Welcome to Magyar Ifjúság

Search   in  

 Create an AccountHome | Submit News | Your Account | Content | Topics | Top 10  

Korszakváltás

Hírek

Oroszország Hangja


Filmajánló

Könyvajánló

MIÉP

Döglött aknák

Döglött Aknák


Csurka István: Deficit

Csurka István: Deficit


Írószövetségek harca

Csurka István: Írószövetségek harca


Portréfilm Csurka Istvánról

Csurka István: Eredeti helyszín

Új Színház

Új Színház


Csurka István lesz az intendáns Dörner György mellett

Földindulással kezdődne Dörner színházának tavaszi évadja

Dörner György és Pozsgai Zolt az EchoTv-n

Csurka István nyilatkozata + Tarlós István közleménye

Közlemény: a főpolgármester kéri Dörnert, ne alkalmazza Csurkát

Csorja Gergely:
A szakmaiság

Bucz Hunor:
Szívből örülök Dörner kinevezésének


Csorja Gergely:
Náci vagyok, valószínűleg ön is az


Bayer Zsolt:
Húsevő virág


Csorja Gergely: Terror

Dörner György az EchoTv-n

Videó: Fábry Sándor esete a toleránsokkal

Csurka István: Ascher Café

Függetlenség: A szakma

Dózsa László:
Szétrohad az elkorhadt nómenklatúra

Harsányi Gábor:
A fiatalság kiéhezett a magyar drámákra

Jövőnk.info: Mi a bajuk az idegeneknek Dörnerrel és Csurkával?

Csurka István: Színház

Bayer Zsolt: Új Színház

Demokrata-kör

Falusy Márton:
Az Amerikai Népszava újra akcióban:
„…megnyitják az első náci, nyilas színházat - potenciális gyilkosokat nevel”

Újjáéledő Bocskai Színpad


  
Bíró Zoltán: Napjaink magyar kultúrája
Dátum: 2013. January 23. Wednesday, 20:05
Rovat: Bíró Zoltán
Bíró ZoltánElég

A magyar kultúra állapotáról az év minden napján lehetne szólni, mondani valami fontosat, leginkább felhívni a figyelmet a romlására a mindennapokban és a tudatos rombolására évtizedek óta. Az jó, hogy január 22‑én és környékén sokféleképpen emlékeznek meg a magyar kultúráról, a Himnusz születéséről és írójáról, Kölcsey Ferencről.


Jó, hogy a nemzet emlékezetét igyekszünk ébren tartani. Lesznek műsorok, beszédek és szónoklatok, köztük talán olyanok is, amelyek nemcsak ünnepi gesztusok, szavak, hanem valóban féltik, óvják kultúránkat és benne azt, ami még magyar.

Minderre szükség van, de még inkább arra, hogy számot vessünk kultúránk állapotával és a teendőkkel. Igen a teendőkkel, mert kultúránk romlása egyenes arányban van azzal a liberálisok sulykolta szabadságfelfogással és jogtudattal, amely szerint az ember életének egyetlen célja van: az önmegvalósítás. Ebben pedig semmi sem korlátozhatja.

A felnőttnek volt alkalma tapasztalni, hogy az élet bizony sokféleképpen korlátozza ezt a szabadságot, és jó a szabadság, de még az a szerencse, hogy vannak korlátai is, mert különben nem létezne társadalom s nem lenne kultúra. Arra azonban gyakran nem volt érkezésük, hogy ezt az újabb nemzedékkel is megértessék. Olyannyira nem, hogy a fiatalok egy jelentős részének a magatartásába még az elemi tisztesség és a másik ember vagy a felnőttek iránti tisztelet alapjait sem sikerült beépíteni.

Az ocsmány beszéd kultuszával együtt az ocsmány magatartás, a gátlástalanság is dívik. Nem is szólva „honszeretetről”, valamiféle kötelességtudatról a felnevelő közösséggel, családdal, társadalommal, nemzettel szemben.

Pedig a fiatalok más rétegeiben más mintákat is találunk, de azokat el kellett szigetelni, nehogy valódi mintává váljanak, és gátolják a világ liberalizmusának korlátlan érvényesülését.

