Fogd és óvatosan engedd vissza !!!

Menü
Tudnivalók
Módszerek
Bojli
Vizek

 

Szelidi·tó
A kunsági dupla kifli

Õszi rablózók és nyári keszegezõk, partról fenekezõk és csónakból kuttyogatók szeszélyeshorgászvize a Dunapataj melletti Szelidi-tó.

Süllõzõknek


A legeredményesebb módszer az összes közül talán a tapogatás. Más vízeken is kipróbált gyakorlat a nagyméretû kishallal történõ csalizás. A Szelidi-tó kevésbé akadós medre különösen kedvez ennek az egyébként nagy horog- és ólom veszteséggel járó technikának. Tenyérnyi dévért feltûzve, a szereléket lassan bevontatva horgászunk. A kapás általában vehemens, bár ez inkább évszakfüggõ. Figyelemreméltó, hogy nyáron, a "süket" kánikulai idõszakokban is eredményes, és bármely más módszernél hatékonyabb lehet.


-

A nádas fõként alkonyatkor hangulatos. Ilyenkor egy-két órán keresztül szinte állandóan "forr a víz".

Kiskunsági Nemzeti Parkhoz tartozó, s így védett víz; a Duna egykori árte- rületén kígyózik. Medre a folyó visszam radt vizével töltõdött fel valaha. Így született a Szelidi-tó. A tavon a változó vízmélység rengeteg horgászmódszer kipróbálását teszi lehetõvé. A fenék általában iszapos, helyenként homokos, de semmiképpen sem akadós (igaz, a hínár az utóbbi idõben egy kicsit el- szaporodott). Az elõbbiekbõl következik, hogy túl erõs, illetve túl komplikált szerelékekre nincs szükségünk. A víz mélysége helyenként elérheti a hét métert, de a tó nagy részén is több méterre engedhetjük le horgainkat.

Mit foghatunk?

Az itteni halállomány zömét a pontyok adják, de az amurok és busák is jelentõs mennyiséget és méreteket érhetnek el. A csuka, süllõ, harcsa rabló hármas mindenképpen említést és horgászást érdemel. A keszegek és kárászok alkotta fehérhalas sereg pedig az év szinte minden szakában szórakoztató horgászatot biztosít.

Békés halak

Pontyra horgászva nincs szükség túlzottan erõs felszerelésre. Szinte bárhol érdemes bevetni a horgokat, és akár a hagyományos fenekezõ készséggel is eredményesek lehetünk. Ha lehetõségünk van csónak használatára, min-denképpen javasolt a nádfalak elõtt a könnyû úszós szerelékkel való próbálkozás. Egy tenyérnyi helyre beszórt néhány szem kukorica csodákra lehet képes. Itt könnyen rajtakaphatjuk az amurokat is amint a vízbe lógó nádat legelik. Általában ezt a , területet horgásszuk meg elõször. Lehetséges, hogy a nád felöl mégsem ad halat a víz. Ekkor forduljunk egyet a csónakban, és horgásszuk meg a mélyebb, nyilt területet. Csaliként különféle pufikat és gyöngykukoricát kínálhatunk békés bajszosainknak. Ha horgunkra kukoricát vagy kenyeret tûzünk, a ponty mellett szép kárászokra is kilátásunk van. Manapság ez utóbbiból már kevesebb kerül a szákba mint évekkel ezelõtt, igaz azegyedsúly emelkedett: nem ritkák a "méretes", kiló feletti ká rászok sem. Kenyérrel, csóntival keszeget, devégül is szinte bármit foghatunk. Kimondottan keszegezni is érdemes a Szelidi-tavon. Nagyobb dévérek, karikakeszegek, bodorkák, no meg a már emlitett kárászok gondoskodnak arról, hogy ne maradjunk hal nélkül. Lehetõleg vékony zsinórral próbálkozzunk. A szálloda és a csónakkikötõk elõtt mély vizet horgászhatunk meg, így itt nyáron, a rekkenõ hõségben is találhatunk halat: Egyébként a tavon szinte bárhol bedob hatunk fehérhalra. Ahol a mély régiókat a parttól kicsit távolabb tudjuk meghorgászni, mindenképpen önsúlyos (de max. 2-h 1, 2+2 grammos) úszókat érdemes használni. Csalinak itt is a kukorica, ill. kenyérrózsa ajánlott, de élõ anyaggal, fõleg csontival, (tavasszal gilisztával a "Laposon") is sikerrel próbálkozhatunk.

