Nyelvtan
  I. A közlési folyamat funkciói és tényezői
  II. A nyelvi jel és jelrendszer
  III. A mai magyar nyelvváltozatok
  IV. Az írásbeliség és az élőszó; szövegfajták
  V. Helyesírásunk alapelvei. Az írásjelek.
 

VI. Az egyszerű mondat fajtái és szerkezetei

  VII. Az ige és az igenevek szerepe a mondatban
  VIII. A névmások szerepe a szövegszerkesztésben
  IX. Alá- és mellérendelt viszonyok a nyelvben
  X. A szóelemek
  XI. A hangalak és a jelentés kapcsolata
  XII. A hangok találkozásának és előfordulásának szabályszerűségei
  XIII. A nyelv és a stílus viszonya
  XIV. A társalgási stílus
  XV. A tudományos és publicisztikai stílus
  XVI. A szöveg egységének szerkezeti és jelentésbeli összetevői
  XVII. A képszerűség stíluseszközei
  XVIII. A nyelvi elrendezés a művészi nyelvhasználatban (Az alakzatok)
  XIX. A finnugor nyelvrokonság bizonyítékai
  XX. A tárgy
  XXI. A jelentésváltozások
  XXII. A nyelv szókészletének bővülése
  XXIII. A reformáció
  XXIV. A nyelvújítás
  letöltés (.doc)
  Vissza
  Főoldal

 

XIV. A társalgási stílus

Hajlamosak vagyunk arra, hogy egy társadalomban az általános nyelvi állapotát, nyelvi értékteremtő képességét a szépirodalom szintjén mérjük - ez használhatatlan, a szépirodalom nem reprezentatív minta a társadalom szempontjából, a társadalom általános nyelvi állapotát. A társalgási szint nem az, ami reprezentálja egy társadalom nyelvi állapotát. Ez erősen felértékeli a társalgási stílust, fontos jellemző. Summásan mondhatjuk, hogy a magyar társadalom nyelvi állapota rossz.

Műfajok. Vannak szóbeli és írásbeli műfajok. Szóbeli - 1. Párbeszédes jellegű műfajok - nem feltétlenül dialóg. 2. Monológ jellegű szóbeli szövegalkotás - vannak megfelelő írásbeli műfajok. 1. Magánlevél - ez kicsit időben eltolt párbeszéd, 2. Magánnapló - monológszerű.

Szókészlet. A társalgási szókészlet nyitott a nyelv teljes szókészlete előtt. Az aktív szókészletet adja ki ez a centrum. Gyakorlatilag a társalgási stílus szókészlete az aktív szókészlet lehet, ezelőtt van nyitva.

Mondattan. A társalgási stílus mind szerkezeti értelemben, mind modalitás tekintetében nyitott bármilyen mondat előtt. Ez a mondat modalitás szempontjából igaz is, gyakorlatilag is. A szerkezet szempontjából - polarizáció figyelhető meg - nyelvtanilag tagolatlan mondatok, mondatszilánkok vannak jelen főleg a párbeszédes szituációban (Eljön? El.) - azért mert a társalgási stílusban a beszélgetési szituációban nagyon erős a szituáció szöveg kiegészítő hatása. Másik irányba - monológ szerű szövegek - összeláncolt, mega-mondatok jönnek létre - mondathatárt feloldjuk, összekapcsoljuk valamilyen kötőszóval ezeket.

A magyar társadalom nyelvi állapota rossz - kevés szót használunk, szűkös szókészlettel kommunikálunk, és trágár a szóhasználat. Nem nyelvi problémáról van szó itt, alapvetően a társadalom általános állapota ez, ahogy a halálozási arány.... Ebbe a sorba illik bele az általános nyelvi romlás, a nemzet létalapjait veszélyeztető dolog tünete ez.

Gyakorlat: Mikes Kelemen szépirodalom körébe tartoznak-e, vagy a társalgási stílusba. Szépirodalom körébe tartozik, de szigorúan stilisztikai szempontból lehet társalgási stílushoz tartozó jelenség. Ezek magánszövegek - Mikesnek eszébe sem jutott, hogy ezeket publikálja, egy magányos ember beszélget a papírral - ez magán természetű közlés. De más kérdés, és szokatlan, hogy valaki olyan szinten társalogjon, hogy ez megüsse a szépirodalom szintjét.