Ez jelenik meg abban a magatartásban, amelynek látványában néhány egyetemista a napokban részesített bennünket, amikor a miniszter és az államtitkár beszédébe idétlenül belekiabáltak, majd, láthattuk a televízióban, befaltak néhány szendvicset és önelégülten távoztak. Ez nyilvánul meg a „röghöz kötés” elleni hősies küzdelmükben is. „Az európai szellem”, a korlátlan jövés‑menés joga, mindenek szabad áramlása, az ő szabad áramlásuk, miközben eszükbe sem jut, hogy tartoznak azoknak, akik kitaníttatták, eltartották őket, diplomát adtak a kezükbe. Hetekig csak az ő hangjukat lehetett hallani, annak a társadalomnak a hangját nem, amely mindennek a terhét viselte, amely befektetett, áldozatot vállalt azért, hogy az országnak orvosai, mérnökei, tanárai legyenek akkor is, amikor ők már nem lesznek, és egy új nemzedéket kell ellátni értelmes, jó szakemberekkel. Pedig ezt a társadalmat is meg lehetne kérdezni, mit szól ahhoz, hogy öt‑hat évig egyetemeken képeztünk másoknak, idegeneknek szakembereket, a magyar társadalom meg itt marad magára ellátatlanul.

Hogy jön ide mindez a magyar kultúra ünnepnapja címén?

Úgy, hogy a kultúra nemcsak művészet, nemcsak tudomány, hanem a mindennapi élet, a nemzet mentális kultúrája is, pontosabban: életünk minősége. Ehhez persze hozzátartozik a társadalom és a politika terén a hazugsággócok kiirtása is. Vagyis az okok és következmények őszinte feltárása az egész társadalom előtt. Például, hogy mitől bomlanak a társadalmak, az erkölcsök, a nyelvi és viselkedésformák, stílusok.

Kik és milyen céllal, milyen érdekeket követve rontják tudatosan is életünk minőségét és szaggatják el a családhoz, hazához, nemzethez fűző szálakat. Kölcseyt ugyan emlegetjük ilyenkor, de a felnövekvő nemzedékek lassan legfeljebb csak a nevét hallják, de még a Himnuszról is alig tudnak valamit. Tanulmányairól pedig semmit, országgyűlési beszédei­ből, naplójából semmit, holott azok sokat mondanának a maiaknak. Reszketve őrzünk tabukat. Ezért nem esik szó többek között az egyik legfontosabb művéről, amely a 20. századi nagy szociográfiák, alapos társadalomképet adó művek ősének tekinthető.

Talán azért sem, mert abban a szatmári adózó nép nyomorúságáról, elnyomorodásáról szólva az okok között nemcsak a megye, hanem a megyei zsidóság terjeszkedését, gyarapodását is említi, az uzsorával, a kocsmáztatással, a pálinkafőzés privilégiumával együtt. Márpedig ez utóbbi tabu. Tabu ennek a magatartásnak a feltárása nemcsak gazdasági, de mentális, vagyis lelki‑szellemi hatásaival együtt.

Márpedig ha semminek sem lehet egészen a végére járni és tárgyilagosan, elemzően bemutatni nemzeti létünket, kultúránkat, életminőségünket rontó bajaink okát, okozóit, legyen az bárki vagy bármi, akkor ne csodálkozzunk, ha úgy nőnek fel nemzedékek, hogy azt sem tudják, miben élnek, kik igazítják ferdére az életüket, a gondolkodásukat, de még az ösztöneiket is. Ezért pedig sohasem a fiatalok, az éretlenek és tudatlanok a felelősek elsősorban, hanem azok a „tudós” felnőttek, akik érdekeik szerint tudatlanságban tartják őket.

Bíró Zoltán

Forrás: face


 
Kapcsolódó linkek
· Több hír: Bíró Zoltán
· Több hír: magyarifjusag


Legolvasottabb hír ebben a rovatban:
Bíró Zoltán:

Bíró Zoltán: Kezdődjék egy új korszak!


Hír értékelése
Értékelés: 0
Szavazat: 0

Értékeld ezt a hírt:

Kiváló
Nagyon jó
Jó
Átlagos
Rossz


Parancsok

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat


Kapcsolódó rovatok

Bíró Zoltán

"A magyar vér oly nagy értéke Európának és a szabadságnak, hogy óvnunk kell minden cseppjét."


 




PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke terméktámogatás nélküli szabad szoftver, amelyre a GPL licensz érvényes.
Oldalkészítés: 0.13 másodperc