Karinthy Frigyes

(1887—1938)

 

 

Sokgyermekes kispolgári családból született. Sokirányú érdeklődése már gyermekkorában megmutatkozott. Még diák, amikor első, fantasztikus regénye megjelenik egy folyóirat hasábjain.

A középiskola elvégzése után több egyetemre iratkozott be, de megállapodni sehol sem tudott. Érdeklődése, vágya a mozgalmas, kötetlen élet után az újsáírói életformához vonzotta. Ekkor barátkozott meg a Nyugat-nemzedék számos kiváló képviselőjével, Babitscsal, Füst Milánnal; különösképpen Kosztolányival, aki élete végéig legjobb, leghűbb barátjaként állt mellette.

Humoros írásaival érte el első komoly, széleskörű sikerét.

Ezek az írások forradalmat jelentettek a kabarészínpad, s általában a humoros műfaj területén. Minden, látszólag „könnyű”, csak nevettetni akaró írása mögött mély átgondoltság, nagy tudás, társadalom és emberismeret van. Karinthy mesterségének, hivatásának kiváló ismerője és mindig nagy biztonsággal választja ki mondanivalója ábrázolására a legalkalmasabb kifejezési eszközöket.

Az első világháború idején a béke bátor, szókimondó harcosa: újságcikkeiben, haditudósító-paródiáiban gyilkos szatírával leplezi le az emberiség ellenségeit. Bár felesége, a kiváló színésznő, Judik Etel halála elkeseredésbe, magánélete egyik legszomorúbb korszakába taszítja időlegesen, mégis lelkesen vesz részt a Tanácsköztársaság kultúrális megmozdulásainak szervezésében.

A Tanácsköztársaság bukása után jó ideig tétován, bizonytalanul él. Második házassága is számos problémát vet fel, nem zavartalan: otthona nem harmónia forrása a világ káoszával szemben. A fasizmus térhódítása, az ellenforradalom garázdálkodása rázza föl, nyitja ki szemét; újra a régi Karinthy lesz, az embertelenség bátor szavú leleplezője.

1936-ban agyműtéten esik át. Ekkor már országosan ismert és tisztelt író. A napisajtóból szinte az egész ország olvassa aggodalommal s várja sorsa jobbra fordulását — tisztelőitől táviratok ezreit kapja. Ez a műtét két évvel toldja meg életét.

1938-ban hal meg váratlanul, de valószínű régebbi betegsége következtében.

 

Megjelent a Nem nekem köszöntek című válogatás (1955) utószavában