Rablóhalak

Süllõt szinte mindennel tudunk fogni. Élõ csalihal, villantó, wobbler, twister, gumihal egyaránt megteszi. Néhol találhatunk a fenéken kimondottan kemény talajt is, így itt ha tehetjük vessük be horgainkat: taposott csalihallal, esetleg halszelettel, illetve fenékközeiben mártogatva kínáljuk fel halszeletünket. Az esti órákban, amikor felmerészkednek a felszíni régiókba a süllõk, eredményes az úszós módszer élõ kishallal, valamint a pergetés felúszó wobblerekkel.

Információk:


Területe: 68 Ha
Jellegzetes halfajok: ponty, amur, süllõ, csuka, harcsa, ezüstkárász, keszegfélék (dévér-, karika-, bodorkal. Legnagyobb halak: ponty 19,5 f51 kg, süllõ 9 (21 kg, csuka 7 kg, harcsa > 50 kg, amur > 20 kg.

Kifogható mennyiség: napijeggyel: felnõtt - 2 db ponty + 1 nemes + 3 kg egyéb; ifi - 2 db ponty és nemes hal 1 db (összesen 2 db nemes hall + 3 kg egyéb hetijeggyel: 15 db ponty
Méretkorlátozás: az országos horgászrendben elõírtak. Napijegy érvényessége: jan. 1. - márc. 31. és okt. 1. dec. 31. között: 05-20 óráig, ápr. 1. - szept. 30. kö zött: 03-24 óráig
Jegy váltható: Dunapatajon, Kalocsán és a környezõ horgászboltokban, ill. a horgásztanyán. Csónakkölcsön:és: 400 Ft/nap a horgásztanyán. Megközelítés: 51-es fõútról Dunapatajon rákanyarodva a szelidi leágazásra, kb. 5 km után érjük el a tavat. Gépkocsival csak nehezen körbejárható, a földutak rossz minõségûek.

Szállás: Szelidi Panzió, horgásztanyán f3 ágyas szoba: 2000 HUF/éjszaka), kemping.

Gyakran hangos a nád elõtti terület a csukák rablásaitól, de elõfordul, hogy semmi mozgást nem láthatunk. Ajánlott minden hagyományos és új keletû csukázó módszer kipróbálása. Talán az egyik legeredményesebb közülük, a pergetés döglöttkishallal .Elterjedt az élõ csalihalas úszózás csónakból horgászva; fõként a nád elõtti 5-10 m-es szélességben - erre a módszerre gyakran kisebb harcsák is jöhetnek.

Harcsákból egyébként szintén termetes jószágok lapulnak a tóban, sõt néha nem is csak lapulnak - errõl egy-egy nyári éjsza kán gyõzõdhetünk meg, amikor hatalmas buggyanásokkal ánilják el: megkezdõdött a felszíni vadászat. Mindenképpen legeredményesebb a hazai módszer, vagyis a kuttyogatás. Kárásszal, piócával, nadállyal a nagyobbakra pályázhatunk, a lótetû, itt is inkább a "macskákat" fogja. Az északkeleti nyúlvány felé a bal parton a nád alól gyakran látni harcsát kijönni, ott ugyanis elõszeretettel hûsölnek kifeküdt üregeikben. Ha körültekintõen közelitjük meg a terepet, és orra elé tudjuk lógatni csalinkat, esélyünk van kapásra ingerelni még a legóvatosabb bajszost is.


Ideális hely pergetésre. A csó nakok között, fõként a víz alatti tartások felett elhúzva a mûcsalit, vagy döglött kishalat, lehetünk igazán eredményesek.

Érdekesség


Nem különben gyönyörû látvány egy-egy busa-csapat hajnali, vagy alkonyati tánca. A magukról megfeledkezett busák hableányként forgolódnak még a sekélyes víz felszínén is. Fõként ilyenkor érdemes megpróbálkozni a busafa használatával.

 



fel      
Menü
Halaink
Egyéb
Fórum
Blog
Eladó
Kenyérsütés