kezdődött, nagyrészt Széchenyi István és Wesselényi Miklós kezdeményezésére. Legjobb eredményeit e század utolsó negyedében érte el. 1876-ban Kisbér megnyerte az Epsomi Derby-t, 1874-ben született Kincsem, akinek tüneményes pályafutása alatti rekordja 54 versenyben 54 győzelem. A hazai angol telivér tenyésztők 1994-ben elhatározták, hogy a Magyarországon tenyésztett angol telivér lovak genetikai képességeinek folyamatos javítása, az egységes tenyésztési elvek érvényesítése, az egységes érdekképviselet megteremtése, az állomány további nemesítése, az e fajtával történő keresztezési program, a természetvédelem, az állatvédelem, a sport és a kulturális örökség megóvására, s a program végrehajtására egyesületet hoznak létre. A fajta tenyésztését azóta ez az egyesület szervezi és irányítja.
Az angol telivér kitűnő konstitúciója a következetes versenyzés és kiválasztás eredménye, így a csontozaton, az izomzaton és a külső formán kívül a belső szervek: a tüdő, a szív, az emésztés és a vérképzés szervei mind a nagy teljesítményt szolgálják. Az angol telivér jellemzője a nemes, száraz, könnyű fej, táguló orrlyukak, élénk szemek, sokszor tágan illesztett fülek. Hosszú, ívelt, gyakran alacsonyan illesztett a nyaka. Kifejezett, hosszú, magas a marja, jellegzetes baltavágással. Rövid, izmos a háta és ágyéka. Dőlt, hosszú, jól izmolt a lapockája. Inkább mély, mint dongás a mellkasa, hosszú, lejtős, izmos a fara. Száraz izületek, rövid szárak, kis kemény paták jellemzik. Mozgása alacsony, tért nyerő lépésben és ügetésben, vágtája rugalmas, hosszú, ugróképessége is jelentős.
Bár elsősorban versenylóként használják, tenyésztési szempontból az angol telivér kitűnő regenerátor ott, ahol nagy teljesítményre van szükség, például a modern sportló, valamint a quarter horse tenyésztésében. Kimagasló egyedei maguk is sikeres szereplői a nagy nemzetközi díjugrató, díjlovagló, és military versenyeknek.